Easy9 DB 40A selector switch
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Easy9 DB 40A selector switch
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
This Easy9 product is a Pre-assembled selector switch is compatible with Easy9 Phase selector Horizontal/Vertical distribution board. The rated current can be up to 40A. phase and neutral cable and selector switch are provided. The dimensions are (W) 135mm x (H) 325mm x (D) 102mm. The product weight is 2.7 kg.
Overview
| Product Name | Easy9 DB 40A selector switch |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | EASY9 |
| Product or component type | SELECTOR SWITCH |
| Accessory / separate part category | ENCLOSURE ACCESSORY |
| Range compatibility | EASY9 PHASE SELECTOR - VERTICAL DISTRIBUTION BOARD |
| Provided equipment | PHASE AND NEUTRAL CABLE SELECTOR SWITCH |
| [In] rated current | 40 A |
| Enclosure material | PLASTICMETAL |
| Width | 135 MM |
| Height | 325 MM |
| Depth | 102 MM |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 10.2 CM |
| Package 1 Width | 32.5 CM |
| Package 1 Length | 13.5 CM |
| Package 1 Weight | 3.0 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 84 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 248 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 11.002893309222424 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 11 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.3870650994575045 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.01583273056057866 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 435.98 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 436 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2875226039783002 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
This Easy9 product is a Pre-assembled selector switch is compatible with Easy9 Phase selector Horizontal/Vertical distribution board. The rated current can be up to 40A. phase and neutral cable and selector switch are provided. The dimensions are (W) 135mm x (H) 325mm x (D) 102mm. The product weight is 2.7 kg.
Overview
| Product Name | Easy9 DB 40A selector switch |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | EASY9 |
| Product or component type | SELECTOR SWITCH |
| Accessory / separate part category | ENCLOSURE ACCESSORY |
| Range compatibility | EASY9 PHASE SELECTOR - VERTICAL DISTRIBUTION BOARD |
| Provided equipment | PHASE AND NEUTRAL CABLE SELECTOR SWITCH |
| [In] rated current | 40 A |
| Enclosure material | PLASTICMETAL |
| Width | 135 MM |
| Height | 325 MM |
| Depth | 102 MM |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 10.2 CM |
| Package 1 Width | 32.5 CM |
| Package 1 Length | 13.5 CM |
| Package 1 Weight | 3.0 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 84 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 248 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 11.002893309222424 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 11 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.3870650994575045 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.01583273056057866 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 435.98 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 436 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2875226039783002 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |