16 Module Grid & 16 Module Cover Frame - White
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
16 Module Grid & 16 Module Cover Frame - White
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | 16 Module Grid & 16 Module Cover Frame - White |
|---|---|
| Category | Cover Plate |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | LIVIA |
| Product or component type | COVER FRAME |
| Accessory / separate part category | FIXING ACCESSORY |
| Device application | MOUNTING |
| Number of modules | 8 X 2 MODULES |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Device mounting | FLUSH |
| Installation direction | HORIZONTAL |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Width | 254 MM |
| Height | 165.5 MM |
| Depth | 13 MM |
| surface treatment | ANTIBACTERIAL |
| Surface finish | GLOSSY |
| fixing mode | BY SCREW |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Shape | RECTANGULAR |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.5 CM |
| Package 1 Width | 27.5 CM |
| Package 1 Length | 25.4 CM |
| Package 1 Weight | 188 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 17.5 CM |
| Package 2 Width | 10 CM |
| Package 2 Length | 27 CM |
| Package 2 Weight | 1.09 KG |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 25 |
| Package 3 Height | 19.5 CM |
| Package 3 Width | 29.5 CM |
| Package 3 Length | 48.5 CM |
| Package 3 Weight | 5.9 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 24 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.5801545260417212 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.013839814400086187 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.038163674203653596 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.26967757608302995 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | 16 Module Grid & 16 Module Cover Frame - White |
|---|---|
| Category | Cover Plate |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | LIVIA |
| Product or component type | COVER FRAME |
| Accessory / separate part category | FIXING ACCESSORY |
| Device application | MOUNTING |
| Number of modules | 8 X 2 MODULES |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Device mounting | FLUSH |
| Installation direction | HORIZONTAL |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Width | 254 MM |
| Height | 165.5 MM |
| Depth | 13 MM |
| surface treatment | ANTIBACTERIAL |
| Surface finish | GLOSSY |
| fixing mode | BY SCREW |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Shape | RECTANGULAR |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.5 CM |
| Package 1 Width | 27.5 CM |
| Package 1 Length | 25.4 CM |
| Package 1 Weight | 188 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 17.5 CM |
| Package 2 Width | 10 CM |
| Package 2 Length | 27 CM |
| Package 2 Weight | 1.09 KG |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 25 |
| Package 3 Height | 19.5 CM |
| Package 3 Width | 29.5 CM |
| Package 3 Length | 48.5 CM |
| Package 3 Weight | 5.9 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 24 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.5801545260417212 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.013839814400086187 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.038163674203653596 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.26967757608302995 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |