Step type fan regulator 2M
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Step type fan regulator 2M
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Fan regulator, Livia, step type, 2 module, white
Overview
| Product Name | Step type fan regulator 2M |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | LIVIA |
| Product or component type | FAN CONTROLLER |
| Device application | FAN SPEED CONTROLLER |
| Device presentation | MECHANISM WITH CENTRAL PLATE |
| Main colour tint | WHITE |
| Targeted channel | DISTRIBUTORPROFESSIONAL |
| [Ue] rated operational voltage | 220...240 V AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Power range | 120 W |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Connections - terminals | SCREW TYPE TERMINALS |
| Device mounting | FLUSH |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| fixing mode | SNAP-FITTED |
| Width | 45.2 MM |
| Height | 54.4 MM |
| Depth | 64.3 MM |
| Embedding depth | 42.6 MM |
| Product weight | 56 G |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| IP degree of protection | IP20 |
| IK degree of protection | IK02 |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Standards | IS 11037 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.5 CM |
| Package 1 Width | 8.5 CM |
| Package 1 Length | 14 CM |
| Package 1 Weight | 56 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 120 |
| Package 2 Height | 32.5 CM |
| Package 2 Width | 22.5 CM |
| Package 2 Length | 44.5 CM |
| Package 2 Weight | 8.83 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 10 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.0006396208877284596 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000722524281984334 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 7.6784334203655e-7 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 570.4 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 570 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00004110370757180158 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Fan regulator, Livia, step type, 2 module, white
Overview
| Product Name | Step type fan regulator 2M |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | LIVIA |
| Product or component type | FAN CONTROLLER |
| Device application | FAN SPEED CONTROLLER |
| Device presentation | MECHANISM WITH CENTRAL PLATE |
| Main colour tint | WHITE |
| Targeted channel | DISTRIBUTORPROFESSIONAL |
| [Ue] rated operational voltage | 220...240 V AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Power range | 120 W |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Connections - terminals | SCREW TYPE TERMINALS |
| Device mounting | FLUSH |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| fixing mode | SNAP-FITTED |
| Width | 45.2 MM |
| Height | 54.4 MM |
| Depth | 64.3 MM |
| Embedding depth | 42.6 MM |
| Product weight | 56 G |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| IP degree of protection | IP20 |
| IK degree of protection | IK02 |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Standards | IS 11037 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.5 CM |
| Package 1 Width | 8.5 CM |
| Package 1 Length | 14 CM |
| Package 1 Weight | 56 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 120 |
| Package 2 Height | 32.5 CM |
| Package 2 Width | 22.5 CM |
| Package 2 Length | 44.5 CM |
| Package 2 Weight | 8.83 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 10 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.0006396208877284596 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000722524281984334 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 7.6784334203655e-7 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 570.4 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 570 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00004110370757180158 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |