12 Module Glass Surround Only,Pb
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
12 Module Glass Surround Only,Pb
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
cover frame, Unica Pure, 2 gangs, 2 x 6 modules, pearl Black
Overview
| Product Name | 12 Module Glass Surround Only,Pb |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | UNICA |
| Range | UNICA PURE |
| Product or component type | COVER FRAME |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Module size | 2 X 6 MODULES |
| Colour tint | PEARL BLACK |
| Device mounting | FLUSH |
| Width | 233 MM |
| Height | 167 MM |
| Depth | 9 MM |
| Product weight | 0.250 KG |
| Material | TEMPERED GLASS |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.9 CM |
| Package 1 Width | 16.7 CM |
| Package 1 Length | 23.3 CM |
| Package 1 Weight | 348.0 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 24.5 CM |
| Package 2 Width | 26.0 CM |
| Package 2 Length | 33.0 CM |
| Package 2 Weight | 4.726 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 46 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.1112694052432888 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.10088797425303955 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.051488317656780094 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.091107 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.93967167603855 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.9 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
cover frame, Unica Pure, 2 gangs, 2 x 6 modules, pearl Black
Overview
| Product Name | 12 Module Glass Surround Only,Pb |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | UNICA |
| Range | UNICA PURE |
| Product or component type | COVER FRAME |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Module size | 2 X 6 MODULES |
| Colour tint | PEARL BLACK |
| Device mounting | FLUSH |
| Width | 233 MM |
| Height | 167 MM |
| Depth | 9 MM |
| Product weight | 0.250 KG |
| Material | TEMPERED GLASS |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.9 CM |
| Package 1 Width | 16.7 CM |
| Package 1 Length | 23.3 CM |
| Package 1 Weight | 348.0 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 24.5 CM |
| Package 2 Width | 26.0 CM |
| Package 2 Length | 33.0 CM |
| Package 2 Weight | 4.726 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 46 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.1112694052432888 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.10088797425303955 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.051488317656780094 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.091107 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.93967167603855 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.9 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |