Easy9 MCB 1P 32A C 6000A 240V
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Easy9 MCB 1P 32A C 6000A 240V
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
MCB protect against SC and Overloads and keeps your property safe. This product is compatible for lighting loads,Such as bulb, heater etc This is a 1P, 6A MCB with a breaking capacity of 10kA.
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | Easy9 MCB 1P 32A C 6000A 240V |
|---|---|
| Category | MCB |
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 32A |
| Number of Poles | 1P |
| Tripping Curves | C |
| Range | EASY9 |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Product or component type | MINIATURE CIRCUIT-BREAKER |
| Device short name | Easy9 MCB |
| Poles | 1P |
| Number of protected poles | 1 |
| [In] rated current | 32 A |
| Network type | AC |
| Trip unit technology | THERMAL-MAGNETIC |
| Curve code | C |
| Breaking capacity | 6000 A ICN AT 240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Suitability for isolation | YES CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| [Ue] rated operational voltage | 240 V AC 50/60 HZ |
| Magnetic tripping limit | 5...10 X IN |
| [Ics] rated service breaking capacity | 6 KA 100 % X ICN AT 240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Limitation class | 3 CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Contact position indicator | YES |
| Control type | TOGGLE |
| Local signalling | WITHOUT |
| Mounting mode | CLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAIL |
| 9 mm pitches | 2 |
| Height | 81 MM |
| Width | 18 MM |
| Depth | 77.5 MM |
| Product weight | 0.115 KG |
| Colour | GREY (RAL 7035) |
| Mechanical durability | 20000 CYCLES |
| Electrical durability | 10000 CYCLES |
| Connections - terminals | TUNNEL TYPE TERMINAL (TOP OR BOTTOM) 1…25 MM² RIGIDTUNNEL TYPE TERMINAL (TOP OR BOTTOM) 1…16 MM² FLEXIBLE |
| Tightening torque | 2 N.M TOP OR BOTTOM |
| Standards | IEC 60898-1 |
| Product certifications | CEISI |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Pollution degree | 2 |
| Tropicalisation | 2 |
| Relative humidity | 95 % AT -5…55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.4 CM |
| Package 1 Width | 7.6 CM |
| Package 1 Length | 8.6 CM |
| Package 1 Weight | 100 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 144 |
| Package 2 Height | 30 CM |
| Package 2 Width | 30 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 18.864 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 54 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 40 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.551373355263157 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0493873355263157 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0176924342105263 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 39.0245248 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 39 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.244284539473684 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 0dbcf8b1-4732-4e36-88bc-462a078c2d4c |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Documents
Reviews
Description
MCB protect against SC and Overloads and keeps your property safe. This product is compatible for lighting loads,Such as bulb, heater etc This is a 1P, 6A MCB with a breaking capacity of 10kA.
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | Easy9 MCB 1P 32A C 6000A 240V |
|---|---|
| Category | MCB |
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 32A |
| Number of Poles | 1P |
| Tripping Curves | C |
| Range | EASY9 |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Product or component type | MINIATURE CIRCUIT-BREAKER |
| Device short name | Easy9 MCB |
| Poles | 1P |
| Number of protected poles | 1 |
| [In] rated current | 32 A |
| Network type | AC |
| Trip unit technology | THERMAL-MAGNETIC |
| Curve code | C |
| Breaking capacity | 6000 A ICN AT 240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Suitability for isolation | YES CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| [Ue] rated operational voltage | 240 V AC 50/60 HZ |
| Magnetic tripping limit | 5...10 X IN |
| [Ics] rated service breaking capacity | 6 KA 100 % X ICN AT 240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Limitation class | 3 CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV CONFORMING TO IEC 60898-1 |
| Contact position indicator | YES |
| Control type | TOGGLE |
| Local signalling | WITHOUT |
| Mounting mode | CLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAIL |
| 9 mm pitches | 2 |
| Height | 81 MM |
| Width | 18 MM |
| Depth | 77.5 MM |
| Product weight | 0.115 KG |
| Colour | GREY (RAL 7035) |
| Mechanical durability | 20000 CYCLES |
| Electrical durability | 10000 CYCLES |
| Connections - terminals | TUNNEL TYPE TERMINAL (TOP OR BOTTOM) 1…25 MM² RIGIDTUNNEL TYPE TERMINAL (TOP OR BOTTOM) 1…16 MM² FLEXIBLE |
| Tightening torque | 2 N.M TOP OR BOTTOM |
| Standards | IEC 60898-1 |
| Product certifications | CEISI |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Pollution degree | 2 |
| Tropicalisation | 2 |
| Relative humidity | 95 % AT -5…55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.4 CM |
| Package 1 Width | 7.6 CM |
| Package 1 Length | 8.6 CM |
| Package 1 Weight | 100 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 144 |
| Package 2 Height | 30 CM |
| Package 2 Width | 30 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 18.864 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 54 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 40 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.551373355263157 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0493873355263157 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0176924342105263 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 39.0245248 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 39 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.244284539473684 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 0dbcf8b1-4732-4e36-88bc-462a078c2d4c |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |