SINGLE FOOT SWITCH XPEM WITHOUT COVER ME
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
SINGLE FOOT SWITCH XPEM WITHOUT COVER ME
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | SINGLE FOOT SWITCH XPEM WITHOUT COVER ME |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY XPE |
| Product or component type | FOOT SWITCH |
| Material | METAL |
| Foot switch type | SINGLE FOOT SWITCH |
| Device short name | XPEM |
| Trigger mechanism | WITHOUT TRIGGER MECHANISM |
| Contact operation | 1 STEP |
| Contacts type and composition | 2 NC + NO |
| Colour | BLUE |
| Positive opening | WITH CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX K |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL, |
| cable entry | 2 ENTRIES TAPPED FOR PG 16 CABLE GLAND |
| Mechanical durability | 15000000 CYCLES |
| [Ie] rated operational current | 3 A, 240 V, AC-15, A3000.27 A, 250 V, DC-13, Q300 CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO IEC 60947-1500 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO NF C 20-040 GROUP C500 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO VDE 0110 GROUP C300 V CONFORMING TO UL 508300 V CONFORMING TO CSA C22.2 NO 14 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Maximum resistance across terminals | 25 MOHM CONFORMING TO IEC 60255-7 CATEGORY 325 MOHM CONFORMING TO NF C 93-050 METHOD A |
| Short-circuit protection | 10 A CARTRIDGE FUSE TYPE GG CONFORMING TO IEC 60947-5-110 A CARTRIDGE FUSE TYPE GG CONFORMING TO VDE 0660-200 |
| Rated operational power in W | 10 W DC-13, OPERATING RATE |
| Product weight | 1.2 KG |
| Standards | IEC 60947-5-1VDE 0660-200 |
| Product certifications | FIMKOCSA |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 15 GN (F= 10…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 150 GN CONFORMING TO NF E 09-03120 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 61140CLASS I CONFORMING TO NF C 20-030 |
| IP degree of protection | IP66 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.800 CM |
| Package 1 Width | 12.000 CM |
| Package 1 Length | 18.800 CM |
| Package 1 Weight | 1.338 KG |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.733 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 64 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 101.540 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| Recyclability potential, in % | 13 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 8.0573365848 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1569214298 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1915375007 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.5023826801 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.5 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Product Name | SINGLE FOOT SWITCH XPEM WITHOUT COVER ME |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY XPE |
| Product or component type | FOOT SWITCH |
| Material | METAL |
| Foot switch type | SINGLE FOOT SWITCH |
| Device short name | XPEM |
| Trigger mechanism | WITHOUT TRIGGER MECHANISM |
| Contact operation | 1 STEP |
| Contacts type and composition | 2 NC + NO |
| Colour | BLUE |
| Positive opening | WITH CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX K |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL, |
| cable entry | 2 ENTRIES TAPPED FOR PG 16 CABLE GLAND |
| Mechanical durability | 15000000 CYCLES |
| [Ie] rated operational current | 3 A, 240 V, AC-15, A3000.27 A, 250 V, DC-13, Q300 CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO IEC 60947-1500 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO NF C 20-040 GROUP C500 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO VDE 0110 GROUP C300 V CONFORMING TO UL 508300 V CONFORMING TO CSA C22.2 NO 14 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Maximum resistance across terminals | 25 MOHM CONFORMING TO IEC 60255-7 CATEGORY 325 MOHM CONFORMING TO NF C 93-050 METHOD A |
| Short-circuit protection | 10 A CARTRIDGE FUSE TYPE GG CONFORMING TO IEC 60947-5-110 A CARTRIDGE FUSE TYPE GG CONFORMING TO VDE 0660-200 |
| Rated operational power in W | 10 W DC-13, OPERATING RATE |
| Product weight | 1.2 KG |
| Standards | IEC 60947-5-1VDE 0660-200 |
| Product certifications | FIMKOCSA |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 15 GN (F= 10…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 150 GN CONFORMING TO NF E 09-03120 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 61140CLASS I CONFORMING TO NF C 20-030 |
| IP degree of protection | IP66 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.800 CM |
| Package 1 Width | 12.000 CM |
| Package 1 Length | 18.800 CM |
| Package 1 Weight | 1.338 KG |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.733 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 64 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 101.540 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| Recyclability potential, in % | 13 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 8.0573365848 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1569214298 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1915375007 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.5023826801 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.5 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |