INTERFACE ENCODER MODULE PUSH-PULL(HTL)
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
INTERFACE ENCODER MODULE PUSH-PULL(HTL)
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | INTERFACE ENCODER MODULE PUSH-PULL(HTL) |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | ALTIVAR |
| Product or component type | ENCODER INTERFACE MODULE |
| Range compatibility | ALTIVAR PROCESS ATV900ALTIVAR PROCESS MODULARALTIVAR MACHINE ATV340 |
| Encoder type | HIGH THRESHOLD LOGIC (HTL) |
| [Us] rated supply voltage | 12 V DC15 V DC24 V DC |
| Maximum supply current | 0.2 A AT 12 V DC0.175 A AT 15 V DC0.1 A AT 24 V DC |
| Protection type | SHORT-CIRCUIT PROTECTIONOVERLOAD PROTECTION |
| Maximum cable distance between devices | 500 M |
| Maximum operating frequency | 300 KHZ |
| Input signal | PUSH-PULL DIFFERENTIAL: A/AB/BPUSH-PULL SINGLE ENDED: ABPUSH-PULL SINGLE ENDED: AOPEN COLLECTOR DIFFERENTIAL: A/AB/BOPEN COLLECTOR PNP: ABOPEN COLLECTOR NPN: ABOPEN COLLECTOR PNP: AOPEN COLLECTOR NPN: A |
| Connector type | 1 REMOVABLE SPRING CONNECTOR |
| Product weight | 0.15 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.7 CM |
| Package 1 Width | 12.8 CM |
| Package 1 Length | 19.0 CM |
| Package 1 Weight | 144.0 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 16 |
| Package 2 Height | 30.0 CM |
| Package 2 Width | 30.0 CM |
| Package 2 Length | 40.0 CM |
| Package 2 Weight | 3.052 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| SCIP Number | 2a2f2e41-9976-44a1-aaef-cecaebe1de88 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | INTERFACE ENCODER MODULE PUSH-PULL(HTL) |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | ALTIVAR |
| Product or component type | ENCODER INTERFACE MODULE |
| Range compatibility | ALTIVAR PROCESS ATV900ALTIVAR PROCESS MODULARALTIVAR MACHINE ATV340 |
| Encoder type | HIGH THRESHOLD LOGIC (HTL) |
| [Us] rated supply voltage | 12 V DC15 V DC24 V DC |
| Maximum supply current | 0.2 A AT 12 V DC0.175 A AT 15 V DC0.1 A AT 24 V DC |
| Protection type | SHORT-CIRCUIT PROTECTIONOVERLOAD PROTECTION |
| Maximum cable distance between devices | 500 M |
| Maximum operating frequency | 300 KHZ |
| Input signal | PUSH-PULL DIFFERENTIAL: A/AB/BPUSH-PULL SINGLE ENDED: ABPUSH-PULL SINGLE ENDED: AOPEN COLLECTOR DIFFERENTIAL: A/AB/BOPEN COLLECTOR PNP: ABOPEN COLLECTOR NPN: ABOPEN COLLECTOR PNP: AOPEN COLLECTOR NPN: A |
| Connector type | 1 REMOVABLE SPRING CONNECTOR |
| Product weight | 0.15 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.7 CM |
| Package 1 Width | 12.8 CM |
| Package 1 Length | 19.0 CM |
| Package 1 Weight | 144.0 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 16 |
| Package 2 Height | 30.0 CM |
| Package 2 Width | 30.0 CM |
| Package 2 Length | 40.0 CM |
| Package 2 Weight | 3.052 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| SCIP Number | 2a2f2e41-9976-44a1-aaef-cecaebe1de88 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |