APC Easy UPS On-Line, 1000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 2U, 230V, 4 India outlets, Intelligent Card Slot, W/O rail kit
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
APC Easy UPS On-Line, 1000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 2U, 230V, 4 India outlets, Intelligent Card Slot, W/O rail kit
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | APC Easy UPS On-Line, 1000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 2U, 230V, 4 India outlets, Intelligent Card Slot, W/O rail kit |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Category | Luminous UPS |
| Presentation | DOUBLE-CONVERSION ON-LINE UPS WITH LITHIUM-ION BATTERY TO SCALABLE RUNTIME. IDEAL UPS FOR ESSENTIAL POWER PROTECTION NEEDS EVEN IN THE MOST UNSTABLE POWER CONDITIONS. |
| Lead time | USUALLY IN STOCK |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input voltage | 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input voltage limits | 160...285 V FULL LOAD110...285 V 60 % LOAD |
| Network frequency | 40...70 HZ AUTO SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 900 W |
| Rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 4 INDIA 3-PIN 6A |
| Bypass type | INTERNAL BYPASS (AUTOMATIC AND MANUAL) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 900 W |
| UPS type | ON-LINE |
| Wave type | SINE WAVE |
| Efficiency | 90 % (FULL LOAD) |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Replacement battery | RBCV181-LI |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | LI-ION (LITHIUM-ION) INTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Emergency power off | YES |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : OVERLOAD CONTINUOUS TONE ALARM |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Surge energy rate | 600 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Colour | BLACK WITH SILVER FRONT BEZEL |
| Height | 86 MM |
| Width | 438 MM |
| Depth | 452 MM |
| Product weight | 12.9 KG |
| USB compatible | YES |
| Mounting position | HORIZONTAL AND VERTICAL |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT SOLD SEPARATELY |
| Provided equipment | BASIC UPS SIGNALLING RS-232 CABLEUSB CABLEDETACHABLE POWER CORDRACK MOUNTING BRACKETSSTABILIZATION FEETUSER MANUALSAFETY GUIDE |
| Range of product | EASY UPS ON-LINE |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 50 DBA |
| Heat dissipation | 341 BTU/H |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LI-ION (LITHIUM-ION) |
| Battery voltage | 38.4 V |
| Battery recharge time | 1.5 H |
| Battery design life | 8…10 YEAR(S) |
| Battery power in VAH | 202 VAH RUNTIME |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24 CM |
| Package 1 Width | 55 CM |
| Package 1 Length | 58 CM |
| Package 1 Weight | 15 KG |
| Warranty (in months) | 36 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| Recyclability potential, in % | 65 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 2 965 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 118.04686102664998 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 118 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.3065641209086032 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9539.7295431472 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9 540 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.1509568950098372 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Documents
Reviews
Overview
| Product Name | APC Easy UPS On-Line, 1000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 2U, 230V, 4 India outlets, Intelligent Card Slot, W/O rail kit |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Category | Luminous UPS |
| Presentation | DOUBLE-CONVERSION ON-LINE UPS WITH LITHIUM-ION BATTERY TO SCALABLE RUNTIME. IDEAL UPS FOR ESSENTIAL POWER PROTECTION NEEDS EVEN IN THE MOST UNSTABLE POWER CONDITIONS. |
| Lead time | USUALLY IN STOCK |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input voltage | 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input voltage limits | 160...285 V FULL LOAD110...285 V 60 % LOAD |
| Network frequency | 40...70 HZ AUTO SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 900 W |
| Rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 4 INDIA 3-PIN 6A |
| Bypass type | INTERNAL BYPASS (AUTOMATIC AND MANUAL) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 900 W |
| UPS type | ON-LINE |
| Wave type | SINE WAVE |
| Efficiency | 90 % (FULL LOAD) |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Replacement battery | RBCV181-LI |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | LI-ION (LITHIUM-ION) INTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Emergency power off | YES |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : OVERLOAD CONTINUOUS TONE ALARM |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Surge energy rate | 600 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Colour | BLACK WITH SILVER FRONT BEZEL |
| Height | 86 MM |
| Width | 438 MM |
| Depth | 452 MM |
| Product weight | 12.9 KG |
| USB compatible | YES |
| Mounting position | HORIZONTAL AND VERTICAL |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT SOLD SEPARATELY |
| Provided equipment | BASIC UPS SIGNALLING RS-232 CABLEUSB CABLEDETACHABLE POWER CORDRACK MOUNTING BRACKETSSTABILIZATION FEETUSER MANUALSAFETY GUIDE |
| Range of product | EASY UPS ON-LINE |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 50 DBA |
| Heat dissipation | 341 BTU/H |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LI-ION (LITHIUM-ION) |
| Battery voltage | 38.4 V |
| Battery recharge time | 1.5 H |
| Battery design life | 8…10 YEAR(S) |
| Battery power in VAH | 202 VAH RUNTIME |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24 CM |
| Package 1 Width | 55 CM |
| Package 1 Length | 58 CM |
| Package 1 Weight | 15 KG |
| Warranty (in months) | 36 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| Recyclability potential, in % | 65 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 2 965 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 118.04686102664998 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 118 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.3065641209086032 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9539.7295431472 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9 540 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.1509568950098372 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |