Apc Easy Ups Online 2000Va, Indian Outlet, Rackmount, 230V
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Scroll down to the Product Desription for more information on Extended Warranty
Apc Easy Ups Online 2000Va, Indian Outlet, Rackmount, 230V
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. It includes: Documentation CD, Qty 1- Detachable IEC Power Cord, Rack Mounting brackets, Stabilization / Wall mounting feet, USB cable, User Manual
Disclaimer: Extended Warranty information applicable only if opted for.
Overview
| Product Name | Apc Easy Ups Online 2000Va, Indian Outlet, Rackmount, 230V |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | Scroll down to the Product Desription for more information on Extended Warranty |
| Presentation | HIGH QUALITY, DOUBLE-CONVERSION ON-LINE UPS DESIGNED FOR ESSENTIAL POWER PROTECTION NEEDS EVEN IN THE MOST UNSTABLE POWER CONDITIONS. |
| Main input voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Other input voltage | 220 V240 V |
| Input connection | IEC 60320 C14 |
| Input protection | CIRCUIT BREAKER |
| Switching current capacity | 13 A |
| Efficiency at full load | 110...280 V HALF LOAD160...280 V FULL LOAD |
| Input frequency | 40...70 HZ AUTO SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Other output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 1600 W |
| Rated power in VA | 2000 VA |
| Output connection | 4 INDIA 3-PIN 6A |
| Bypass type | INTERNAL BYPASS (AUTOMATIC AND MANUAL) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 3 % |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1600 W |
| UPS topology | ON-LINE |
| Waveform type | SINE WAVE |
| Efficiency | 88 % (FULL LOAD) |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Replacement battery | APCRBCV201 |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Additional information | CONFIGURABLE FOR 220 : 230 OR 240 NOMINAL OUTPUT VOLTAGE |
| Battery type | LEAD-ACID EXTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Alarm | AUDIBLE AND VISIBLE ALARMS : PRIORITIZED BY SEVERITY |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Surge energy rating | 600 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1.5 M |
| Number of cables | 1 |
| Color | BLACK (RAL 7010) |
| Height | 88 MM |
| Width | 438 MM |
| Depth | 462 MM |
| Product weight | 19 KG |
| Mounting location | FRONT |
| Mounting preference | NO PREFERENCE |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT |
| USB compatible | NO |
| Mounting position | VERTICAL |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT SOLD SEPARATELY |
| Max runtime | 3 MIN |
| Redundant | NO |
| Range of product | EASY UPS ON-LINE |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certification | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…60 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 50 DBA |
| Heat dissipation | 745 BTU/H |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery voltage | 48 V |
| Included battery module | 1 |
| Typical recharge time | 4 H |
| Battery charging power | 70 W RATED |
| Battery power in VAh | 440 VAH RUNTIME |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 21.8 CM |
| Package 1 Width | 70 CM |
| Package 1 Length | 55 CM |
| Package 1 Weight | 21 KG |
| Warranty (in months) | 24 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. It includes: Documentation CD, Qty 1- Detachable IEC Power Cord, Rack Mounting brackets, Stabilization / Wall mounting feet, USB cable, User Manual
Disclaimer: Extended Warranty information applicable only if opted for.
Overview
| Product Name | Apc Easy Ups Online 2000Va, Indian Outlet, Rackmount, 230V |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | Scroll down to the Product Desription for more information on Extended Warranty |
| Presentation | HIGH QUALITY, DOUBLE-CONVERSION ON-LINE UPS DESIGNED FOR ESSENTIAL POWER PROTECTION NEEDS EVEN IN THE MOST UNSTABLE POWER CONDITIONS. |
| Main input voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Other input voltage | 220 V240 V |
| Input connection | IEC 60320 C14 |
| Input protection | CIRCUIT BREAKER |
| Switching current capacity | 13 A |
| Efficiency at full load | 110...280 V HALF LOAD160...280 V FULL LOAD |
| Input frequency | 40...70 HZ AUTO SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Other output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 1600 W |
| Rated power in VA | 2000 VA |
| Output connection | 4 INDIA 3-PIN 6A |
| Bypass type | INTERNAL BYPASS (AUTOMATIC AND MANUAL) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 3 % |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1600 W |
| UPS topology | ON-LINE |
| Waveform type | SINE WAVE |
| Efficiency | 88 % (FULL LOAD) |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Replacement battery | APCRBCV201 |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Additional information | CONFIGURABLE FOR 220 : 230 OR 240 NOMINAL OUTPUT VOLTAGE |
| Battery type | LEAD-ACID EXTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Alarm | AUDIBLE AND VISIBLE ALARMS : PRIORITIZED BY SEVERITY |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Surge energy rating | 600 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1.5 M |
| Number of cables | 1 |
| Color | BLACK (RAL 7010) |
| Height | 88 MM |
| Width | 438 MM |
| Depth | 462 MM |
| Product weight | 19 KG |
| Mounting location | FRONT |
| Mounting preference | NO PREFERENCE |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT |
| USB compatible | NO |
| Mounting position | VERTICAL |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT SOLD SEPARATELY |
| Max runtime | 3 MIN |
| Redundant | NO |
| Range of product | EASY UPS ON-LINE |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certification | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…60 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 50 DBA |
| Heat dissipation | 745 BTU/H |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery voltage | 48 V |
| Included battery module | 1 |
| Typical recharge time | 4 H |
| Battery charging power | 70 W RATED |
| Battery power in VAh | 440 VAH RUNTIME |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 21.8 CM |
| Package 1 Width | 70 CM |
| Package 1 Length | 55 CM |
| Package 1 Weight | 21 KG |
| Warranty (in months) | 24 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |