APC Easy UPS On-Line, 10kVA/10kW, Rackmount 5U, 230V, Hard wire 3-wire(1P+N+E) outlet, Intelligent Card Slot, LCD, Extended Runtime, W/O rail kit
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
APC Easy UPS On-Line, 10kVA/10kW, Rackmount 5U, 230V, Hard wire 3-wire(1P+N+E) outlet, Intelligent Card Slot, LCD, Extended Runtime, W/O rail kit
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 10kVA double-conversion on-line 5U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with hard wire 3-wire(1P+N+E) input and hard wire 3-wire(1P+ N+E) outlet. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9901l) that enables network-based UPS monitoring and management. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. The UPS is compatible with SRVRK1 and SRVRK2 rail kits sold separately. The UPS and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. Ideal for small data centers, manufacturing facilities, computer rooms, network storage devices, telecommunication, and healthcare IT.
Overview
| Product Name | APC Easy UPS On-Line, 10kVA/10kW, Rackmount 5U, 230V, Hard wire 3-wire(1P+N+E) outlet, Intelligent Card Slot, LCD, Extended Runtime, W/O rail kit |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Category | UPS |
| Presentation | HIGH QUALITY, DOUBLE-CONVERSION ON-LINE UPS DESIGNED FOR ESSENTIAL POWER PROTECTION NEEDS EVEN IN THE MOST UNSTABLE POWER CONDITIONS. |
| Lead time | USUALLY IN STOCK |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input voltage | 220 V240 V |
| Input voltage limits | 110...300 V 60 % LOAD176...300 V HALF LOAD |
| Number of input connectors | 1 HARD WIRE 3-WIRE (1P + N + E) |
| Network frequency | 40...70 HZ AUTO SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 10000 W |
| Rated power in VA | 10000 VA |
| Output connector type | HARD WIRE 3-WIRE (1P + N + E) FOR 1 ZONE(S) |
| Bypass type | INTERNAL BYPASS (AUTOMATIC AND MANUAL) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 1 % |
| Maximum configurable power in VA | 10000 VA |
| Maximum configurable power in W | 10000 W |
| UPS type | ON-LINE |
| Wave type | SINE WAVE |
| Efficiency | 94 % (FULL LOAD) |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Additional information | CONFIGURABLE FOR 220 : 230 OR 240 NOMINAL OUTPUT VOLTAGE |
| Battery type | LEAD-ACID EXTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Emergency power off | YES |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : OVERLOAD CONTINUOUS TONE ALARM |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Surge energy rate | 600 J |
| Number of rack unit | 5U |
| Colour | BLACK (RAL 7010) |
| Height | 219.5 MM |
| Width | 438 MM |
| Depth | 612 MM |
| Product weight | 79 KG |
| Mounting location | FRONT |
| Mounting preference | LOWER |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT |
| USB compatible | YES |
| Mounting position | HORIZONTAL |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT SOLD SEPARATELY |
| Redundant | NO |
| Range of product | EASY UPS ON-LINE |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…60 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 60 DBA |
| Heat dissipation | 2128 BTU/H |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery voltage | 240 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Battery recharge time | 5 H |
| Battery charger power | 1170 W RATED |
| Battery power in VAH | 1512 VAH RUNTIME |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 49 CM |
| Package 1 Width | 87 CM |
| Package 1 Length | 60 CM |
| Package 1 Weight | 90 KG |
| Warranty (in months) | 24 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 10kVA double-conversion on-line 5U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with hard wire 3-wire(1P+N+E) input and hard wire 3-wire(1P+ N+E) outlet. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9901l) that enables network-based UPS monitoring and management. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. The UPS is compatible with SRVRK1 and SRVRK2 rail kits sold separately. The UPS and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. Ideal for small data centers, manufacturing facilities, computer rooms, network storage devices, telecommunication, and healthcare IT.
Overview
| Product Name | APC Easy UPS On-Line, 10kVA/10kW, Rackmount 5U, 230V, Hard wire 3-wire(1P+N+E) outlet, Intelligent Card Slot, LCD, Extended Runtime, W/O rail kit |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Category | UPS |
| Presentation | HIGH QUALITY, DOUBLE-CONVERSION ON-LINE UPS DESIGNED FOR ESSENTIAL POWER PROTECTION NEEDS EVEN IN THE MOST UNSTABLE POWER CONDITIONS. |
| Lead time | USUALLY IN STOCK |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input voltage | 220 V240 V |
| Input voltage limits | 110...300 V 60 % LOAD176...300 V HALF LOAD |
| Number of input connectors | 1 HARD WIRE 3-WIRE (1P + N + E) |
| Network frequency | 40...70 HZ AUTO SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 10000 W |
| Rated power in VA | 10000 VA |
| Output connector type | HARD WIRE 3-WIRE (1P + N + E) FOR 1 ZONE(S) |
| Bypass type | INTERNAL BYPASS (AUTOMATIC AND MANUAL) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 1 % |
| Maximum configurable power in VA | 10000 VA |
| Maximum configurable power in W | 10000 W |
| UPS type | ON-LINE |
| Wave type | SINE WAVE |
| Efficiency | 94 % (FULL LOAD) |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Additional information | CONFIGURABLE FOR 220 : 230 OR 240 NOMINAL OUTPUT VOLTAGE |
| Battery type | LEAD-ACID EXTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Emergency power off | YES |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : OVERLOAD CONTINUOUS TONE ALARM |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Surge energy rate | 600 J |
| Number of rack unit | 5U |
| Colour | BLACK (RAL 7010) |
| Height | 219.5 MM |
| Width | 438 MM |
| Depth | 612 MM |
| Product weight | 79 KG |
| Mounting location | FRONT |
| Mounting preference | LOWER |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT |
| USB compatible | YES |
| Mounting position | HORIZONTAL |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH KIT SOLD SEPARATELY |
| Redundant | NO |
| Range of product | EASY UPS ON-LINE |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…60 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 60 DBA |
| Heat dissipation | 2128 BTU/H |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery voltage | 240 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Battery recharge time | 5 H |
| Battery charger power | 1170 W RATED |
| Battery power in VAH | 1512 VAH RUNTIME |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 49 CM |
| Package 1 Width | 87 CM |
| Package 1 Length | 60 CM |
| Package 1 Weight | 90 KG |
| Warranty (in months) | 24 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |