Selector switch head 3 position_black
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Selector switch head 3 position_black
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | Selector switch head 3 position_black |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XB2 |
| Product or component type | HEAD FOR SELECTOR SWITCH |
| Component name | ZB2 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Device presentation | BASIC ELEMENT |
| Product compatibility | ZB2..C |
| Device short name | XB2 |
| Head type | STANDARD |
| Product weight | 0.045 KG |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Height | 29 MM |
| Width | 29 MM |
| Depth | 41 MM |
| Operator position information | 3 POSITIONS |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Operator profile | BLACK |
| Type of operator | TO CENTRE SPRING RETURN |
| Cap/operator or lens colour | BLACK |
| Marking | UNMARKED |
| Mounting location | FRONT OF ENCLOSURE |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Customizable | NO |
| Operator profile | STANDARD HANDLE |
| Type of operator | SPRING RETURN |
| Standards | IEC 60947-5-1IEC 60947-5-4IEC 60947-1GB/T 14048.1GB/T 14048.5 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Protective treatment | TC/TH |
| IP degree of protection | IP65 |
| IK degree of protection | IK06 |
| Product certifications | CECCC |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.894 CM |
| Package 1 Width | 4.243 CM |
| Package 1 Length | 4.3 CM |
| Package 1 Weight | 44 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 150 |
| Package 2 Height | 15 CM |
| Package 2 Width | 30 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 6.915 KG |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 4800 |
| Package 3 Height | 105 CM |
| Package 3 Width | 80 CM |
| Package 3 Length | 120 CM |
| Package 3 Weight | 244.4 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3353215496 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0234089588 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0000967094 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1059249395 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9e63340a-2371-4381-8f9a-5fba0ff349a4 |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | Selector switch head 3 position_black |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XB2 |
| Product or component type | HEAD FOR SELECTOR SWITCH |
| Component name | ZB2 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Device presentation | BASIC ELEMENT |
| Product compatibility | ZB2..C |
| Device short name | XB2 |
| Head type | STANDARD |
| Product weight | 0.045 KG |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Height | 29 MM |
| Width | 29 MM |
| Depth | 41 MM |
| Operator position information | 3 POSITIONS |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Operator profile | BLACK |
| Type of operator | TO CENTRE SPRING RETURN |
| Cap/operator or lens colour | BLACK |
| Marking | UNMARKED |
| Mounting location | FRONT OF ENCLOSURE |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Customizable | NO |
| Operator profile | STANDARD HANDLE |
| Type of operator | SPRING RETURN |
| Standards | IEC 60947-5-1IEC 60947-5-4IEC 60947-1GB/T 14048.1GB/T 14048.5 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Protective treatment | TC/TH |
| IP degree of protection | IP65 |
| IK degree of protection | IK06 |
| Product certifications | CECCC |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.894 CM |
| Package 1 Width | 4.243 CM |
| Package 1 Length | 4.3 CM |
| Package 1 Weight | 44 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 150 |
| Package 2 Height | 15 CM |
| Package 2 Width | 30 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 6.915 KG |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 4800 |
| Package 3 Height | 105 CM |
| Package 3 Width | 80 CM |
| Package 3 Length | 120 CM |
| Package 3 Weight | 244.4 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3353215496 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0234089588 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0000967094 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1059249395 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9e63340a-2371-4381-8f9a-5fba0ff349a4 |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |