Selector switch 2 position 1NO
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Selector switch 2 position 1NO
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Complete selector switch, Easy Harmony XB2, metal, black, 22mm, long handle, 2 positions, stay put, 1NO
Overview
| Product Name | Selector switch 2 position 1NO |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XB2 |
| Product or component type | COMPLETE SELECTOR SWITCH |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Device short name | XB2 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Fixing collar material | ZAMAK |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Head type | STANDARD |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| Operating position | ANY POSITION |
| Device mounting | FIXING HOLE - DIAMETER: 22.5 MM |
| Fixing center | >= 30 X 40 MM (PANEL) - THICKNESS: 1…6 MM |
| Fixing mode | FIXING SCREW BENEATH HEAD RECOMMENDED TORQUE: 0.8 N.MFIXING SCREW BENEATH HEAD RECOMMENDED TORQUE: 1.0 N.M |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | BLACK LONG HANDLE |
| Operator position information | 2 POSITIONS |
| Contacts type and composition | 1 NO |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Mechanical durability | 1000000 CYCLES |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL, |
| Tightening torque | 0.8…1.0 N.M |
| Shape of screw head | CROSS COMPATIBLE WITH PHILIPS NO 1 SCREWDRIVERCROSS COMPATIBLE WITH POZIDRIV NO 1 SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 4 MM SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 5.5 MM SCREWDRIVER |
| Contacts material | SILVER ALLOY (AG/NI) |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A AT 240 V, AC-15, A600 CONFORMING TO IEC 60947-5-10.27 A AT 250 V, DC-13, Q600 CONFORMING TO IEC 60947-5-1 |
| Electrical durability | 1000000 CYCLES, AC-15, 3 A AT 240 V, OPERATING RATE |
| Electrical reliability | Λ < 10EXP(-6) AT 5 V AND 1 MA IN CLEAN ENVIRONMENT CONFORMING TO IEC 60947-5-4Λ < 10EXP(-8) AT 17 V AND 5 MA IN CLEAN ENVIRONMENT CONFORMING TO IEC 60947-5-4 |
| Width | 45 MM |
| Height | 30 MM |
| Depth | 70 MM |
| Product weight | 0.085 KG |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Cap/operator or lens colour | BLACK |
| Product compatibility | ZB2..C |
| Customizable | NO |
| Operator profile | LONG HANDLE |
| Type of operator | STAY PUT |
| IP degree of protection | IP65 |
| IK degree of protection | IK06 |
| Protective treatment | TC/TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Standards | IEC 60947-5-1IEC 60947-5-4IEC 60947-1GB/T 14048.1GB/T 14048.5 |
| Product certifications | CCCCE |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Short-circuit protection | 10 A GL FUSE TYPE GG CONFORMING TO IEC 60947-5-1 |
| Positive opening | WITHOUT |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.500 CM |
| Package 1 Width | 7.000 CM |
| Package 1 Length | 7.000 CM |
| Package 1 Weight | 93.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.050 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 480 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 56.800 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6858849879 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.7 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0478819613 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0001978148 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.82587 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2166646489 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9e63340a-2371-4381-8f9a-5fba0ff349a4 |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Complete selector switch, Easy Harmony XB2, metal, black, 22mm, long handle, 2 positions, stay put, 1NO
Overview
| Product Name | Selector switch 2 position 1NO |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XB2 |
| Product or component type | COMPLETE SELECTOR SWITCH |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Device short name | XB2 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Fixing collar material | ZAMAK |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Head type | STANDARD |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| Operating position | ANY POSITION |
| Device mounting | FIXING HOLE - DIAMETER: 22.5 MM |
| Fixing center | >= 30 X 40 MM (PANEL) - THICKNESS: 1…6 MM |
| Fixing mode | FIXING SCREW BENEATH HEAD RECOMMENDED TORQUE: 0.8 N.MFIXING SCREW BENEATH HEAD RECOMMENDED TORQUE: 1.0 N.M |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | BLACK LONG HANDLE |
| Operator position information | 2 POSITIONS |
| Contacts type and composition | 1 NO |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Mechanical durability | 1000000 CYCLES |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL, |
| Tightening torque | 0.8…1.0 N.M |
| Shape of screw head | CROSS COMPATIBLE WITH PHILIPS NO 1 SCREWDRIVERCROSS COMPATIBLE WITH POZIDRIV NO 1 SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 4 MM SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 5.5 MM SCREWDRIVER |
| Contacts material | SILVER ALLOY (AG/NI) |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A AT 240 V, AC-15, A600 CONFORMING TO IEC 60947-5-10.27 A AT 250 V, DC-13, Q600 CONFORMING TO IEC 60947-5-1 |
| Electrical durability | 1000000 CYCLES, AC-15, 3 A AT 240 V, OPERATING RATE |
| Electrical reliability | Λ < 10EXP(-6) AT 5 V AND 1 MA IN CLEAN ENVIRONMENT CONFORMING TO IEC 60947-5-4Λ < 10EXP(-8) AT 17 V AND 5 MA IN CLEAN ENVIRONMENT CONFORMING TO IEC 60947-5-4 |
| Width | 45 MM |
| Height | 30 MM |
| Depth | 70 MM |
| Product weight | 0.085 KG |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Cap/operator or lens colour | BLACK |
| Product compatibility | ZB2..C |
| Customizable | NO |
| Operator profile | LONG HANDLE |
| Type of operator | STAY PUT |
| IP degree of protection | IP65 |
| IK degree of protection | IK06 |
| Protective treatment | TC/TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Standards | IEC 60947-5-1IEC 60947-5-4IEC 60947-1GB/T 14048.1GB/T 14048.5 |
| Product certifications | CCCCE |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Short-circuit protection | 10 A GL FUSE TYPE GG CONFORMING TO IEC 60947-5-1 |
| Positive opening | WITHOUT |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.500 CM |
| Package 1 Width | 7.000 CM |
| Package 1 Length | 7.000 CM |
| Package 1 Weight | 93.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.050 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 480 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 56.800 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6858849879 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.7 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0478819613 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0001978148 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.82587 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2166646489 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9e63340a-2371-4381-8f9a-5fba0ff349a4 |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |