SELECTOR OPERATING HEAD 3 POSITION STAY PUT
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
SELECTOR OPERATING HEAD 3 POSITION STAY PUT
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
This Harmony XB4, black selector switch head with standard handle has 3 positions, operates with stay-put mechanism. This switch head with standard handle provides an ergonomic interface for controlling your machines. It can easily be installed on compatible selector switch units and provide an effective manner to set your machine in various operating modes. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP69K. It has a metal bezel, this makes it Ideal for applications requiring high impact and vibration resistance. It is designed to fit in a standard 22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. Its wide range of operating temperatures from -40°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Overview
| Product Name | SELECTOR OPERATING HEAD 3 POSITION STAY PUT |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XB4 |
| Product or component type | HEAD FOR SELECTOR SWITCH |
| Device short name | ZB4 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Head type | STANDARD |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | BLACK STANDARD HANDLE |
| Operator position information | 3 POSITIONS +/- 45° |
| CAD overall width | 29 MM |
| CAD overall height | 29 MM |
| CAD overall depth | 44 MM |
| Product weight | 0.04 KG |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 PA AT 55 °C, DISTANCE : 0.1 M |
| Mechanical durability | 1000000 CYCLES |
| Electrical composition code | C3 FOR |
| Device presentation | BASIC ELEMENT |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP67 CONFORMING TO IEC 60529IP69IP69K |
| Enclosure Type | UL TYPE 4X/13 |
| IK degree of protection | IK06 CONFORMING TO IEC 50102 |
| Standards | IEC 60947-5-5IEC 60947-1UL 508CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-4IEC 60947-5-1JIS C8201-5-1JIS C8201-1 |
| Product certifications | CSADNVBVLROS (Lloyds register of shipping)UL listed |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.600 CM |
| Package 1 Width | 5.300 CM |
| Package 1 Length | 5.300 CM |
| Package 1 Weight | 44.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 250 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 11.686 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 2000 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 104.204 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2662582233 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0052307538 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0064685381 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0459398383 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 66 % |
| Average percentage of recycled metal content | 21 % |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
This Harmony XB4, black selector switch head with standard handle has 3 positions, operates with stay-put mechanism. This switch head with standard handle provides an ergonomic interface for controlling your machines. It can easily be installed on compatible selector switch units and provide an effective manner to set your machine in various operating modes. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP69K. It has a metal bezel, this makes it Ideal for applications requiring high impact and vibration resistance. It is designed to fit in a standard 22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. Its wide range of operating temperatures from -40°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Overview
| Product Name | SELECTOR OPERATING HEAD 3 POSITION STAY PUT |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XB4 |
| Product or component type | HEAD FOR SELECTOR SWITCH |
| Device short name | ZB4 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Head type | STANDARD |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | BLACK STANDARD HANDLE |
| Operator position information | 3 POSITIONS +/- 45° |
| CAD overall width | 29 MM |
| CAD overall height | 29 MM |
| CAD overall depth | 44 MM |
| Product weight | 0.04 KG |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 PA AT 55 °C, DISTANCE : 0.1 M |
| Mechanical durability | 1000000 CYCLES |
| Electrical composition code | C3 FOR |
| Device presentation | BASIC ELEMENT |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP67 CONFORMING TO IEC 60529IP69IP69K |
| Enclosure Type | UL TYPE 4X/13 |
| IK degree of protection | IK06 CONFORMING TO IEC 50102 |
| Standards | IEC 60947-5-5IEC 60947-1UL 508CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-4IEC 60947-5-1JIS C8201-5-1JIS C8201-1 |
| Product certifications | CSADNVBVLROS (Lloyds register of shipping)UL listed |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.600 CM |
| Package 1 Width | 5.300 CM |
| Package 1 Length | 5.300 CM |
| Package 1 Weight | 44.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 250 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 11.686 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 2000 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 104.204 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2662582233 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0052307538 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0064685381 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0459398383 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 66 % |
| Average percentage of recycled metal content | 21 % |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |