Metal Box 1 & 2 module - 1mm
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Metal Box 1 & 2 module - 1mm
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Schneider Electric range of Metal Boxes is the ideal solution for hassle free, safe and secure installation of Wiring Devices. Weld Free design prevents corrosion and rusting while maintaining strength and durability. Mounting clips, removable gland plates, redesigned earth pin - all ensuring ease of installation and wiring. All critical data and information is engraved on the box to ensure traceability and identification throughout the life of the product. The perfect back up for your wiring devices - Hassle Free, Reliable, Strong & Sturdy, Safe & Secure - all in one !
- Weld free design to minimize corrosion and rusting without compromising on strength
- Mounting clip and earth pin designed for easier installation and to avoid loss during trasportation
- Removable side plates and optimised knock outs for easier wiring
- Completely tested & validated as per IS 14772
Overview
| Product Name | Metal Box 1 & 2 module - 1mm |
|---|---|
| Category | Metal Back Boxes |
| Tax Class | GST-18 |
| Back Box is needed for | Livia / Opale / ZENcelo |
| Sheet thickness | 1mm |
| Range | STANDARD METAL BOX |
| Product or component type | MOUNTING BOX |
| Product compatibility | WIRING DEVICE |
| Device application | INSTALLATION |
| Colour tint | SILVER METALLIC |
| Main colour tint | SILVER METALLIC |
| Number of modules | 2 |
| Wiring device mounting | FLUSH |
| Material | METAL |
| fixing mode | BY CLIPS |
| cable entry | KNOCK-OUTS Ø 26 MM |
| thickness | 1 MM |
| Width | 73 MM |
| Depth | 50 MM |
| Length | 74.4 MM |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5 CM |
| Package 1 Width | 15.3 CM |
| Package 1 Length | 17.8 CM |
| Package 1 Weight | 173 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 Height | 13 CM |
| Package 2 Width | 17 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 3.816 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 98 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.6699484282667851 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.02256628359210147 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0006078573306888274 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.43192447818245655 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Documents
Reviews
Description
Schneider Electric range of Metal Boxes is the ideal solution for hassle free, safe and secure installation of Wiring Devices. Weld Free design prevents corrosion and rusting while maintaining strength and durability. Mounting clips, removable gland plates, redesigned earth pin - all ensuring ease of installation and wiring. All critical data and information is engraved on the box to ensure traceability and identification throughout the life of the product. The perfect back up for your wiring devices - Hassle Free, Reliable, Strong & Sturdy, Safe & Secure - all in one !
- Weld free design to minimize corrosion and rusting without compromising on strength
- Mounting clip and earth pin designed for easier installation and to avoid loss during trasportation
- Removable side plates and optimised knock outs for easier wiring
- Completely tested & validated as per IS 14772
Overview
| Product Name | Metal Box 1 & 2 module - 1mm |
|---|---|
| Category | Metal Back Boxes |
| Tax Class | GST-18 |
| Back Box is needed for | Livia / Opale / ZENcelo |
| Sheet thickness | 1mm |
| Range | STANDARD METAL BOX |
| Product or component type | MOUNTING BOX |
| Product compatibility | WIRING DEVICE |
| Device application | INSTALLATION |
| Colour tint | SILVER METALLIC |
| Main colour tint | SILVER METALLIC |
| Number of modules | 2 |
| Wiring device mounting | FLUSH |
| Material | METAL |
| fixing mode | BY CLIPS |
| cable entry | KNOCK-OUTS Ø 26 MM |
| thickness | 1 MM |
| Width | 73 MM |
| Depth | 50 MM |
| Length | 74.4 MM |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5 CM |
| Package 1 Width | 15.3 CM |
| Package 1 Length | 17.8 CM |
| Package 1 Weight | 173 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 Height | 13 CM |
| Package 2 Width | 17 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 3.816 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 98 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.6699484282667851 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.02256628359210147 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0006078573306888274 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.43192447818245655 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |