6A 2 Module Full Flat Bell Push with Neon-White
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
6A 2 Module Full Flat Bell Push with Neon-White
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
6A 2 Module Full Flat Bell Push in white color is available with a neon indicator and belongs to the famous ZENcelo range of switches & sockets. The full flat bell push has been designed aesthetically, with no unnecessary lines and protrusions. It beautifully blends with all contemporary decor. If style, innovation, and simplicity are what you are looking for, this can be a great choice. The Patented Iso - motion technology ensures that the switch stays in the same position, whether On or Off. It is robust and strongly built, and designed to last long. For more information, please feel free to contact us.
Overview
| Product Name | 6A 2 Module Full Flat Bell Push with Neon-White |
|---|---|
| Category | Switches |
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 6A |
| No. of Switches per unit | 1 |
| Indicator Availability | With Neon Indicator |
| Range | ZENCELO |
| Product or component type | SWITCH |
| Device application | BELL SWITCH |
| load type | INDUCTIVERESISTIVEFLUORESCENT LAMP |
| Number of modules | 2 MODULES |
| Device presentation | MECHANISM |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Number of rocker | 1 |
| Device mounting | SURFACEFLUSH |
| Switch function | 1-POLE 1-WAY |
| Control type | ON/OFF PUSH-BUTTON |
| [Ue] rated operational voltage | 240 V |
| Network type | AC |
| Local signalling | ON: INDICATOR LIGHT, NEON (AMBER) |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Rated current | 6 A |
| Material | BRASS: METAL PARTSPA6: BASEPA6: COVERPOLYCARBONATE: DOLLYSTEEL: METAL PARTS |
| Connections - terminals | BRASS ROD TERMINALS |
| Width | 47.4 MM |
| Height | 58 MM |
| Depth | 38.15 MM |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Environmental characteristic | NO UV RESISTANTINDOOR USE |
| Operating altitude | 2000 M |
| Standards | IS 3854 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.9 CM |
| Package 1 Width | 4.8 CM |
| Package 1 Length | 4 CM |
| Package 1 Weight | 28 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 250 CM |
| Package 2 Width | 265 CM |
| Package 2 Length | 335 CM |
| Package 2 Weight | 2805 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 21 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.14545999999999998 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0036249999999999998 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.009068333333333333 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.22777 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.07016 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Documents
Reviews
Description
6A 2 Module Full Flat Bell Push in white color is available with a neon indicator and belongs to the famous ZENcelo range of switches & sockets. The full flat bell push has been designed aesthetically, with no unnecessary lines and protrusions. It beautifully blends with all contemporary decor. If style, innovation, and simplicity are what you are looking for, this can be a great choice. The Patented Iso - motion technology ensures that the switch stays in the same position, whether On or Off. It is robust and strongly built, and designed to last long. For more information, please feel free to contact us.
Overview
| Product Name | 6A 2 Module Full Flat Bell Push with Neon-White |
|---|---|
| Category | Switches |
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 6A |
| No. of Switches per unit | 1 |
| Indicator Availability | With Neon Indicator |
| Range | ZENCELO |
| Product or component type | SWITCH |
| Device application | BELL SWITCH |
| load type | INDUCTIVERESISTIVEFLUORESCENT LAMP |
| Number of modules | 2 MODULES |
| Device presentation | MECHANISM |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Number of rocker | 1 |
| Device mounting | SURFACEFLUSH |
| Switch function | 1-POLE 1-WAY |
| Control type | ON/OFF PUSH-BUTTON |
| [Ue] rated operational voltage | 240 V |
| Network type | AC |
| Local signalling | ON: INDICATOR LIGHT, NEON (AMBER) |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Rated current | 6 A |
| Material | BRASS: METAL PARTSPA6: BASEPA6: COVERPOLYCARBONATE: DOLLYSTEEL: METAL PARTS |
| Connections - terminals | BRASS ROD TERMINALS |
| Width | 47.4 MM |
| Height | 58 MM |
| Depth | 38.15 MM |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Environmental characteristic | NO UV RESISTANTINDOOR USE |
| Operating altitude | 2000 M |
| Standards | IS 3854 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.9 CM |
| Package 1 Width | 4.8 CM |
| Package 1 Length | 4 CM |
| Package 1 Weight | 28 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 250 CM |
| Package 2 Width | 265 CM |
| Package 2 Length | 335 CM |
| Package 2 Weight | 2805 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 21 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.14545999999999998 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0036249999999999998 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.009068333333333333 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.22777 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.07016 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |