FUSE SWITCH DISCONNECTOR 3X 250A 1
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
FUSE SWITCH DISCONNECTOR 3X 250A 1
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | FUSE SWITCH DISCONNECTOR 3X 250A 1 |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS GS |
| Device short name | GS2N |
| Product or component type | SWITCH-DISCONNECTOR-FUSE |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3T |
| Contacts type and composition | 3 NO |
| [Ith] conventional free air thermal current | 250 A (AT 40 °C) |
| [Ie] rated operational current | 200 A AT 440 V 2 POLES IN SERIES PER PHASE DC-23A200 A AT 440 V 2 POLES IN SERIES PER PHASE DC-23B250 A AT 400 V AC-23A250 A AT 400 V AC-23B250 A AT 500 V AC-23A250 A AT 500 V AC-23B250 A AT 690 V AC-23A250 A AT 690 V AC-23B |
| Fuse type | DIN |
| Fuse size | 1 |
| Network type | DCAC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Type of operating handle | EXTERNAL RIGHT SIDEEXTERNAL FRONTAL |
| Mounting support | PLATE |
| [Ui] rated insulation voltage | 750 V AC 50/60 HZ |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 KV |
| Rated operational power in W | 132 KW AT 400 V160 KW AT 500 V220 KW AT 690 V |
| Making capacity | 2500 A AT 400 V AC-23B |
| Breaking capacity | 2000 A AT 400 V (AC-23B) |
| Short-circuit withstand | 32.5 KA |
| Mechanical durability | 10000 CYCLES |
| Electrical durability | 1000 CYCLES AC-23A1000 CYCLES AC-23B200 CYCLES DC-23A200 CYCLES DC-23B |
| Connections - terminals | POWER CIRCUIT: BARS 32 MM²POWER CIRCUIT: LUGS-RING TERMINALS 95…240 MM² |
| [Icm] rated short-circuit making capacity | 100 KA AT 400 V WITH PROTECTION BY GG FUSES |
| Tightening torque | POWER CIRCUIT: 25 N.M |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product certifications | CE |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 (WITH TERMINAL COVER) |
| Ambient air temperature for operation | -20…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…80 °C |
| Fire resistance | 850 °C FUSE COVER CONFORMING TO IEC 60695-2-1960 °C BODY CONFORMING TO IEC 60695-2-1 |
| Height | 195 MM |
| Width | 234 MM |
| Depth | 146 MM |
| Product weight | 3.2 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.000 CM |
| Package 1 Width | 21.500 CM |
| Package 1 Length | 34.500 CM |
| Package 1 Weight | 3.525 KG |
| Unit Type of Package 2 | S06 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 75.000 CM |
| Package 2 Width | 60.000 CM |
| Package 2 Length | 80.000 CM |
| Package 2 Weight | 48.660 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 829 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15.159109311740892 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.8624048582995951 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.10394817813765181 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 810.727272727273 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 811 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.6799943319838057 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.7 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Product Name | FUSE SWITCH DISCONNECTOR 3X 250A 1 |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS GS |
| Device short name | GS2N |
| Product or component type | SWITCH-DISCONNECTOR-FUSE |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3T |
| Contacts type and composition | 3 NO |
| [Ith] conventional free air thermal current | 250 A (AT 40 °C) |
| [Ie] rated operational current | 200 A AT 440 V 2 POLES IN SERIES PER PHASE DC-23A200 A AT 440 V 2 POLES IN SERIES PER PHASE DC-23B250 A AT 400 V AC-23A250 A AT 400 V AC-23B250 A AT 500 V AC-23A250 A AT 500 V AC-23B250 A AT 690 V AC-23A250 A AT 690 V AC-23B |
| Fuse type | DIN |
| Fuse size | 1 |
| Network type | DCAC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Type of operating handle | EXTERNAL RIGHT SIDEEXTERNAL FRONTAL |
| Mounting support | PLATE |
| [Ui] rated insulation voltage | 750 V AC 50/60 HZ |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 KV |
| Rated operational power in W | 132 KW AT 400 V160 KW AT 500 V220 KW AT 690 V |
| Making capacity | 2500 A AT 400 V AC-23B |
| Breaking capacity | 2000 A AT 400 V (AC-23B) |
| Short-circuit withstand | 32.5 KA |
| Mechanical durability | 10000 CYCLES |
| Electrical durability | 1000 CYCLES AC-23A1000 CYCLES AC-23B200 CYCLES DC-23A200 CYCLES DC-23B |
| Connections - terminals | POWER CIRCUIT: BARS 32 MM²POWER CIRCUIT: LUGS-RING TERMINALS 95…240 MM² |
| [Icm] rated short-circuit making capacity | 100 KA AT 400 V WITH PROTECTION BY GG FUSES |
| Tightening torque | POWER CIRCUIT: 25 N.M |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product certifications | CE |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 (WITH TERMINAL COVER) |
| Ambient air temperature for operation | -20…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…80 °C |
| Fire resistance | 850 °C FUSE COVER CONFORMING TO IEC 60695-2-1960 °C BODY CONFORMING TO IEC 60695-2-1 |
| Height | 195 MM |
| Width | 234 MM |
| Depth | 146 MM |
| Product weight | 3.2 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.000 CM |
| Package 1 Width | 21.500 CM |
| Package 1 Length | 34.500 CM |
| Package 1 Weight | 3.525 KG |
| Unit Type of Package 2 | S06 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 75.000 CM |
| Package 2 Width | 60.000 CM |
| Package 2 Length | 80.000 CM |
| Package 2 Weight | 48.660 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 829 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15.159109311740892 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.8624048582995951 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.10394817813765181 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 810.727272727273 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 811 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.6799943319838057 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.7 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |