Apc Easy Ups Bvx 2200Va, 230V
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Apc Easy Ups Bvx 2200Va, 230V
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
|
APC Easy UPS BVX 2200VA, 230V, AVR, India Sockets.
|
Overview
| Product Name | Apc Easy Ups Bvx 2200Va, 230V |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input protection type | CIRCUIT BREAKER |
| Plug standard | INDIA 3-PIN 16A |
| Input voltage limits | 140...300 V |
| Network frequency | 40...70 HZ +/- 5 HZ AUTO-SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 230 V |
| Rated power in W | 1200 W |
| Rated power in VA | 2200 VA |
| Output connection type | 5 INDIA 3-PIN 6A |
| USB Charging Port | NONE |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Maximum configurable power in W | 1200 W |
| Transfer time | 6 MS TYPICAL : 10 MS MAXIMUM |
| UPS type | LINE INTERACTIVE |
| Wave type | STEPPED APPROXIMATION TO A SINEWAVE |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 1 HZ UNSYNCHRONISED |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery capacity | 9 AH |
| Battery type | LEAD-ACID INTERNAL INCLUDED |
| Control panel | LED STATUS DISPLAY WITH ON LINE : ON BATTERY |
| Control panel | LED STATUS DISPLAY WITH ON LINE : ON BATTERY : REPLACE BATTERY AND OVERLOAD INDICATORS |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : OVERLOAD CONTINUOUS TONE ALARM |
| Surge energy rate | 255 J |
| Cable length | 1.2 M |
| Number of cables | 1 |
| Colour | BLACK |
| Height | 190 MM |
| Width | 140 MM |
| Depth | 390 MM |
| Product weight | 12.2 KG |
| Mounting preference | NO PREFERENCE |
| Mounting mode | NOT RACK-MOUNTABLE |
| USB compatible | NO |
| Mounting mode | DESKTOP INSTALLATION COMPACT |
| Provided equipment | USER MANUAL |
| Redundant | NO |
| Range of product | EASY UPS |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 40 DBA |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery graph comments | CURVE FIT TO MEASURED RUNTIME DATA. ALL MEASUREMENTS TAKEN WITH NEW, FULLY CHARGED BATTERIES, AT TYPICAL ENVIRONMENTAL CONDITIONS, WITH NO ELECTRICAL INPUT AND BALANCED RESISTIVE LOAD (PF = 1.0) OUTPUT. |
| Battery recharge time | 6 H |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 29.7 CM |
| Package 1 Width | 49.5 CM |
| Package 1 Length | 23.5 CM |
| Package 1 Weight | 13.2 KG |
| Warranty (in months) | 24 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 62 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 470 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 126.48 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 126 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.3632 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 340.8 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 341 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.2024 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | Ef3b165e-8e1d-4ef1-89c3-03b78b282225 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
|
APC Easy UPS BVX 2200VA, 230V, AVR, India Sockets.
|
Overview
| Product Name | Apc Easy Ups Bvx 2200Va, 230V |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input protection type | CIRCUIT BREAKER |
| Plug standard | INDIA 3-PIN 16A |
| Input voltage limits | 140...300 V |
| Network frequency | 40...70 HZ +/- 5 HZ AUTO-SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 230 V |
| Rated power in W | 1200 W |
| Rated power in VA | 2200 VA |
| Output connection type | 5 INDIA 3-PIN 6A |
| USB Charging Port | NONE |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Maximum configurable power in W | 1200 W |
| Transfer time | 6 MS TYPICAL : 10 MS MAXIMUM |
| UPS type | LINE INTERACTIVE |
| Wave type | STEPPED APPROXIMATION TO A SINEWAVE |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 1 HZ UNSYNCHRONISED |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery capacity | 9 AH |
| Battery type | LEAD-ACID INTERNAL INCLUDED |
| Control panel | LED STATUS DISPLAY WITH ON LINE : ON BATTERY |
| Control panel | LED STATUS DISPLAY WITH ON LINE : ON BATTERY : REPLACE BATTERY AND OVERLOAD INDICATORS |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : OVERLOAD CONTINUOUS TONE ALARM |
| Surge energy rate | 255 J |
| Cable length | 1.2 M |
| Number of cables | 1 |
| Colour | BLACK |
| Height | 190 MM |
| Width | 140 MM |
| Depth | 390 MM |
| Product weight | 12.2 KG |
| Mounting preference | NO PREFERENCE |
| Mounting mode | NOT RACK-MOUNTABLE |
| USB compatible | NO |
| Mounting mode | DESKTOP INSTALLATION COMPACT |
| Provided equipment | USER MANUAL |
| Redundant | NO |
| Range of product | EASY UPS |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | BIS |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15000 M |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % NON-CONDENSING |
| Acoustic level | 40 DBA |
| Operating altitude | 0...3000 M |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery graph comments | CURVE FIT TO MEASURED RUNTIME DATA. ALL MEASUREMENTS TAKEN WITH NEW, FULLY CHARGED BATTERIES, AT TYPICAL ENVIRONMENTAL CONDITIONS, WITH NO ELECTRICAL INPUT AND BALANCED RESISTIVE LOAD (PF = 1.0) OUTPUT. |
| Battery recharge time | 6 H |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 29.7 CM |
| Package 1 Width | 49.5 CM |
| Package 1 Length | 23.5 CM |
| Package 1 Weight | 13.2 KG |
| Warranty (in months) | 24 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 62 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 470 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 126.48 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 126 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.3632 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 340.8 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 341 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.2024 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | Ef3b165e-8e1d-4ef1-89c3-03b78b282225 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |