4Module Grid Only
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
4Module Grid Only
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
fixing frame, Unica Pure, 1 gang, 4 modules
Overview
| Product Name | 4Module Grid Only |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | UNICA |
| Range | UNICA PURE |
| Product or component type | FIXING FRAME |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Module size | 4 MODULES |
| fixing mode | BY SCREWS |
| Colour tint | WHITE |
| Device mounting | FLUSH |
| Width | 88 MM |
| Height | 156.3 MM |
| Depth | 8.7 MM |
| Product weight | 80 G |
| Material | ZINC PLATED CRCA STEEL WITH PP PLASTIC OVER MOLDED |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.87 CM |
| Package 1 Width | 8.8 CM |
| Package 1 Length | 15.63 CM |
| Package 1 Weight | 80 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 14 |
| Package 2 Height | 95 CM |
| Package 2 Width | 140 CM |
| Package 2 Length | 130 CM |
| Package 2 Weight | 1.196 KG |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 112 |
| Package 3 Height | 210 CM |
| Package 3 Width | 335 CM |
| Package 3 Length | 440 CM |
| Package 3 Weight | 9.568 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 46 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.48534928856167564 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.02319263775931944 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.011836394863627609 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.091107 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.21601647725024137 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
fixing frame, Unica Pure, 1 gang, 4 modules
Overview
| Product Name | 4Module Grid Only |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | UNICA |
| Range | UNICA PURE |
| Product or component type | FIXING FRAME |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Module size | 4 MODULES |
| fixing mode | BY SCREWS |
| Colour tint | WHITE |
| Device mounting | FLUSH |
| Width | 88 MM |
| Height | 156.3 MM |
| Depth | 8.7 MM |
| Product weight | 80 G |
| Material | ZINC PLATED CRCA STEEL WITH PP PLASTIC OVER MOLDED |
| Ambient air temperature for operation | -5…35 °C |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.87 CM |
| Package 1 Width | 8.8 CM |
| Package 1 Length | 15.63 CM |
| Package 1 Weight | 80 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 14 |
| Package 2 Height | 95 CM |
| Package 2 Width | 140 CM |
| Package 2 Length | 130 CM |
| Package 2 Weight | 1.196 KG |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 112 |
| Package 3 Height | 210 CM |
| Package 3 Width | 335 CM |
| Package 3 Length | 440 CM |
| Package 3 Weight | 9.568 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 46 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.48534928856167564 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.02319263775931944 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.011836394863627609 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.091107 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.21601647725024137 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |