Opale - 2 Module Grid and Cover Plate
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Opale - 2 Module Grid and Cover Plate
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Opale range of switches and accessories comes with a unique patented Satin finish - which is unobstrusive and gels well with most wall shades. Opale range is extremely easy and convenient to use - the satin finish is scratch resistant, prevents light reflection off surface and also helps minimize dust accumulation. The switches are extremely durable yet smooth - and operate with minimal sound to help give a subtle yet reassuring click. Opale is also the most vibrant range of switches in the market - with multiple colour plates as well as a market first "Choose your Colour" option which ensures that you no longer compromise ! All in all - the complete package for your stylish & sophisticated home, hotel, hospital or any other installation !
- Patented Smooth Satin Finish - Scratch Resistant, Easy to clean and prevents Light Reflection off surface
- Safe to Use - High Grade flame retardant polycarbonate material
- Soft white color which gels with any interior
- Unlimited Variety with Choose your Colour option
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | Opale - 2 Module Grid and Cover Plate |
|---|---|
| Category | Cover Plate |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | OPALE |
| Product or component type | COVER FRAME WITH FIXING FRAME |
| Colour tint | WHITE |
| Material | ABS + PC: FRONT COVERABS (ACRYLONITRILE BUTADIENE-STYRENE): BASE COVER |
| Device mounting | FLUSH |
| Number of modules | 2 MODULES |
| Range compatibility | OPALE SWITCH AND SOCKET-OUTLET |
| Surface finish | SATIN |
| Height | 90.6 MM |
| Width | 87 MM |
| Depth | 13 MM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Ambient air temperature for storage | -5…35 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.5 CM |
| Package 1 Width | 8.8 CM |
| Package 1 Length | 1.3 CM |
| Package 1 Weight | 36 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 200 |
| Package 2 Height | 215 CM |
| Package 2 Width | 340 CM |
| Package 2 Length | 445 CM |
| Package 2 Weight | 7205 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 46 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.218407179852754 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.010436686991693747 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.005326377688632424 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.09720741476260861 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
Opale range of switches and accessories comes with a unique patented Satin finish - which is unobstrusive and gels well with most wall shades. Opale range is extremely easy and convenient to use - the satin finish is scratch resistant, prevents light reflection off surface and also helps minimize dust accumulation. The switches are extremely durable yet smooth - and operate with minimal sound to help give a subtle yet reassuring click. Opale is also the most vibrant range of switches in the market - with multiple colour plates as well as a market first "Choose your Colour" option which ensures that you no longer compromise ! All in all - the complete package for your stylish & sophisticated home, hotel, hospital or any other installation !
- Patented Smooth Satin Finish - Scratch Resistant, Easy to clean and prevents Light Reflection off surface
- Safe to Use - High Grade flame retardant polycarbonate material
- Soft white color which gels with any interior
- Unlimited Variety with Choose your Colour option
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | Opale - 2 Module Grid and Cover Plate |
|---|---|
| Category | Cover Plate |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | OPALE |
| Product or component type | COVER FRAME WITH FIXING FRAME |
| Colour tint | WHITE |
| Material | ABS + PC: FRONT COVERABS (ACRYLONITRILE BUTADIENE-STYRENE): BASE COVER |
| Device mounting | FLUSH |
| Number of modules | 2 MODULES |
| Range compatibility | OPALE SWITCH AND SOCKET-OUTLET |
| Surface finish | SATIN |
| Height | 90.6 MM |
| Width | 87 MM |
| Depth | 13 MM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Ambient air temperature for storage | -5…35 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.5 CM |
| Package 1 Width | 8.8 CM |
| Package 1 Length | 1.3 CM |
| Package 1 Weight | 36 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 200 |
| Package 2 Height | 215 CM |
| Package 2 Width | 340 CM |
| Package 2 Length | 445 CM |
| Package 2 Weight | 7205 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 46 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.218407179852754 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.010436686991693747 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.005326377688632424 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.09720741476260861 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |