10A 2 module Bell Push - White
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
10A 2 module Bell Push - White
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Switch to the extra-ordinary with Livia range of switches and accessories ! LIVIA is a name originates from the latin word Olive which is symbol of peace. LIVIA represents life which is stylish, enjoyable and peaceful. A visual delight with high functionality, wide and complete range and well crafted for a tasteful interior. Sleek, Stylish, Easy to Clean & Completely Safe and Reliable - Livia is the perfect solution - be it your home, your office, your hotel, your hospital or any other installation
High Durability: Copper bridge and silver inlay contacts ensure longer life. Brass terminals & round-tip screws provide efficient electrical contacts
Safe & Secure: Built-in spark shield for added safety. Switches X rated for suitability for inductive loads
Stylish Looks - Soft white texture with glossy finish
Reliable - High grade heat-resistant polycarbonate and long lasting laser marking
Your favorite Livia switches are now antibacterial.
With silver-ion technology that make switches and cover plates self-disinfecting!
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | 10A 2 module Bell Push - White |
|---|---|
| Category | Switches |
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 10A |
| No. of Switches per unit | 1 |
| Indicator Availability | Without Indicator |
| Range | LIVIA |
| Device application | DOORBELL |
| Product or component type | SWITCH |
| Device presentation | MECHANISM WITH COVER PLATE |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Targeted channel | DO IT YOURSELF |
| fixing mode | SNAP-FITTED |
| Number of rocker | 1 |
| Switch function | BELL PUSH SWITCH |
| Surface finish | GLOSSY |
| IP degree of protection | IP20 |
| Device mounting | FLUSH |
| Rated current | 10 A |
| Actuator | ROCKER |
| Rated current | 10 A AT 240 V AC 50 HZ |
| Local signalling | WITHOUT |
| Material | PC |
| Embedding depth | 24.1 MM |
| Width | 45.2 MM |
| Height | 54.4 MM |
| Depth | 36 MM |
| Product weight | 26 G |
| Switch application | BELL |
| Marking | BELL |
| surface treatment | ANTIBACTERIAL |
| Connections - terminals | SCREW TERMINALS |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Number of terminals | 2 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -5…45 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Standards | IS 3854 |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4 CM |
| Package 1 Width | 6.7 CM |
| Package 1 Length | 12 CM |
| Package 1 Weight | 26 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 27 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.00015949227669576898 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000335459368703828 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 5.5708797850907e-7 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.5704 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00000323149093351242 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Switch to the extra-ordinary with Livia range of switches and accessories ! LIVIA is a name originates from the latin word Olive which is symbol of peace. LIVIA represents life which is stylish, enjoyable and peaceful. A visual delight with high functionality, wide and complete range and well crafted for a tasteful interior. Sleek, Stylish, Easy to Clean & Completely Safe and Reliable - Livia is the perfect solution - be it your home, your office, your hotel, your hospital or any other installation
High Durability: Copper bridge and silver inlay contacts ensure longer life. Brass terminals & round-tip screws provide efficient electrical contacts
Safe & Secure: Built-in spark shield for added safety. Switches X rated for suitability for inductive loads
Stylish Looks - Soft white texture with glossy finish
Reliable - High grade heat-resistant polycarbonate and long lasting laser marking
Your favorite Livia switches are now antibacterial.
With silver-ion technology that make switches and cover plates self-disinfecting!
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | 10A 2 module Bell Push - White |
|---|---|
| Category | Switches |
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 10A |
| No. of Switches per unit | 1 |
| Indicator Availability | Without Indicator |
| Range | LIVIA |
| Device application | DOORBELL |
| Product or component type | SWITCH |
| Device presentation | MECHANISM WITH COVER PLATE |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Targeted channel | DO IT YOURSELF |
| fixing mode | SNAP-FITTED |
| Number of rocker | 1 |
| Switch function | BELL PUSH SWITCH |
| Surface finish | GLOSSY |
| IP degree of protection | IP20 |
| Device mounting | FLUSH |
| Rated current | 10 A |
| Actuator | ROCKER |
| Rated current | 10 A AT 240 V AC 50 HZ |
| Local signalling | WITHOUT |
| Material | PC |
| Embedding depth | 24.1 MM |
| Width | 45.2 MM |
| Height | 54.4 MM |
| Depth | 36 MM |
| Product weight | 26 G |
| Switch application | BELL |
| Marking | BELL |
| surface treatment | ANTIBACTERIAL |
| Connections - terminals | SCREW TERMINALS |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Number of terminals | 2 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -5…45 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Standards | IS 3854 |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4 CM |
| Package 1 Width | 6.7 CM |
| Package 1 Length | 12 CM |
| Package 1 Weight | 26 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 27 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.00015949227669576898 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000335459368703828 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 5.5708797850907e-7 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.5704 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00000323149093351242 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |