ZENcelo India - Night Foot Lamp Module - Yellow Led
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
ZENcelo India - Night Foot Lamp Module - Yellow Led
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
ZENcelo - the World's first range of full flat switches - It’s about an in-standing way of being ! It is for people who live a tasteful life who can appreciate the most sophisticated as well as the simplest. Clear of all unnecessary lines and protrusions, it harmoniously blends in with every contemporary décor. While style, innovation and simplicity is the hallmark of this range - safety and reliability continues to be of paramount importance - be it through arc encapsulated switches or child proof sockets - ZENcelo assures complete safety at every interface. ZENcelo range of switches & sockets are tested and validated to last for more than a decade ! All in all - if you are looking for an outstanding yet subtle design - which is also classy and stylish without shouting out for attention - ZENcelo is the range you want !
- Energy Efficient Cool White LED illumination with sufficiently wide dispersion
- Robust & strong design - material made of corrosion resistant, heat resistant and impact resistant polycarbonate
- Easy to Install - Snap-In / Snap-Out front loading modules
Overview
| Product Name | ZENcelo India - Night Foot Lamp Module - Yellow Led |
|---|---|
| Category | Accessories |
| Tax Class | GST-18 |
| Luminance | 40 Lux |
| Light Color | Warm White |
| Range of product | ZENCELO |
| Product or component type | NIGHT FOOT LAMP |
| Local signalling | INDICATOR LIGHT LED YELLOW |
| Number of modules | 2 |
| Rated current | 14...20 MA |
| [Ue] rated operational voltage | 220...250 V |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Main colour tint | WHITE |
| Colour tint | WHITE |
| Wiring device mounting | FLUSHSURFACE |
| Clamping connection capacity | 1 X 1 MM² FOR SOLID CABLE(S)1 X 1 MM² FOR STRANDED CABLE(S)1 X 4 MM² FOR SOLID CABLE(S)1 X 4 MM² FOR STRANDED CABLE(S) |
| Material | POLYCARBONATE: PLASTIC PART |
| Connections - terminals | BRASS TERMINAL |
| Width | 48 MM |
| Height | 58 MM |
| Depth | 40 MM |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Environmental characteristic | NO UV RESISTANTINDOOR USE |
| Operating altitude | 2000 M |
| Standards | BS 5733 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.8 CM |
| Package 1 Width | 4.8 CM |
| Package 1 Length | 4.1 CM |
| Package 1 Weight | 48 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 250 CM |
| Package 2 Width | 265 CM |
| Package 2 Length | 335 CM |
| Package 2 Weight | 4805 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 21 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.24935999999999997 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.006214285714285714 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.015545714285714284 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.22777 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.12027428571428571 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Documents
Reviews
Description
ZENcelo - the World's first range of full flat switches - It’s about an in-standing way of being ! It is for people who live a tasteful life who can appreciate the most sophisticated as well as the simplest. Clear of all unnecessary lines and protrusions, it harmoniously blends in with every contemporary décor. While style, innovation and simplicity is the hallmark of this range - safety and reliability continues to be of paramount importance - be it through arc encapsulated switches or child proof sockets - ZENcelo assures complete safety at every interface. ZENcelo range of switches & sockets are tested and validated to last for more than a decade ! All in all - if you are looking for an outstanding yet subtle design - which is also classy and stylish without shouting out for attention - ZENcelo is the range you want !
- Energy Efficient Cool White LED illumination with sufficiently wide dispersion
- Robust & strong design - material made of corrosion resistant, heat resistant and impact resistant polycarbonate
- Easy to Install - Snap-In / Snap-Out front loading modules
Overview
| Product Name | ZENcelo India - Night Foot Lamp Module - Yellow Led |
|---|---|
| Category | Accessories |
| Tax Class | GST-18 |
| Luminance | 40 Lux |
| Light Color | Warm White |
| Range of product | ZENCELO |
| Product or component type | NIGHT FOOT LAMP |
| Local signalling | INDICATOR LIGHT LED YELLOW |
| Number of modules | 2 |
| Rated current | 14...20 MA |
| [Ue] rated operational voltage | 220...250 V |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Main colour tint | WHITE |
| Colour tint | WHITE |
| Wiring device mounting | FLUSHSURFACE |
| Clamping connection capacity | 1 X 1 MM² FOR SOLID CABLE(S)1 X 1 MM² FOR STRANDED CABLE(S)1 X 4 MM² FOR SOLID CABLE(S)1 X 4 MM² FOR STRANDED CABLE(S) |
| Material | POLYCARBONATE: PLASTIC PART |
| Connections - terminals | BRASS TERMINAL |
| Width | 48 MM |
| Height | 58 MM |
| Depth | 40 MM |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Environmental characteristic | NO UV RESISTANTINDOOR USE |
| Operating altitude | 2000 M |
| Standards | BS 5733 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.8 CM |
| Package 1 Width | 4.8 CM |
| Package 1 Length | 4.1 CM |
| Package 1 Weight | 48 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 250 CM |
| Package 2 Width | 265 CM |
| Package 2 Length | 335 CM |
| Package 2 Weight | 4805 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 21 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.24935999999999997 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.006214285714285714 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.015545714285714284 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.22777 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.12027428571428571 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |