COIL 220V 50Hz LC1E120-160 3P
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
COIL 220V 50Hz LC1E120-160 3P
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
EasyPact TVS coil 220 VAC 50 Hz spare part for LC1E120...E160
Overview
| Product Name | COIL 220V 50Hz LC1E120-160 3P |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Coil Voltage | 220V AC |
| Number of Poles | 3P |
| Range | EASY TESYS |
| Range of product | EASY TESYS CONTROL |
| Product or component type | CONTACTOR COIL |
| Device short name | LAEX |
| Product compatibility | LC1E120...E160 |
| Control circuit type | AC AT 50 HZ STANDARD |
| [Uc] control circuit voltage | 220 V AC 50 HZ |
| Average resistance | 105 OHM AT 20 °C |
| Inductance of closed circuit | 7.65 H |
| Control circuit voltage limits | OPERATIONAL: 0.85...1.1 UC AT 50 HZ (AT |
| Inrush power in VA | 300 VA 50 HZ COS PHI 0.8 (AT 20 °C) |
| Hold-in power consumption in VA | 22 VA 50 HZ COS PHI 0.8 (AT 20 °C) |
| Ambient air temperature for operation | -5…55 °C |
| Product weight | 0.21 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.000 CM |
| Package 1 Width | 11.200 CM |
| Package 1 Length | 16.500 CM |
| Package 1 Weight | 273.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 2.547 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| SCIP Number | 0d6361b3-8891-46ad-8442-1d1662b85b3e |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
EasyPact TVS coil 220 VAC 50 Hz spare part for LC1E120...E160
Overview
| Product Name | COIL 220V 50Hz LC1E120-160 3P |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Coil Voltage | 220V AC |
| Number of Poles | 3P |
| Range | EASY TESYS |
| Range of product | EASY TESYS CONTROL |
| Product or component type | CONTACTOR COIL |
| Device short name | LAEX |
| Product compatibility | LC1E120...E160 |
| Control circuit type | AC AT 50 HZ STANDARD |
| [Uc] control circuit voltage | 220 V AC 50 HZ |
| Average resistance | 105 OHM AT 20 °C |
| Inductance of closed circuit | 7.65 H |
| Control circuit voltage limits | OPERATIONAL: 0.85...1.1 UC AT 50 HZ (AT |
| Inrush power in VA | 300 VA 50 HZ COS PHI 0.8 (AT 20 °C) |
| Hold-in power consumption in VA | 22 VA 50 HZ COS PHI 0.8 (AT 20 °C) |
| Ambient air temperature for operation | -5…55 °C |
| Product weight | 0.21 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.000 CM |
| Package 1 Width | 11.200 CM |
| Package 1 Length | 16.500 CM |
| Package 1 Weight | 273.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 2.547 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| SCIP Number | 0d6361b3-8891-46ad-8442-1d1662b85b3e |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |