ADD ON BLOCK 2NO+2NC
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
TeSys K - Auxiliary contact block - 2 NO + 2 NC - screw-clamps terminals
ADD ON BLOCK 2NO+2NC
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
TeSys K instantaneous auxiliary contact block, for contactors LC.K, LP.K, CA.K with screw clamp terminals (except LP4K, LP5K, CA4K). It provides 2NO+2NC contacts rated up to 10A 690V AC, connection by screw clamp terminals. Front mounting by clip-on, it procures high reliability and durability. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Overview
| Product Name | ADD ON BLOCK 2NO+2NC |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | TeSys K - Auxiliary contact block - 2 NO + 2 NC - screw-clamps terminals |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS K |
| Product or component type | AUXILIARY CONTACT BLOCK |
| Device short name | LA1 |
| Range compatibility | TeSys K LC1KTeSys K CA2KTeSys K CA3K |
| Mounting location | FRONT |
| Pole contact composition | 2 NO + 2 NC |
| Contacts operation | INSTANTANEOUS |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC 25...400 HZ |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V CONFORMING TO IEC 60947-5-1600 V CONFORMING TO UL 60947-5-1600 V CONFORMING TO CSA C22.2 NO 60947-5-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A (AT 50 °C) |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1UL 60947-5-1CSA C22.2 NO 60947-5-1GB/T 14048.5JIS C8201-5-1UL 60335-2-40:ANNEX JJ |
| Product certifications | CB SchemeCCCULCSACEUKCA |
| Irms rated making capacity | 110 A AT |
| Permissible short-time rating | 80 A 1 S60 A 500 MS110 A 100 MS |
| Associated fuse rating | 10 A GG AT |
| Minimum switching current | 5 MA |
| Minimum switching voltage | 17 V |
| Non overlap distance | 0.5 MM |
| Insulation resistance | > 10 MOHM |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLE(S) 0.34…1.5 MM²FLEXIBLE WITH CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLE(S) 0.75…4 MM²FLEXIBLE WITHOUT CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLE(S) 1.5…4 MM²RIGIDSCREW CLAMP TERMINALS 2 CABLE(S) 0.34…1.5 MM²FLEXIBLE WITH CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 2 CABLE(S) 0.75…4 MM²FLEXIBLE WITHOUT CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 2 CABLE(S) 1.5…4 MM²RIGID |
| Tightening torque | 1.3 N.M - WITH SCREWDRIVER PHILIPS NO 21.3 N.M - WITH SCREWDRIVER POZIDRIV NO 2 |
| Height | 30 MM |
| Width | 38 MM |
| Depth | 35 MM |
| Product weight | 0.045 KG |
| Environmental characteristic | NORMAL ENVIRONMENT |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Protective treatment | TC CONFORMING TO IEC 60068 |
| Ambient air temperature for storage | -50…80 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…50 °C |
| Operating altitude | 2000 M |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.000 CM |
| Package 1 Width | 4.500 CM |
| Package 1 Length | 6.000 CM |
| Package 1 Weight | 41.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 4.729 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 1600 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 81.060 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 43 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.92084 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0058845 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0043312 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 3.1606 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.11352 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
TeSys K instantaneous auxiliary contact block, for contactors LC.K, LP.K, CA.K with screw clamp terminals (except LP4K, LP5K, CA4K). It provides 2NO+2NC contacts rated up to 10A 690V AC, connection by screw clamp terminals. Front mounting by clip-on, it procures high reliability and durability. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Overview
| Product Name | ADD ON BLOCK 2NO+2NC |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | TeSys K - Auxiliary contact block - 2 NO + 2 NC - screw-clamps terminals |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS K |
| Product or component type | AUXILIARY CONTACT BLOCK |
| Device short name | LA1 |
| Range compatibility | TeSys K LC1KTeSys K CA2KTeSys K CA3K |
| Mounting location | FRONT |
| Pole contact composition | 2 NO + 2 NC |
| Contacts operation | INSTANTANEOUS |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC 25...400 HZ |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V CONFORMING TO IEC 60947-5-1600 V CONFORMING TO UL 60947-5-1600 V CONFORMING TO CSA C22.2 NO 60947-5-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A (AT 50 °C) |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1UL 60947-5-1CSA C22.2 NO 60947-5-1GB/T 14048.5JIS C8201-5-1UL 60335-2-40:ANNEX JJ |
| Product certifications | CB SchemeCCCULCSACEUKCA |
| Irms rated making capacity | 110 A AT |
| Permissible short-time rating | 80 A 1 S60 A 500 MS110 A 100 MS |
| Associated fuse rating | 10 A GG AT |
| Minimum switching current | 5 MA |
| Minimum switching voltage | 17 V |
| Non overlap distance | 0.5 MM |
| Insulation resistance | > 10 MOHM |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLE(S) 0.34…1.5 MM²FLEXIBLE WITH CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLE(S) 0.75…4 MM²FLEXIBLE WITHOUT CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLE(S) 1.5…4 MM²RIGIDSCREW CLAMP TERMINALS 2 CABLE(S) 0.34…1.5 MM²FLEXIBLE WITH CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 2 CABLE(S) 0.75…4 MM²FLEXIBLE WITHOUT CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS 2 CABLE(S) 1.5…4 MM²RIGID |
| Tightening torque | 1.3 N.M - WITH SCREWDRIVER PHILIPS NO 21.3 N.M - WITH SCREWDRIVER POZIDRIV NO 2 |
| Height | 30 MM |
| Width | 38 MM |
| Depth | 35 MM |
| Product weight | 0.045 KG |
| Environmental characteristic | NORMAL ENVIRONMENT |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Protective treatment | TC CONFORMING TO IEC 60068 |
| Ambient air temperature for storage | -50…80 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…50 °C |
| Operating altitude | 2000 M |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.000 CM |
| Package 1 Width | 4.500 CM |
| Package 1 Length | 6.000 CM |
| Package 1 Weight | 41.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 4.729 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 1600 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 81.060 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 43 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.92084 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0058845 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0043312 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 3.1606 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.11352 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |