Lisse - Cooker Control Unit - 2 gangs - LED - 45A DP white moulded
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Lisse - Cooker Control Unit - 2 gangs - LED - 45A DP white moulded
- Specifications
- Environmental Data
- Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 249.0 g |
| Colour | Matt White Moulded |
| net weight | 0.235 kg |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | LISSE |
| Aesthetic name | WHITE MOULDED |
| Product or component type | COOKER CONTROL UNIT |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Outlet standard | BRITISH |
| Colour tint | MATT WHITE MOULDED |
| Quantity per set | SET OF 1 |
| Rated current | 45 A AT 230 V AC 50 HZ |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Pilot light | LED |
| Fixing mode | BY SCREWS M3.5 X 30 MM |
| Connections - terminals | SCREW TERMINALS |
| Material | UREA (CARBAMIDE) |
| Type of installation | INDOOR |
| Depth | 32.8 MM |
| Width | 148.5 MM |
| Height | 87 MM |
| Product weight | 0.235 KG |
| Standards | BS 4177 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.3 CM |
| Package 1 Width | 8.7 CM |
| Package 1 Length | 14.9 CM |
| Package 1 Weight | 249 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15.4 CM |
| Package 2 Length | 17 CM |
| Package 2 Weight | 1.351 KG |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 50 |
| Package 3 Height | 19 CM |
| Package 3 Width | 32.5 CM |
| Package 3 Length | 49.5 CM |
| Package 3 Weight | 13.57 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 249.0 g |
| Colour | Matt White Moulded |
| net weight | 0.235 kg |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | LISSE |
| Aesthetic name | WHITE MOULDED |
| Product or component type | COOKER CONTROL UNIT |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Outlet standard | BRITISH |
| Colour tint | MATT WHITE MOULDED |
| Quantity per set | SET OF 1 |
| Rated current | 45 A AT 230 V AC 50 HZ |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Pilot light | LED |
| Fixing mode | BY SCREWS M3.5 X 30 MM |
| Connections - terminals | SCREW TERMINALS |
| Material | UREA (CARBAMIDE) |
| Type of installation | INDOOR |
| Depth | 32.8 MM |
| Width | 148.5 MM |
| Height | 87 MM |
| Product weight | 0.235 KG |
| Standards | BS 4177 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.3 CM |
| Package 1 Width | 8.7 CM |
| Package 1 Length | 14.9 CM |
| Package 1 Weight | 249 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15.4 CM |
| Package 2 Length | 17 CM |
| Package 2 Weight | 1.351 KG |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 50 |
| Package 3 Height | 19 CM |
| Package 3 Width | 32.5 CM |
| Package 3 Length | 49.5 CM |
| Package 3 Weight | 13.57 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |