Acti 9 - IH - mechanical time switch - 7 days - 200 h memory
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Acti 9 - IH - mechanical time switch - 7 days - 200 h memory
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Activity | HDCFD |
|---|---|
| range of product | ACTI9 |
| Product name | ACTI9 IH |
| Device short name | IH |
| Product or component type | MECHANICAL TIME SWITCH |
| Number of channels | 1 |
| Function available | MANUAL TIME CHANGEOVER |
| Device application | BUILDING |
| Load type | 230 V AC HALOGEN LAMP 1000 W230 V AC INCANDESCENT LAMP 1100 W230 V AC FLUOCOMPACT LAMP 600 VAPARALLEL-CORRECTED FLUORESCENT TUBE 2 X ELECTRONIC BALLAST 40 W 12 µFCOMPACT FLUORESCENT LAMPELECTRONIC BALLAST 25 WLED LAMP < 2 W 20 WLED LAMP > 2 W 180 W |
| Cycle duration | 7 DAYS |
| Maximum number of switchings | 42 ON - 42 OFF |
| Minimum interval duration | 2 H |
| Type of setting | MANUAL TIME CHANGEOVER |
| Measurement accuracy | +/- 1 S/DAY 20 °C |
| Power consumption in W | 0.5 W |
| Maximum switching current | 16 A - 250 V AC PF = 14 A - 250 V AC PF = 0.6 |
| [Ue] rated operational voltage | 110...230 V AC AT 50...60 HZ |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Battery life | 6 YEAR(S) |
| Backup time | 150 H TIME AND PROGRAM SAVING 230 V AC75 H TIME AND PROGRAM SAVING 110 V AC |
| Mounting support | DIN RAIL |
| 9 mm pitches | 6 |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Connections - terminals | SCREWLESS TERMINALS |
| Clamping connection capacity | 2 X 0.5...2 .5 MM² |
| Width | 54 MM |
| Height | 90 MM |
| Depth | 66 MM |
| Product weight | 0.2 KG |
| Standards | EN 60730-1 |
| Ambient air temperature for operation | -20…55 °C |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO EN 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.800 CM |
| Package 1 Width | 6.500 CM |
| Package 1 Length | 10.500 CM |
| Package 1 Weight | 152.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 36 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 6.016 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| SCIP Number | 5c23d91a-4c63-483e-b70a-45310671b035 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Activity | HDCFD |
|---|---|
| range of product | ACTI9 |
| Product name | ACTI9 IH |
| Device short name | IH |
| Product or component type | MECHANICAL TIME SWITCH |
| Number of channels | 1 |
| Function available | MANUAL TIME CHANGEOVER |
| Device application | BUILDING |
| Load type | 230 V AC HALOGEN LAMP 1000 W230 V AC INCANDESCENT LAMP 1100 W230 V AC FLUOCOMPACT LAMP 600 VAPARALLEL-CORRECTED FLUORESCENT TUBE 2 X ELECTRONIC BALLAST 40 W 12 µFCOMPACT FLUORESCENT LAMPELECTRONIC BALLAST 25 WLED LAMP < 2 W 20 WLED LAMP > 2 W 180 W |
| Cycle duration | 7 DAYS |
| Maximum number of switchings | 42 ON - 42 OFF |
| Minimum interval duration | 2 H |
| Type of setting | MANUAL TIME CHANGEOVER |
| Measurement accuracy | +/- 1 S/DAY 20 °C |
| Power consumption in W | 0.5 W |
| Maximum switching current | 16 A - 250 V AC PF = 14 A - 250 V AC PF = 0.6 |
| [Ue] rated operational voltage | 110...230 V AC AT 50...60 HZ |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Battery life | 6 YEAR(S) |
| Backup time | 150 H TIME AND PROGRAM SAVING 230 V AC75 H TIME AND PROGRAM SAVING 110 V AC |
| Mounting support | DIN RAIL |
| 9 mm pitches | 6 |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Connections - terminals | SCREWLESS TERMINALS |
| Clamping connection capacity | 2 X 0.5...2 .5 MM² |
| Width | 54 MM |
| Height | 90 MM |
| Depth | 66 MM |
| Product weight | 0.2 KG |
| Standards | EN 60730-1 |
| Ambient air temperature for operation | -20…55 °C |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO EN 60529 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.800 CM |
| Package 1 Width | 6.500 CM |
| Package 1 Length | 10.500 CM |
| Package 1 Weight | 152.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 36 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 6.016 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| SCIP Number | 5c23d91a-4c63-483e-b70a-45310671b035 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |