calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Affle Plus 250W 220V 1 Gang Dimmer, White
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
- 250W 220V 1 Gang Dimmer, White
- Label: Affle-colour tint: white-type of packing: blister-range: Affle Plus-quantity per set: set of 6-sale per indivisible quantity: 1-load type: halogen lamp-50 W-220 V AC, halogen lamp-250 W-220 V AC, incandescent lamp-50 W-220 V AC, incandescent lamp-250 W-220 V AC, low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer-50 W-220 V AC, low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer-250 W-220 V AC, LED lamp-3 W-220 V AC, LED lamp-100 W-220 V AC-number of terminals: 2-product or component type: dimmer-device presentation: mechanism
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Range | AFFLE PLUS |
| Product or component type | DIMMER |
| Device presentation | MECHANISM |
| Colour tint | WHITE |
| Type of packing | BLISTER |
| Quantity per set | SET OF 6 |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Load type | HALOGEN LAMP - 50 W - 220 V ACHALOGEN LAMP - 250 W - 220 V ACINCANDESCENT LAMP - 50 W - 220 V ACINCANDESCENT LAMP - 250 W - 220 V ACLOW VOLTAGE HALOGEN LAMP WITH FERROMAGNETIC TRANSFORMER - 50 W - 220 V ACLOW VOLTAGE HALOGEN LAMP WITH FERROMAGNETIC TRANSFORMER - 250 W - 220 V ACLED LAMP - 3 W - 220 V ACLED LAMP - 100 W - 220 V AC |
| Number of terminals | 2 |
| Device mounting | FLUSH |
| Number of modules | 1 MODULE 50.3 X 42.6 MM |
| Actuator | ROTARY |
| fixing mode | CLIP-IN |
| Surface finish | GLOSSY |
| Dimmer control | 300° ROTARY SETTINGON/OFF INTEGRATED |
| [Ie] rated operational current | 0.22 A1.13 A |
| [Ue] rated operational voltage | 220 V AC 50/60 HZ |
| Screwdriver shape | PHILIPS NO 2 |
| Clamping connection capacity | 0.5...4 MM² FOR RIGID CABLE(S)0.5...4 MM² FOR STRANDED CABLE(S)0.5...4 MM² FOR FLEXIBLE CABLE(S) |
| Wire stripping length | 12…15 MM |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: COVERPOLYCARBONATE: BUTTON |
| Height | 86 MM |
| Width | 86 MM |
| Depth | 45.5 MM |
| Embedding depth | 25 MM |
| Product weight | 0.095 KG |
| Ambient air temperature for storage | -5…50 °C |
| Ambient air temperature for operation | 0…50 °C |
| Standards | IEC 60669-2-1 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Environmental characteristic | UV RESISTANT |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.1 CM |
| Package 1 Width | 8.6 CM |
| Package 1 Length | 8.6 CM |
| Package 1 Weight | 135 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 810 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 72 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 39.9 CM |
| Package 3 Length | 46.9 CM |
| Package 3 Weight | 10.22 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 16 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 37 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.2996428571 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.012902381 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0002579643 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 34.744 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 35 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0174011905 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Documents
Reviews
Description
- 250W 220V 1 Gang Dimmer, White
- Label: Affle-colour tint: white-type of packing: blister-range: Affle Plus-quantity per set: set of 6-sale per indivisible quantity: 1-load type: halogen lamp-50 W-220 V AC, halogen lamp-250 W-220 V AC, incandescent lamp-50 W-220 V AC, incandescent lamp-250 W-220 V AC, low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer-50 W-220 V AC, low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer-250 W-220 V AC, LED lamp-3 W-220 V AC, LED lamp-100 W-220 V AC-number of terminals: 2-product or component type: dimmer-device presentation: mechanism
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Range | AFFLE PLUS |
| Product or component type | DIMMER |
| Device presentation | MECHANISM |
| Colour tint | WHITE |
| Type of packing | BLISTER |
| Quantity per set | SET OF 6 |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Load type | HALOGEN LAMP - 50 W - 220 V ACHALOGEN LAMP - 250 W - 220 V ACINCANDESCENT LAMP - 50 W - 220 V ACINCANDESCENT LAMP - 250 W - 220 V ACLOW VOLTAGE HALOGEN LAMP WITH FERROMAGNETIC TRANSFORMER - 50 W - 220 V ACLOW VOLTAGE HALOGEN LAMP WITH FERROMAGNETIC TRANSFORMER - 250 W - 220 V ACLED LAMP - 3 W - 220 V ACLED LAMP - 100 W - 220 V AC |
| Number of terminals | 2 |
| Device mounting | FLUSH |
| Number of modules | 1 MODULE 50.3 X 42.6 MM |
| Actuator | ROTARY |
| fixing mode | CLIP-IN |
| Surface finish | GLOSSY |
| Dimmer control | 300° ROTARY SETTINGON/OFF INTEGRATED |
| [Ie] rated operational current | 0.22 A1.13 A |
| [Ue] rated operational voltage | 220 V AC 50/60 HZ |
| Screwdriver shape | PHILIPS NO 2 |
| Clamping connection capacity | 0.5...4 MM² FOR RIGID CABLE(S)0.5...4 MM² FOR STRANDED CABLE(S)0.5...4 MM² FOR FLEXIBLE CABLE(S) |
| Wire stripping length | 12…15 MM |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: COVERPOLYCARBONATE: BUTTON |
| Height | 86 MM |
| Width | 86 MM |
| Depth | 45.5 MM |
| Embedding depth | 25 MM |
| Product weight | 0.095 KG |
| Ambient air temperature for storage | -5…50 °C |
| Ambient air temperature for operation | 0…50 °C |
| Standards | IEC 60669-2-1 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Environmental characteristic | UV RESISTANT |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.1 CM |
| Package 1 Width | 8.6 CM |
| Package 1 Length | 8.6 CM |
| Package 1 Weight | 135 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 810 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 72 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 39.9 CM |
| Package 3 Length | 46.9 CM |
| Package 3 Weight | 10.22 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 16 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 37 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.2996428571 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.012902381 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0002579643 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 34.744 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 35 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0174011905 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |