calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Affle Plus, 10A 250V 1 Gang Bell Press Switch, White
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
- 10A 250V 1 Gang Bell Press Switch, White
- Label: Affle-range: Affle Plus-load type: bell chime,other load-colour tint: white-product or component type: switch-device application: bell switch
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Range | AFFLE PLUS |
| Product or component type | SWITCH |
| Device application | BELL SWITCH |
| load type | BELL CHIMEOTHER LOAD |
| Colour tint | WHITE |
| Device mounting | FLUSH |
| Switch function | BELL PUSH SWITCH |
| Cable cross section | 4 MM² STRANDED CABLE 2.5 MM² SOLID CABLE 2.5 MM² STRANDED CABLE 2 X 4 MM² SOLID CABLE FOR AC |
| Rated current | 10 A AT 250 V AC |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: BASEPOLYCARBONATE: DOLLYPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: ACTUATOR |
| Connections - terminals | BRASS TERMINALSCREW TERMINAL |
| Embedding depth | 24.9 MM |
| Width | 86 MM |
| Height | 86 MM |
| Depth | 35.6 MM |
| Maximum ambient air temperature for operation | 35 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 5000 M |
| Product certifications | IEC |
| Standards | BS EN 60669-1MS IEC 60669-1IEC 60669-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.6 CM |
| Package 1 Width | 8.6 CM |
| Package 1 Length | 8.6 CM |
| Package 1 Weight | 66 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 532 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 96 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 39.9 CM |
| Package 3 Length | 46.9 CM |
| Package 3 Weight | 6.884 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 15 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.53963 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0067091267 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0003667213 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.21381 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0101105333 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Documents
Reviews
Description
- 10A 250V 1 Gang Bell Press Switch, White
- Label: Affle-range: Affle Plus-load type: bell chime,other load-colour tint: white-product or component type: switch-device application: bell switch
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Range | AFFLE PLUS |
| Product or component type | SWITCH |
| Device application | BELL SWITCH |
| load type | BELL CHIMEOTHER LOAD |
| Colour tint | WHITE |
| Device mounting | FLUSH |
| Switch function | BELL PUSH SWITCH |
| Cable cross section | 4 MM² STRANDED CABLE 2.5 MM² SOLID CABLE 2.5 MM² STRANDED CABLE 2 X 4 MM² SOLID CABLE FOR AC |
| Rated current | 10 A AT 250 V AC |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: BASEPOLYCARBONATE: DOLLYPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: ACTUATOR |
| Connections - terminals | BRASS TERMINALSCREW TERMINAL |
| Embedding depth | 24.9 MM |
| Width | 86 MM |
| Height | 86 MM |
| Depth | 35.6 MM |
| Maximum ambient air temperature for operation | 35 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 5000 M |
| Product certifications | IEC |
| Standards | BS EN 60669-1MS IEC 60669-1IEC 60669-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.6 CM |
| Package 1 Width | 8.6 CM |
| Package 1 Length | 8.6 CM |
| Package 1 Weight | 66 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 532 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 96 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 39.9 CM |
| Package 3 Length | 46.9 CM |
| Package 3 Weight | 6.884 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 15 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.53963 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0067091267 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0003667213 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.21381 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0101105333 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |