calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
spaceLYnk logic controller
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Product or Component Type | logic controller |
|---|---|
| Width | 52 mm |
| Range | KNX |
| Depth | 58 mm |
| Height | 90 mm |
| Range | SPACELOGIC KNX |
| Product name | SPACELYNK |
| Product or component type | LOGIC CONTROLLER |
| Communication port protocol | MODBUSIP (INTERNET PROTOCOL)BACNETKNX |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Power consumption in W | 2 W |
| LED indicator | LED (GREEN) FOR CPU LOADLED (GREEN/RED) FOR KNX POWERED/RESET |
| Physical interface | 1 X RJ451 X RS4851 X RS2321 X TP-UART2 |
| Maximum number of users | 50 |
| Number of Modbus server | 31 |
| Number of BACnet tags | 2000 |
| Integrated connection type | 1 USB 2.0 PORT |
| Control type | RESET PUSH-BUTTON |
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX |
| Mounting support | DIN RAIL |
| Connections - terminals | KNX BUS: BUS TERMINAL 2 CABLE(S) 0.8 MM²POWER SUPPLY: CLAMP TERMINAL1.5 MM²SERIAL: CLAMP TERMINAL1.5 MM² |
| Height | 90 MM |
| Width | 52 MM |
| Depth | 58 MM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 0…93 % |
| Standards | IEC 60950-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.000 CM |
| Package 1 Width | 6.000 CM |
| Package 1 Length | 9.300 CM |
| Package 1 Weight | 127.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 7.500 CM |
| Package 2 Width | 20.000 CM |
| Package 2 Length | 35.000 CM |
| Package 2 Weight | 1.385 KG |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 40 |
| Package 3 Height | 30.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 6.030 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | Nej |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 2 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 40 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5.886737451559371 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.04484300277874726 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1285431215001386 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 33.79590277777777 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 34 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1860957679129903 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Product or Component Type | logic controller |
|---|---|
| Width | 52 mm |
| Range | KNX |
| Depth | 58 mm |
| Height | 90 mm |
| Range | SPACELOGIC KNX |
| Product name | SPACELYNK |
| Product or component type | LOGIC CONTROLLER |
| Communication port protocol | MODBUSIP (INTERNET PROTOCOL)BACNETKNX |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Power consumption in W | 2 W |
| LED indicator | LED (GREEN) FOR CPU LOADLED (GREEN/RED) FOR KNX POWERED/RESET |
| Physical interface | 1 X RJ451 X RS4851 X RS2321 X TP-UART2 |
| Maximum number of users | 50 |
| Number of Modbus server | 31 |
| Number of BACnet tags | 2000 |
| Integrated connection type | 1 USB 2.0 PORT |
| Control type | RESET PUSH-BUTTON |
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX |
| Mounting support | DIN RAIL |
| Connections - terminals | KNX BUS: BUS TERMINAL 2 CABLE(S) 0.8 MM²POWER SUPPLY: CLAMP TERMINAL1.5 MM²SERIAL: CLAMP TERMINAL1.5 MM² |
| Height | 90 MM |
| Width | 52 MM |
| Depth | 58 MM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 0…93 % |
| Standards | IEC 60950-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.000 CM |
| Package 1 Width | 6.000 CM |
| Package 1 Length | 9.300 CM |
| Package 1 Weight | 127.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 7.500 CM |
| Package 2 Width | 20.000 CM |
| Package 2 Length | 35.000 CM |
| Package 2 Weight | 1.385 KG |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 40 |
| Package 3 Height | 30.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 6.030 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | Nej |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 2 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 40 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5.886737451559371 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.04484300277874726 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1285431215001386 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 33.79590277777777 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 34 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1860957679129903 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |