calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
45A 250V 1G Conn Unit, DG
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Range | AVATARON |
|---|---|
| Product or component type | FUSED CONNECTION |
| Quantity per set | SET OF 1 |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Colour tint | DARK GREY |
| Pilot light | WITHOUT NEON INDICATOR |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| Rated current | 45 A AT 250 V AC 50...60 HZ |
| Connections - terminals | PILLAR TERMINALS |
| Height | 87 MM |
| Width | 87 MM |
| Depth | 43.82 MM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | BS 5733 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.4 CM |
| Package 1 Width | 8.5 CM |
| Package 1 Length | 8.5 CM |
| Package 1 Weight | 130 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 19 CM |
| Package 2 Length | 19.5 CM |
| Package 2 Weight | 1.04 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | Nej |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 41 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.1251319444 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0167727083 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0013337639 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.30421 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0185909028 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Overview
| Range | AVATARON |
|---|---|
| Product or component type | FUSED CONNECTION |
| Quantity per set | SET OF 1 |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Colour tint | DARK GREY |
| Pilot light | WITHOUT NEON INDICATOR |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| Rated current | 45 A AT 250 V AC 50...60 HZ |
| Connections - terminals | PILLAR TERMINALS |
| Height | 87 MM |
| Width | 87 MM |
| Depth | 43.82 MM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | BS 5733 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.4 CM |
| Package 1 Width | 8.5 CM |
| Package 1 Length | 8.5 CM |
| Package 1 Weight | 130 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 19 CM |
| Package 2 Length | 19.5 CM |
| Package 2 Weight | 1.04 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | Nej |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 41 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.1251319444 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0167727083 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0013337639 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.30421 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0185909028 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |