Disbo Extra Row - 4 rows Flush
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Disbo Extra Row - 4 rows Flush
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Reviews
Description
Overview
| [ui] Rated Insulation Voltage | 690 V AC |
|---|---|
| IP Degree of Protection | IP41 conforming to IEC 60529 |
| Range | Disbo Extra |
| Range of the product | DISBO EXTRA |
| Product or component type | EMPTY CONSUMER UNIT |
| enclosure type | ROW DISBO |
| Device application | LOW VOLTAGE ELECTRICAL DISTRIBUTION |
| Number of horizontal rows | 4 |
| Provided equipment | ENCLOSUREEARTHING BARPAN ASSEMBLY |
| Number of 18 mm modules per row | 16 |
| [In] rated current | 250 A |
| Rated voltage | 220…440 V AC 50/60 HZ |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC |
| Protection device options | ISOLATOR 250 A MAX AS INCOMERMOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) 250 A MAX AS INCOMERRCCB 125 A MAX AS INCOMERRESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION (RCBO) 63 A MAX AS OUTGOER |
| Enclosure mounting | FLUSH |
| Door type | PLAIN FLAT DOOR |
| Type of rail | DIN |
| Cable entry | REMOVABLE GLAND PLATE AT TOP AND BOTTOM OF THE ENCLOSURE |
| Enclosure material | ZINC COATED METAL SHEET 1.2 MM THICKNESS |
| Colour | WHITE (RAL 9002) |
| Width | OUTSIDE: 440 MMEMBEDDED: 400 MM |
| Height | OUTSIDE: 890 MMEMBEDDED: 850 MM |
| Depth | OUTSIDE : 149 MMEMBEDDED : 117 MM |
| IP degree of protection | IP41 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | 50 °C |
| Standards | IEC 439-3 |
| Product certifications | VeritasSASOASTA |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 0.001 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
Overview
| [ui] Rated Insulation Voltage | 690 V AC |
|---|---|
| IP Degree of Protection | IP41 conforming to IEC 60529 |
| Range | Disbo Extra |
| Range of the product | DISBO EXTRA |
| Product or component type | EMPTY CONSUMER UNIT |
| enclosure type | ROW DISBO |
| Device application | LOW VOLTAGE ELECTRICAL DISTRIBUTION |
| Number of horizontal rows | 4 |
| Provided equipment | ENCLOSUREEARTHING BARPAN ASSEMBLY |
| Number of 18 mm modules per row | 16 |
| [In] rated current | 250 A |
| Rated voltage | 220…440 V AC 50/60 HZ |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC |
| Protection device options | ISOLATOR 250 A MAX AS INCOMERMOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) 250 A MAX AS INCOMERRCCB 125 A MAX AS INCOMERRESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION (RCBO) 63 A MAX AS OUTGOER |
| Enclosure mounting | FLUSH |
| Door type | PLAIN FLAT DOOR |
| Type of rail | DIN |
| Cable entry | REMOVABLE GLAND PLATE AT TOP AND BOTTOM OF THE ENCLOSURE |
| Enclosure material | ZINC COATED METAL SHEET 1.2 MM THICKNESS |
| Colour | WHITE (RAL 9002) |
| Width | OUTSIDE: 440 MMEMBEDDED: 400 MM |
| Height | OUTSIDE: 890 MMEMBEDDED: 850 MM |
| Depth | OUTSIDE : 149 MMEMBEDDED : 117 MM |
| IP degree of protection | IP41 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | 50 °C |
| Standards | IEC 439-3 |
| Product certifications | VeritasSASOASTA |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Weight | 0.001 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |