EZC630N TM600D 3P3D
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
EZC630N TM600D 3P3D
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Range | EasyPact |
|---|---|
| Breaking Capacity Code | N |
| Device Short Name | Easypact EZC630N |
| [in] Rated Current | 630 A at 40 °C |
| Long Time Pick-Up Adjustment Type Ir | fixed |
| Poles Description | 3P |
| Trip Unit Name | TM-D |
| Trip Unit Technology | thermal-magnetic |
| Range of product | EASYPACT |
| Product or component type | CIRCUIT BREAKER |
| Device short name | Easypact EZC630N |
| Circuit breaker name | EASYPACT EZC630N |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3T |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| [In] rated current | 630 A AT 40 °C |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| [Ue] rated operational voltage | 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Breaking capacity code | N |
| Breaking capacity | 36 KA ICU AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-240 KA ICU AT 220/230 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA ICU AT 380 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA ICU AT 400/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| [Ics] rated service breaking capacity | 18 KA AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-240 KA AT 220/230 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA AT 380 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA AT 400/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Suitability for isolation | YES CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Utilisation category | CATEGORY A |
| Trip unit name | TM-D |
| Trip unit technology | THERMAL-MAGNETIC |
| Trip unit rating | 600 A AT 50 °C |
| Protection type | OVERLOAD PROTECTIONSHORT-CIRCUIT PROTECTION |
| Pollution degree | 3 CONFORMING TO IEC 60947 |
| control type | TOGGLE |
| Mounting mode | FIXED |
| Mounting support | BACKPLATE |
| Upside connection | FRONT |
| Downside connection | FRONT |
| Mechanical durability | 10000 CYCLES |
| Electrical durability | CATEGORY A: 3000 CYCLES 415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Connection pitch | 45 MM |
| Local signalling | POSITIVE CONTACT INDICATION |
| Contact position indicator | YES |
| Magnetic tripping current | 5000 A |
| Neutral protection setting | WITHOUT PROTECTION |
| Long time pick-up adjustment type Ir | FIXED |
| Long time delay adjustment type | FIXED |
| Earth-leakage protection | WITHOUT |
| Height | 255 MM |
| Width | 140 MM |
| Depth | 110 MM |
| Product weight | 6.4 KG |
| Quantity per set | 1 PIECE |
| Colour | BLACK |
| Standards | EN/IEC 60947-2GB/T 14048.2JIS C8201-2-2EN/IEC 60947-1 |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK07 CONFORMING TO EN 50102 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -35…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.000 CM |
| Package 1 Width | 16.000 CM |
| Package 1 Length | 29.000 CM |
| Package 1 Weight | 5.339 KG |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 3 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 40.000 CM |
| Package 2 Length | 60.000 CM |
| Package 2 Weight | 16.783 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| Mercury free | âś“ |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 84 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 1 690 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 38.64201668053738 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 39 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 2.925649162190855 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.03770967505284069 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 1639.011777589964 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 1 639 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9.459627511767748 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 53f14615-d88a-448d-a4f2-be32e3060417 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Documents
Reviews
Description
Overview
| Range | EasyPact |
|---|---|
| Breaking Capacity Code | N |
| Device Short Name | Easypact EZC630N |
| [in] Rated Current | 630 A at 40 °C |
| Long Time Pick-Up Adjustment Type Ir | fixed |
| Poles Description | 3P |
| Trip Unit Name | TM-D |
| Trip Unit Technology | thermal-magnetic |
| Range of product | EASYPACT |
| Product or component type | CIRCUIT BREAKER |
| Device short name | Easypact EZC630N |
| Circuit breaker name | EASYPACT EZC630N |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3T |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| [In] rated current | 630 A AT 40 °C |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| [Ue] rated operational voltage | 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Breaking capacity code | N |
| Breaking capacity | 36 KA ICU AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-240 KA ICU AT 220/230 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA ICU AT 380 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA ICU AT 400/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| [Ics] rated service breaking capacity | 18 KA AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-240 KA AT 220/230 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA AT 380 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-236 KA AT 400/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Suitability for isolation | YES CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Utilisation category | CATEGORY A |
| Trip unit name | TM-D |
| Trip unit technology | THERMAL-MAGNETIC |
| Trip unit rating | 600 A AT 50 °C |
| Protection type | OVERLOAD PROTECTIONSHORT-CIRCUIT PROTECTION |
| Pollution degree | 3 CONFORMING TO IEC 60947 |
| control type | TOGGLE |
| Mounting mode | FIXED |
| Mounting support | BACKPLATE |
| Upside connection | FRONT |
| Downside connection | FRONT |
| Mechanical durability | 10000 CYCLES |
| Electrical durability | CATEGORY A: 3000 CYCLES 415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Connection pitch | 45 MM |
| Local signalling | POSITIVE CONTACT INDICATION |
| Contact position indicator | YES |
| Magnetic tripping current | 5000 A |
| Neutral protection setting | WITHOUT PROTECTION |
| Long time pick-up adjustment type Ir | FIXED |
| Long time delay adjustment type | FIXED |
| Earth-leakage protection | WITHOUT |
| Height | 255 MM |
| Width | 140 MM |
| Depth | 110 MM |
| Product weight | 6.4 KG |
| Quantity per set | 1 PIECE |
| Colour | BLACK |
| Standards | EN/IEC 60947-2GB/T 14048.2JIS C8201-2-2EN/IEC 60947-1 |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK07 CONFORMING TO EN 50102 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -35…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15.000 CM |
| Package 1 Width | 16.000 CM |
| Package 1 Length | 29.000 CM |
| Package 1 Weight | 5.339 KG |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 3 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 40.000 CM |
| Package 2 Length | 60.000 CM |
| Package 2 Weight | 16.783 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| Mercury free | âś“ |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 84 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 1 690 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 38.64201668053738 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 39 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 2.925649162190855 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.03770967505284069 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 1639.011777589964 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 1 639 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9.459627511767748 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 53f14615-d88a-448d-a4f2-be32e3060417 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |













