calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Disbo Extra 1 Phase Row type 16 ways
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| IP Degree of Protection | IP40 conforming to IEC 60529 |
|---|---|
| Range | Acti9 |
| Range of the product | ACTI9 DISBO |
| Product or component type | DISTRIBUTION BOARD |
| Device application | LOW VOLTAGE ELECTRICAL DISTRIBUTION |
| Number of ways | 16 WAYS |
| Provided equipment | ENCLOSURE NEUTRAL BAR EARTHING BAR PAN ASSEMBLY DIN RAIL |
| [In] rated current | 100 A |
| Rated voltage | 220 V AC 50/60 HZ |
| Network number of phases | 1 PHASE |
| Protection device options | MINIATURE CIRCUIT BREAKER (MCB) 100 A MAX AS INCOMERRESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER (RCCB) 100 A MAX AS INCOMERRESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION (RCBO) 63 A MAX AS OUTGOERMINIATURE CIRCUIT BREAKER (MCB) 63 A MAX AS OUTGOER |
| Enclosure mounting | FLUSH |
| Door type | PLAIN CURVED DOOR |
| Cable entry | REMOVABLE GLAND PLATE AT TOP AND BOTTOM OF THE ENCLOSURE |
| Enclosure material | ELECTRO GALVANISED STEEL |
| Colour | WHITE (RAL 9003)WHITE (RAL 9002) |
| Width | OUTSIDE: 391 MM |
| Height | OUTSIDE: 73 MM |
| Depth | OUTSIDE : 208 MM |
| IP degree of protection | IP40 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Standards | IEC 61439-3 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Overview
| IP Degree of Protection | IP40 conforming to IEC 60529 |
|---|---|
| Range | Acti9 |
| Range of the product | ACTI9 DISBO |
| Product or component type | DISTRIBUTION BOARD |
| Device application | LOW VOLTAGE ELECTRICAL DISTRIBUTION |
| Number of ways | 16 WAYS |
| Provided equipment | ENCLOSURE NEUTRAL BAR EARTHING BAR PAN ASSEMBLY DIN RAIL |
| [In] rated current | 100 A |
| Rated voltage | 220 V AC 50/60 HZ |
| Network number of phases | 1 PHASE |
| Protection device options | MINIATURE CIRCUIT BREAKER (MCB) 100 A MAX AS INCOMERRESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER (RCCB) 100 A MAX AS INCOMERRESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION (RCBO) 63 A MAX AS OUTGOERMINIATURE CIRCUIT BREAKER (MCB) 63 A MAX AS OUTGOER |
| Enclosure mounting | FLUSH |
| Door type | PLAIN CURVED DOOR |
| Cable entry | REMOVABLE GLAND PLATE AT TOP AND BOTTOM OF THE ENCLOSURE |
| Enclosure material | ELECTRO GALVANISED STEEL |
| Colour | WHITE (RAL 9003)WHITE (RAL 9002) |
| Width | OUTSIDE: 391 MM |
| Height | OUTSIDE: 73 MM |
| Depth | OUTSIDE : 208 MM |
| IP degree of protection | IP40 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Standards | IEC 61439-3 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |