calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Thermistor probe, TeSys LT3, integrated triple probe, 90�C, 0 to 2.5V, bulk qty
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Product or Component Type | thermistor probe |
|---|---|
| Range | DA1 |
| Range of product | DA1 |
| Product or component type | THERMISTOR PROBE |
| Device short name | DA1TT |
| Accessory / separate part category | PROTECTION ACCESSORY |
| Quantity per set | SET OF 10 |
| Ambient air temperature for operation | 90 °C |
| [Ui] rated insulation voltage | 2500 V |
| Resistance | 250 OHM PER PROBE 25 °C |
| Insulation | REINFORCED |
| Cable length | 1 M BETWEEN PROBE AND MOTOR TERMINAL PLATE |
| Product weight | 0.01 KG |
| Standards | IEC 60034-11 MARK A |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.100 CM |
| Package 1 Width | 12.000 CM |
| Package 1 Length | 15.000 CM |
| Package 1 Weight | 9.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 2.000 CM |
| Package 2 Width | 12.000 CM |
| Package 2 Length | 16.000 CM |
| Package 2 Weight | 96.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S01 |
| Number of Units in Package 3 | 100 |
| Package 3 Height | 15.000 CM |
| Package 3 Width | 15.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 1.152 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Product or Component Type | thermistor probe |
|---|---|
| Range | DA1 |
| Range of product | DA1 |
| Product or component type | THERMISTOR PROBE |
| Device short name | DA1TT |
| Accessory / separate part category | PROTECTION ACCESSORY |
| Quantity per set | SET OF 10 |
| Ambient air temperature for operation | 90 °C |
| [Ui] rated insulation voltage | 2500 V |
| Resistance | 250 OHM PER PROBE 25 °C |
| Insulation | REINFORCED |
| Cable length | 1 M BETWEEN PROBE AND MOTOR TERMINAL PLATE |
| Product weight | 0.01 KG |
| Standards | IEC 60034-11 MARK A |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.100 CM |
| Package 1 Width | 12.000 CM |
| Package 1 Length | 15.000 CM |
| Package 1 Weight | 9.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 2.000 CM |
| Package 2 Width | 12.000 CM |
| Package 2 Length | 16.000 CM |
| Package 2 Weight | 96.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S01 |
| Number of Units in Package 3 | 100 |
| Package 3 Height | 15.000 CM |
| Package 3 Width | 15.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 1.152 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |