Complete body/light block assembly, Harmony XB4, metal, universal LED, screw clamp terminals, 12V AC DC
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Complete body/light block assembly, Harmony XB4, metal, universal LED, screw clamp terminals, 12V AC DC
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Activity | IDSIG |
|---|---|
| Range of product | HARMONY XB4 |
| Product or component type | COMPLETE BODY/LIGHT BLOCK ASSEMBLY |
| Device short name | ZB4 |
| Fixing collar material | ZAMAK |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS, = 1 X 0.22 MM² WITHOUT CABLE END |
| Light source | UNIVERSAL LED |
| Bulb base | INTEGRAL LED |
| Light source colour | WHITE |
| [Us] rated supply voltage | 12 V AC/DC AT 50/60 HZ |
| CAD overall width | 30 MM |
| CAD overall height | 47 MM |
| CAD overall depth | 37 MM |
| Terminals description ISO n°1 | (X1-X2)PL |
| Product weight | 0.054 KG |
| Tightening torque | 0.8…1.2 N.M CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Shape of screw head | CROSS COMPATIBLE WITH PHILIPS NO 1 SCREWDRIVERCROSS COMPATIBLE WITH POZIDRIV NO 1 SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 4 MM SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 5.5 MM SCREWDRIVER |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Signalling type | STEADY |
| Supply voltage limits | 10…15 V DC10.2…13.8 V AC |
| Current consumption | 18 MA |
| Service life | 100000 H AT RATED VOLTAGE AND 25 °C |
| Surge withstand | 1 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-5 |
| Device presentation | BASIC SUB-ASSEMBLIES |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Electrical shock protection class | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| Standards | IEC 60947-5-1IEC 60947-5-5IEC 60947-1JIS C8201-5-1CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-4UL 508JIS C8201-1 |
| Product certifications | DNVUL listedLROS (Lloyds register of shipping)BVCSA |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Resistance to fast transients | 2 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-4 |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/M CONFORMING TO IEC 61000-4-3 |
| Resistance to electrostatic discharge | 6 KV ON CONTACT (ON METAL PARTS) CONFORMING TO IEC 61000-2-68 KV IN FREE AIR (IN INSULATING PARTS) CONFORMING TO IEC 61000-2-6 |
| Electromagnetic emission | CLASS B CONFORMING TO IEC 55011 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.400 CM |
| Package 1 Width | 5.200 CM |
| Package 1 Length | 5.900 CM |
| Package 1 Weight | 54.000 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3752123786 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0065382282 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0092621359 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 8.3633450704 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0597208738 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 44 % |
| Average percentage of recycled metal content | 20 % |
| SCIP Number | E148b25a-d37b-4237-bc1f-74823046728d |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Activity | IDSIG |
|---|---|
| Range of product | HARMONY XB4 |
| Product or component type | COMPLETE BODY/LIGHT BLOCK ASSEMBLY |
| Device short name | ZB4 |
| Fixing collar material | ZAMAK |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS, = 1 X 0.22 MM² WITHOUT CABLE END |
| Light source | UNIVERSAL LED |
| Bulb base | INTEGRAL LED |
| Light source colour | WHITE |
| [Us] rated supply voltage | 12 V AC/DC AT 50/60 HZ |
| CAD overall width | 30 MM |
| CAD overall height | 47 MM |
| CAD overall depth | 37 MM |
| Terminals description ISO n°1 | (X1-X2)PL |
| Product weight | 0.054 KG |
| Tightening torque | 0.8…1.2 N.M CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Shape of screw head | CROSS COMPATIBLE WITH PHILIPS NO 1 SCREWDRIVERCROSS COMPATIBLE WITH POZIDRIV NO 1 SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 4 MM SCREWDRIVERSLOTTED COMPATIBLE WITH FLAT Ø 5.5 MM SCREWDRIVER |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (POLLUTION DEGREE 3) CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Signalling type | STEADY |
| Supply voltage limits | 10…15 V DC10.2…13.8 V AC |
| Current consumption | 18 MA |
| Service life | 100000 H AT RATED VOLTAGE AND 25 °C |
| Surge withstand | 1 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-5 |
| Device presentation | BASIC SUB-ASSEMBLIES |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Electrical shock protection class | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| Standards | IEC 60947-5-1IEC 60947-5-5IEC 60947-1JIS C8201-5-1CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-4UL 508JIS C8201-1 |
| Product certifications | DNVUL listedLROS (Lloyds register of shipping)BVCSA |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Resistance to fast transients | 2 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-4 |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/M CONFORMING TO IEC 61000-4-3 |
| Resistance to electrostatic discharge | 6 KV ON CONTACT (ON METAL PARTS) CONFORMING TO IEC 61000-2-68 KV IN FREE AIR (IN INSULATING PARTS) CONFORMING TO IEC 61000-2-6 |
| Electromagnetic emission | CLASS B CONFORMING TO IEC 55011 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.400 CM |
| Package 1 Width | 5.200 CM |
| Package 1 Length | 5.900 CM |
| Package 1 Weight | 54.000 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3752123786 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0065382282 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0092621359 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 8.3633450704 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0597208738 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 44 % |
| Average percentage of recycled metal content | 20 % |
| SCIP Number | E148b25a-d37b-4237-bc1f-74823046728d |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |