calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
APC Smart-UPS 750VA LCD RM 2U 230V with SmartConnect
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Discount Percentage | Between 0-10 % |
|---|---|
| height | 58.420 cm |
| length | 24.130 cm |
| width | 54.610 cm |
| Presentation | INTELLIGENT AND EFFICIENT NETWORK POWER PROTECTION FROM ENTRY LEVEL TO SCALABLE RUNTIME. IDEAL UPS FOR SERVERS, POINT-OF-SALE, ROUTERS, SWITCHES, HUBS AND OTHER NETWORK DEVICES. |
| Lead time | USUALLY IN STOCK |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input voltage | 220 V240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Input voltage limits | 151...302 V ADJUSTABLE160...286 V |
| Network frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ AUTO-SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 500 W |
| rated power in VA | 750 VA |
| Output connection type | 4 IEC 320 C132 IEC JUMPERS |
| Harmonic distortion | LESS THAN 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 750 VA |
| Maximum configurable power in W | 500 W |
| Transfer time | 6 MS TYPICAL : 10 MS MAXIMUM |
| UPS type | LINE INTERACTIVE |
| Wave type | SINE WAVE |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Replacement battery | APCRBC123 |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Additional information | CONFIGURABLE FOR 220 : 230 OR 240 NOMINAL OUTPUT VOLTAGE |
| Battery type | LEAD-ACID INTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Emergency power off | OPTIONAL |
| Free slots | 1 |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : CONFIGURABLE DELAYS |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTSMARTCONNECT PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Communication port support | SMARTCONNECT ETHERNET PORT: FOR CLOUD MONITORING FEATURE AVAILABILITY VARIES BY TERMS OF USE |
| Software package | SMARTCONNECT SOFTWARE FOR REMOTE POWER MONITORING FEATURE AVAILABILITY VARIES BY TERMS OF USE |
| Surge energy rate | 459 J |
| Noise suppression | FULL TIME MULTI-POLE NOISE FILTERING : 0.3% IEEE SURGE LET-THROUGH : ZERO CLAMPING RESPONSE TIME : MEETS UL 1449 |
| Number of rack unit | 2U |
| Number of cables | 1 |
| Colour | BLACK |
| Height | 86 MM |
| Width | 432 MM |
| Depth | 409 MM |
| Product weight | 16.6 KG |
| Mounting location | FRONT |
| Mounting preference | LOWER |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED |
| USB compatible | YES |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH INCLUDED KIT |
| Provided equipment | DOCUMENTATION CDINSTALLATION GUIDERACK MOUNTING SUPPORT RAILSUSB CABLE |
| Redundant | NO |
| Range of product | SMART-UPS |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | CEEACRCMTÜVVDEUK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 M |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 42 DBA |
| Heat dissipation | 46 BTU/H |
| Operating altitude | 0...10000 FT |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery recharge time | 3 H |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 4…6 YEAR(S) |
| Battery charger power | 56 W RATED |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 58.420 CM |
| Package 1 Width | 54.610 CM |
| Package 1 Length | 24.130 CM |
| Package 1 Weight | 21.183 KG |
| Warranty (in months) | 24 BATTERY|36 UPS |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Energy Efficiency Optimized | Energy efficient product |
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 51 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 749 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 543.3728807358 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 543 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 12.9807642428 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 13 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 3.7736031591 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 169.5400837538 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 170 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 19.7933457374 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 20 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | B2b22a56-41f2-497e-9ea6-cf093b3b8bd3 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Discount Percentage | Between 0-10 % |
|---|---|
| height | 58.420 cm |
| length | 24.130 cm |
| width | 54.610 cm |
| Presentation | INTELLIGENT AND EFFICIENT NETWORK POWER PROTECTION FROM ENTRY LEVEL TO SCALABLE RUNTIME. IDEAL UPS FOR SERVERS, POINT-OF-SALE, ROUTERS, SWITCHES, HUBS AND OTHER NETWORK DEVICES. |
| Lead time | USUALLY IN STOCK |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Input voltage | 220 V240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Input voltage limits | 151...302 V ADJUSTABLE160...286 V |
| Network frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ AUTO-SENSING |
| Output voltage | 230 V AC 1 PHASE |
| Output voltage | 220 V240 V |
| Rated power in W | 500 W |
| rated power in VA | 750 VA |
| Output connection type | 4 IEC 320 C132 IEC JUMPERS |
| Harmonic distortion | LESS THAN 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 750 VA |
| Maximum configurable power in W | 500 W |
| Transfer time | 6 MS TYPICAL : 10 MS MAXIMUM |
| UPS type | LINE INTERACTIVE |
| Wave type | SINE WAVE |
| Output frequency | 50/60 HZ +/- 3 HZ SYNC TO MAINS |
| Replacement battery | APCRBC123 |
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Additional information | CONFIGURABLE FOR 220 : 230 OR 240 NOMINAL OUTPUT VOLTAGE |
| Battery type | LEAD-ACID INTERNAL INCLUDED |
| Control panel | MULTIFUNCTION LCD STATUS AND CONTROL CONSOLE |
| Emergency power off | OPTIONAL |
| Free slots | 1 |
| Alarm | ALARM WHEN ON BATTERY : DISTINCTIVE LOW BATTERY ALARM : CONFIGURABLE DELAYS |
| UPS connectivity | SERIAL PORTUSB PORTSMARTCONNECT PORTAVAILABLE EXPANSION SLOT |
| Communication port support | SMARTCONNECT ETHERNET PORT: FOR CLOUD MONITORING FEATURE AVAILABILITY VARIES BY TERMS OF USE |
| Software package | SMARTCONNECT SOFTWARE FOR REMOTE POWER MONITORING FEATURE AVAILABILITY VARIES BY TERMS OF USE |
| Surge energy rate | 459 J |
| Noise suppression | FULL TIME MULTI-POLE NOISE FILTERING : 0.3% IEEE SURGE LET-THROUGH : ZERO CLAMPING RESPONSE TIME : MEETS UL 1449 |
| Number of rack unit | 2U |
| Number of cables | 1 |
| Colour | BLACK |
| Height | 86 MM |
| Width | 432 MM |
| Depth | 409 MM |
| Product weight | 16.6 KG |
| Mounting location | FRONT |
| Mounting preference | LOWER |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED |
| USB compatible | YES |
| Mounting mode | RACK-MOUNTED WITH INCLUDED KIT |
| Provided equipment | DOCUMENTATION CDINSTALLATION GUIDERACK MOUNTING SUPPORT RAILSUSB CABLE |
| Redundant | NO |
| Range of product | SMART-UPS |
| Product or component type | UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (UPS) |
| Product certifications | CEEACRCMTÜVVDEUK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 M |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 42 DBA |
| Heat dissipation | 46 BTU/H |
| Operating altitude | 0...10000 FT |
| Battery type | LEAD-ACID BATTERY |
| Battery recharge time | 3 H |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 4…6 YEAR(S) |
| Battery charger power | 56 W RATED |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 58.420 CM |
| Package 1 Width | 54.610 CM |
| Package 1 Length | 24.130 CM |
| Package 1 Weight | 21.183 KG |
| Warranty (in months) | 24 BATTERY|36 UPS |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Energy Efficiency Optimized | Energy efficient product |
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 51 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 749 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 543.3728807358 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 543 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 12.9807642428 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 13 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 3.7736031591 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 169.5400837538 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 170 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 19.7933457374 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 20 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | B2b22a56-41f2-497e-9ea6-cf093b3b8bd3 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |