calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
SS,3 POSITION,2NO(SHORT)
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Range | Easy Harmony XA2 |
|---|---|
| Product or Component Type | complete selector switch |
| Range of product | EASY HARMONY XA2 |
| Product or component type | COMPLETE SELECTOR SWITCH |
| Device short name | XA2 |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Component name | XA2E |
| Bezel material | PLASTIC |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Fixing center | >= 30 X 40 MM (PANEL) - THICKNESS: 1…5 MM |
| Fixing mode | FIXING NUT: 2…2.4 N.M |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | BLACK STANDARD HANDLE |
| Operator position information | 3 POSITIONS 45° |
| Contacts type and composition | 2 NO |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Mechanical durability | 300000 CYCLES |
| Connections - terminals | , CLAMPING CAPACITY: |
| Tightening torque | 0.8 N.M |
| Short-circuit protection | 10 A FUSE TYPE GL CONFORMING TO IEC 60269-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A (SCREW-CLAMP TERMINALS) |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A AT 240 V, AC-15, A6000.27 A AT 250 V, DC-13, Q600 |
| Electrical durability | 500000 CYCLES, AC-15, 3 A AT 230 V, OPERATING RATE |
| Electrical reliability | Λ < 10EXP(-8) AT 24 V |
| Width | 30 MM |
| Height | 42 MM |
| Depth | 68.2 MM |
| Product weight | 0.054 KG |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | STANDARD HANDLE |
| Head type | STANDARD |
| Cap/operator or lens colour | BLACK |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 536 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK06 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Standards | GB 14048.1GB 14048.5IEC 60947-5-1IEC 60947-1 |
| Product certifications | CCCCE |
| Vibration resistance | 10 GN (F= 40…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 120 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.300 CM |
| Package 1 Width | 10.160 CM |
| Package 1 Length | 10.160 CM |
| Package 1 Weight | 50.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.638 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 1600 |
| Package 3 Height | 77.000 CM |
| Package 3 Width | 80.000 CM |
| Package 3 Length | 60.000 CM |
| Package 3 Weight | 98.580 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | âś“ |
| Mercury free | âś“ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.58748 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.03823 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0038595 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.22023 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.085212 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
Overview
| Range | Easy Harmony XA2 |
|---|---|
| Product or Component Type | complete selector switch |
| Range of product | EASY HARMONY XA2 |
| Product or component type | COMPLETE SELECTOR SWITCH |
| Device short name | XA2 |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Component name | XA2E |
| Bezel material | PLASTIC |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Fixing center | >= 30 X 40 MM (PANEL) - THICKNESS: 1…5 MM |
| Fixing mode | FIXING NUT: 2…2.4 N.M |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | BLACK STANDARD HANDLE |
| Operator position information | 3 POSITIONS 45° |
| Contacts type and composition | 2 NO |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Mechanical durability | 300000 CYCLES |
| Connections - terminals | , CLAMPING CAPACITY: |
| Tightening torque | 0.8 N.M |
| Short-circuit protection | 10 A FUSE TYPE GL CONFORMING TO IEC 60269-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A (SCREW-CLAMP TERMINALS) |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A AT 240 V, AC-15, A6000.27 A AT 250 V, DC-13, Q600 |
| Electrical durability | 500000 CYCLES, AC-15, 3 A AT 230 V, OPERATING RATE |
| Electrical reliability | Λ < 10EXP(-8) AT 24 V |
| Width | 30 MM |
| Height | 42 MM |
| Depth | 68.2 MM |
| Product weight | 0.054 KG |
| Type of operator | STAY PUT |
| Operator profile | STANDARD HANDLE |
| Head type | STANDARD |
| Cap/operator or lens colour | BLACK |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 536 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK06 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Standards | GB 14048.1GB 14048.5IEC 60947-5-1IEC 60947-1 |
| Product certifications | CCCCE |
| Vibration resistance | 10 GN (F= 40…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 120 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.300 CM |
| Package 1 Width | 10.160 CM |
| Package 1 Length | 10.160 CM |
| Package 1 Weight | 50.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 100 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.638 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 1600 |
| Package 3 Height | 77.000 CM |
| Package 3 Width | 80.000 CM |
| Package 3 Length | 60.000 CM |
| Package 3 Weight | 98.580 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | âś“ |
| Mercury free | âś“ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.58748 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.03823 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0038595 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.22023 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.085212 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |