PB,FLUSH,YELLOW,1NO
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
PB,FLUSH,YELLOW,1NO
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Range | Easy Harmony XA2 |
|---|---|
| Product or Component Type | complete push-button |
| Range of product | EASY HARMONY XA2 |
| Product or component type | COMPLETE PUSH-BUTTON |
| Device short name | XA2 |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Component name | XA2E |
| Bezel material | PLASTIC |
| Fixing collar material | PLASTIC |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Protective treatment | TC |
| Operating position | ANY POSITION |
| Fixing center | >= 30 X 40 MM (PANEL) - THICKNESS: 1…5 MM |
| Fixing mode | FIXING NUT: 2…2.4 N.M |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | SPRING RETURN |
| Operator profile | YELLOW FLUSH, UNMARKED |
| Contacts type and composition | 1 NO |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Mechanical durability | 1500000 CYCLES |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL, |
| Tightening torque | 0.8 N.M |
| Short-circuit protection | 10 A GL FUSE CONFORMING TO IEC 60269-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A AT 240 V, AC-15, A6000.27 A AT 250 V, DC-13, Q600 |
| Electrical durability | 500000 CYCLES, AC-15, 3 A AT 230 V, OPERATING RATE |
| Electrical reliability | Λ < 10EXP(-8) AT 24 V |
| Width | 30 MM |
| Height | 42 MM |
| Depth | 54.7 MM |
| Product weight | 0.032 KG |
| Cap/operator or lens colour | YELLOW |
| Type of operator | SPRING RETURN |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 536 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK03 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Standards | GB 14048.1IEC 60947-1IEC 60947-5-1GB 14048.5 |
| Product certifications | CCCCE |
| Vibration resistance | 10 GN (F= 40…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 70 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.000 CM |
| Package 1 Width | 11.000 CM |
| Package 1 Length | 16.000 CM |
| Package 1 Weight | 46.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 40.000 CM |
| Package 2 Width | 160.000 CM |
| Package 2 Length | 110.000 CM |
| Package 2 Weight | 460.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 100 |
| Package 3 Height | 15.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 5.055 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | âś“ |
| Mercury free | âś“ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2575656716 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0160629254 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0408136716 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.0015294286 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0376952836 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
Overview
| Range | Easy Harmony XA2 |
|---|---|
| Product or Component Type | complete push-button |
| Range of product | EASY HARMONY XA2 |
| Product or component type | COMPLETE PUSH-BUTTON |
| Device short name | XA2 |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Component name | XA2E |
| Bezel material | PLASTIC |
| Fixing collar material | PLASTIC |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Protective treatment | TC |
| Operating position | ANY POSITION |
| Fixing center | >= 30 X 40 MM (PANEL) - THICKNESS: 1…5 MM |
| Fixing mode | FIXING NUT: 2…2.4 N.M |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | SPRING RETURN |
| Operator profile | YELLOW FLUSH, UNMARKED |
| Contacts type and composition | 1 NO |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Mechanical durability | 1500000 CYCLES |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL, |
| Tightening torque | 0.8 N.M |
| Short-circuit protection | 10 A GL FUSE CONFORMING TO IEC 60269-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A AT 240 V, AC-15, A6000.27 A AT 250 V, DC-13, Q600 |
| Electrical durability | 500000 CYCLES, AC-15, 3 A AT 230 V, OPERATING RATE |
| Electrical reliability | Λ < 10EXP(-8) AT 24 V |
| Width | 30 MM |
| Height | 42 MM |
| Depth | 54.7 MM |
| Product weight | 0.032 KG |
| Cap/operator or lens colour | YELLOW |
| Type of operator | SPRING RETURN |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 536 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK03 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Standards | GB 14048.1IEC 60947-1IEC 60947-5-1GB 14048.5 |
| Product certifications | CCCCE |
| Vibration resistance | 10 GN (F= 40…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 70 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.000 CM |
| Package 1 Width | 11.000 CM |
| Package 1 Length | 16.000 CM |
| Package 1 Weight | 46.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 40.000 CM |
| Package 2 Width | 160.000 CM |
| Package 2 Length | 110.000 CM |
| Package 2 Weight | 460.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 100 |
| Package 3 Height | 15.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 5.055 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | âś“ |
| Mercury free | âś“ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2575656716 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0160629254 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0408136716 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.0015294286 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0376952836 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |