calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Residual current circuit breaker(RCCB), Easy9 Pro, 4P, 25A, AC Type, 100mA
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Range | Easy9 XM devices |
|---|---|
| Range | EASY9 PRO |
| Product or component type | RESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER (RCCB) |
| Device short name | Easy9 Pro RCCB |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Poles description | 4P |
| Neutral position | LEFT |
| [In] rated current | 25 A |
| Network type | AC |
| Earth-leakage sensitivity | 100 MA |
| Earth-leakage protection time delay | INSTANTANEOUS |
| Earth-leakage protection class | TYPE AC |
| Rated breaking and making capacity | 500 A |
| Rated conditional short-circuit current | 10 KA |
| Device location in system | OUTGOER |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| [Ue] rated operational voltage | 415 V AC 50/60 HZ |
| Residual current tripping technology | VOLTAGE INDEPENDENT |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Contact position indicator | YES |
| Surge current | 250 A |
| Control type | TOGGLE |
| Mounting mode | CLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAIL |
| Comb busbar and distribution block compatibility | TOP: PIN TYPEBOTTOM: PIN/FORK TYPE |
| 9 mm pitches | 8 |
| Height | 85 MM |
| Width | 72 MM |
| Depth | 79 MM |
| Product weight | 390 G |
| Colour | GREY (RAL 7035) |
| Mechanical durability | 5000 CYCLES |
| Electrical durability | 4000 CYCLES |
| Connections - terminals | TUNNEL TYPE TERMINAL (TOP AND BOTTOM) 1…35 MM² RIGIDTUNNEL TYPE TERMINAL (TOP AND BOTTOM) 1…25 MM² FLEXIBLE |
| Standards | IEC/EN 61008-1IEC/EN 61008-2-1 |
| Product certifications | CETSE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Pollution degree | 2 |
| Tropicalisation | 2 CONFORMING TO IEC 60068-1 |
| Relative humidity | 95 % AT 55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.2 CM |
| Package 1 Width | 7.5 CM |
| Package 1 Length | 9.1 CM |
| Package 1 Weight | 405 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 3 |
| Package 2 Height | 9.1 CM |
| Package 2 Width | 9.7 CM |
| Package 2 Length | 25.3 CM |
| Package 2 Weight | 1.305 KG |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 27 |
| Package 3 Height | 30 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 12.433 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 51 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 13 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.608461894 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.052960531 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.120594596 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9.281772294 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.887183834 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.9 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | F0aa2126-7dd1-47d5-9627-f72181f26494 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Documents
Reviews
Description
Overview
| Range | Easy9 XM devices |
|---|---|
| Range | EASY9 PRO |
| Product or component type | RESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER (RCCB) |
| Device short name | Easy9 Pro RCCB |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Poles description | 4P |
| Neutral position | LEFT |
| [In] rated current | 25 A |
| Network type | AC |
| Earth-leakage sensitivity | 100 MA |
| Earth-leakage protection time delay | INSTANTANEOUS |
| Earth-leakage protection class | TYPE AC |
| Rated breaking and making capacity | 500 A |
| Rated conditional short-circuit current | 10 KA |
| Device location in system | OUTGOER |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| [Ue] rated operational voltage | 415 V AC 50/60 HZ |
| Residual current tripping technology | VOLTAGE INDEPENDENT |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Contact position indicator | YES |
| Surge current | 250 A |
| Control type | TOGGLE |
| Mounting mode | CLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAIL |
| Comb busbar and distribution block compatibility | TOP: PIN TYPEBOTTOM: PIN/FORK TYPE |
| 9 mm pitches | 8 |
| Height | 85 MM |
| Width | 72 MM |
| Depth | 79 MM |
| Product weight | 390 G |
| Colour | GREY (RAL 7035) |
| Mechanical durability | 5000 CYCLES |
| Electrical durability | 4000 CYCLES |
| Connections - terminals | TUNNEL TYPE TERMINAL (TOP AND BOTTOM) 1…35 MM² RIGIDTUNNEL TYPE TERMINAL (TOP AND BOTTOM) 1…25 MM² FLEXIBLE |
| Standards | IEC/EN 61008-1IEC/EN 61008-2-1 |
| Product certifications | CETSE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Pollution degree | 2 |
| Tropicalisation | 2 CONFORMING TO IEC 60068-1 |
| Relative humidity | 95 % AT 55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.2 CM |
| Package 1 Width | 7.5 CM |
| Package 1 Length | 9.1 CM |
| Package 1 Weight | 405 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 3 |
| Package 2 Height | 9.1 CM |
| Package 2 Width | 9.7 CM |
| Package 2 Length | 25.3 CM |
| Package 2 Weight | 1.305 KG |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 27 |
| Package 3 Height | 30 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 12.433 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 51 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 13 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.608461894 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.052960531 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.120594596 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9.281772294 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.887183834 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.9 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | F0aa2126-7dd1-47d5-9627-f72181f26494 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |