Disbo Extra DB 100 A 48 w Surface IP41
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Disbo Extra DB 100 A 48 w Surface IP41
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Reviews
Description
Overview
| [ui] Rated Insulation Voltage | 390 V AC |
|---|---|
| IP Degree of Protection | IP41 conforming to IEC 60529 |
| Range | Disbo Extra |
| Range of the product | DISBO EXTRA |
| Product or component type | CONSUMER UNIT WITH INCOMER |
| Device application | LOW VOLTAGE ELECTRICAL DISTRIBUTION |
| Provided equipment | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) PAN ASSEMBLY EARTHING BAR NEUTRAL BAR ENCLOSURE |
| Number of ways | 48 WAYS (OUTGOER) |
| [In] rated current | 100 A |
| [Icw] rated short-time withstand current | 17 KA FOR 0.2 S |
| [Ipk] rated peak withstand current | 34 KA |
| Rated voltage | 220…440 V AC 50/60 HZ |
| Network number of phases | 3 PHASES 4 WIRES |
| [Ui] rated insulation voltage | 390 V AC |
| Protection device options | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) - 100 A (INCOMER)RESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION (RCBO) - 63 A (OUTGOER) |
| Enclosure mounting | SURFACE |
| Door type | PLAIN FLAT DOOR |
| Cable entry | REMOVABLE GLAND PLATE AT TOP AND BOTTOM OF THE ENCLOSURE |
| Enclosure material | ZINC COATED METAL SHEET 1.2 MM THICK |
| Colour | WHITE (RAL 9002) |
| Width | EMBEDDED: 400 MMOUTSIDE: 410 MM |
| Height | EMBEDDED: 1000 MMOUTSIDE: 1015 MM |
| Depth | OUTSIDE : 149 MMEMBEDDED : 117 MM |
| IP degree of protection | IP41 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | 50 °C |
| Standards | IEC 439-3 |
| Product certifications | VeritasSASOASTA |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
Reviews
Description
Overview
| [ui] Rated Insulation Voltage | 390 V AC |
|---|---|
| IP Degree of Protection | IP41 conforming to IEC 60529 |
| Range | Disbo Extra |
| Range of the product | DISBO EXTRA |
| Product or component type | CONSUMER UNIT WITH INCOMER |
| Device application | LOW VOLTAGE ELECTRICAL DISTRIBUTION |
| Provided equipment | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) PAN ASSEMBLY EARTHING BAR NEUTRAL BAR ENCLOSURE |
| Number of ways | 48 WAYS (OUTGOER) |
| [In] rated current | 100 A |
| [Icw] rated short-time withstand current | 17 KA FOR 0.2 S |
| [Ipk] rated peak withstand current | 34 KA |
| Rated voltage | 220…440 V AC 50/60 HZ |
| Network number of phases | 3 PHASES 4 WIRES |
| [Ui] rated insulation voltage | 390 V AC |
| Protection device options | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) - 100 A (INCOMER)RESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION (RCBO) - 63 A (OUTGOER) |
| Enclosure mounting | SURFACE |
| Door type | PLAIN FLAT DOOR |
| Cable entry | REMOVABLE GLAND PLATE AT TOP AND BOTTOM OF THE ENCLOSURE |
| Enclosure material | ZINC COATED METAL SHEET 1.2 MM THICK |
| Colour | WHITE (RAL 9002) |
| Width | EMBEDDED: 400 MMOUTSIDE: 410 MM |
| Height | EMBEDDED: 1000 MMOUTSIDE: 1015 MM |
| Depth | OUTSIDE : 149 MMEMBEDDED : 117 MM |
| IP degree of protection | IP41 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | 50 °C |
| Standards | IEC 439-3 |
| Product certifications | VeritasSASOASTA |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |