Acti9 ISD 240-415VAC 24-130VDC FAULT CON
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Acti9 ISD 240-415VAC 24-130VDC FAULT CON
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| [ui] Rated Insulation Voltage | 500 V |
|---|---|
| IP Degree of Protection | IP20 conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| Range | Acti9 |
| Mounting Support | DIN rail |
| Connections - Terminals | screw clamp terminal (bottom) 1 cable(s) 1-4 mm² - rigid, screw clamp terminal (bottom) 2 cable(s) 2.5-2.5 mm² - rigid, screw clamp terminal (bottom) 1 cable(s) 0.5-2.5 mm² - flexible, screw clamp terminal (bottom) 2 cable(s) 1.5-1.5 mm² - flexible with ferrule |
| range of product | ACTI9 |
| Product or component type | FAULT CONTACT |
| Device short name | iSD |
| Signal contacts composition | 1 C/O |
| [In] rated current | DC-12 1 A AT 130 V, DCDC-12 1.5 A AT 60 V, DCDC-12 2 A AT 48 V, DCDC-12 6 A AT 24 V, DCAC-12 3 A AT 415 V, AC 50/60 HZAC-12 6 A AT 240 V, AC 50/60 HZ |
| 9 mm pitches | 1 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 |
| Range compatibility | Acti9 iC60H RCBOActi9 iC60H RCBO PoNActi9 iC60H2 RCBOActi9 iC60N RCBOActi9 iKQE RCBO |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Local signalling | MECHANICAL INDICATOR |
| Mounting mode | CLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAIL |
| Comb busbar and distribution block compatibility | TOP: YES |
| Height | 86 MM |
| Width | 9 MM |
| Depth | 73 MM |
| Product weight | 33 G |
| Colour | WHITE |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 2 CABLE(S) 2.5 MM² - RIGIDSCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 2 CABLE(S) 1.5 MM² - FLEXIBLE WITH FERRULESCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 1 CABLE(S) 0.5…2.5 MM² - FLEXIBLESCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 1 CABLE(S) 1…4 MM² - RIGID |
| Wire stripping length | 10 MM |
| Tightening torque | 1 N.M |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO EN/IEC 60947-5-1 |
| Pollution degree | 3 CONFORMING TO EN/IEC 60947-5-1 |
| Tropicalisation | 2 CONFORMING TO EN/IEC 60947-5-1 |
| Ambient air temperature for operation | -35…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.8 CM |
| Package 1 Width | 2 CM |
| Package 1 Length | 9.2 CM |
| Package 1 Weight | 40 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 8.5 CM |
| Package 2 Width | 10 CM |
| Package 2 Length | 27.5 CM |
| Package 2 Weight | 570 G |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 120 |
| Package 3 Height | 30 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 6.373 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.365951542 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00597437 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.000793267 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.037552778 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0066467 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9da5f8d9-d60f-424a-bb30-a856a097686c |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| [ui] Rated Insulation Voltage | 500 V |
|---|---|
| IP Degree of Protection | IP20 conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| Range | Acti9 |
| Mounting Support | DIN rail |
| Connections - Terminals | screw clamp terminal (bottom) 1 cable(s) 1-4 mm² - rigid, screw clamp terminal (bottom) 2 cable(s) 2.5-2.5 mm² - rigid, screw clamp terminal (bottom) 1 cable(s) 0.5-2.5 mm² - flexible, screw clamp terminal (bottom) 2 cable(s) 1.5-1.5 mm² - flexible with ferrule |
| range of product | ACTI9 |
| Product or component type | FAULT CONTACT |
| Device short name | iSD |
| Signal contacts composition | 1 C/O |
| [In] rated current | DC-12 1 A AT 130 V, DCDC-12 1.5 A AT 60 V, DCDC-12 2 A AT 48 V, DCDC-12 6 A AT 24 V, DCAC-12 3 A AT 415 V, AC 50/60 HZAC-12 6 A AT 240 V, AC 50/60 HZ |
| 9 mm pitches | 1 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 |
| Range compatibility | Acti9 iC60H RCBOActi9 iC60H RCBO PoNActi9 iC60H2 RCBOActi9 iC60N RCBOActi9 iKQE RCBO |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Local signalling | MECHANICAL INDICATOR |
| Mounting mode | CLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAIL |
| Comb busbar and distribution block compatibility | TOP: YES |
| Height | 86 MM |
| Width | 9 MM |
| Depth | 73 MM |
| Product weight | 33 G |
| Colour | WHITE |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 2 CABLE(S) 2.5 MM² - RIGIDSCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 2 CABLE(S) 1.5 MM² - FLEXIBLE WITH FERRULESCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 1 CABLE(S) 0.5…2.5 MM² - FLEXIBLESCREW CLAMP TERMINAL (BOTTOM): 1 CABLE(S) 1…4 MM² - RIGID |
| Wire stripping length | 10 MM |
| Tightening torque | 1 N.M |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO EN/IEC 60947-5-1 |
| Pollution degree | 3 CONFORMING TO EN/IEC 60947-5-1 |
| Tropicalisation | 2 CONFORMING TO EN/IEC 60947-5-1 |
| Ambient air temperature for operation | -35…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.8 CM |
| Package 1 Width | 2 CM |
| Package 1 Length | 9.2 CM |
| Package 1 Weight | 40 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 8.5 CM |
| Package 2 Width | 10 CM |
| Package 2 Length | 27.5 CM |
| Package 2 Weight | 570 G |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 120 |
| Package 3 Height | 30 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 6.373 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.365951542 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00597437 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.000793267 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.037552778 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0066467 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9da5f8d9-d60f-424a-bb30-a856a097686c |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |