220-240V AC 50/60HZ MN DELAY UNIT
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
220-240V AC 50/60HZ MN DELAY UNIT
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Range | ComPact |
|---|---|
| Device Short Name | MN delay unit |
| Device short name | MN delay unit |
| Product or component type | TIME DELAY RELAY |
| Device application | CONTROL |
| Range compatibility | COMPACT COMPACT NSXPOWERPACT POWERPACT MULTISTANDARDCOMPACT COMPACT NSX DCEASYPACT EASYPACT CVSCOMPACT COMPACT NSXM |
| Voltage release type | UNDERVOLTAGE RELEASE |
| [Uc] control circuit voltage | 220...240 V AC 50/60 HZ |
| Impulse duration | 200 MS |
| Time delay range | 200 MS |
| Threshold tripping voltage | 0.35...0.7 X UN OPENING0.85 X UN CLOSING |
| Supply holding power | 4.5 VA |
| Supply inrush power | 200 VA |
| Mounting mode | EXTERNAL MOUNTING |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.500 CM |
| Package 1 Width | 8.100 CM |
| Package 1 Length | 9.000 CM |
| Package 1 Weight | 154.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.020 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| Mercury free | âś“ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 6 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 109 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.701167082086297 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.019957464679719792 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0013568456757325354 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 106.2237831432445 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 106 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3801474047695559 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 6d7ed1bf-0416-4b0a-870a-811eb3730f6d |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Range | ComPact |
|---|---|
| Device Short Name | MN delay unit |
| Device short name | MN delay unit |
| Product or component type | TIME DELAY RELAY |
| Device application | CONTROL |
| Range compatibility | COMPACT COMPACT NSXPOWERPACT POWERPACT MULTISTANDARDCOMPACT COMPACT NSX DCEASYPACT EASYPACT CVSCOMPACT COMPACT NSXM |
| Voltage release type | UNDERVOLTAGE RELEASE |
| [Uc] control circuit voltage | 220...240 V AC 50/60 HZ |
| Impulse duration | 200 MS |
| Time delay range | 200 MS |
| Threshold tripping voltage | 0.35...0.7 X UN OPENING0.85 X UN CLOSING |
| Supply holding power | 4.5 VA |
| Supply inrush power | 200 VA |
| Mounting mode | EXTERNAL MOUNTING |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.500 CM |
| Package 1 Width | 8.100 CM |
| Package 1 Length | 9.000 CM |
| Package 1 Weight | 154.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.020 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | âś“ |
| Take-back | No |
| Mercury free | âś“ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 6 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 109 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.701167082086297 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.019957464679719792 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0013568456757325354 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 106.2237831432445 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 106 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3801474047695559 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 6d7ed1bf-0416-4b0a-870a-811eb3730f6d |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |