1 P.B EMPTY CONT. BOX
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
1 P.B EMPTY CONT. BOX
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Range | Harmony |
|---|---|
| Product or Component Type | empty control station |
| Range of product | HARMONY XALD |
| Product or component type | EMPTY CONTROL STATION |
| Device short name | XALD |
| Product destination | FOR XB5 Ø 22 MM CONTROL AND SIGNALLING UNITS |
| Number of cut-out | 1 CUT-OUT |
| Colour of base of enclosure | LIGHT GREY (RAL 7035) |
| Colour of cover | DARK GREY (RAL 7016) |
| Material | POLYCARBONATE |
| Cable entry | 1 KNOCK-OUT FOR CABLE ENTRY, CLAMPING CAPACITY: 14 MM2 KNOCK-OUTS FOR PG 13 CABLE GLAND AND ISO M20, CLAMPING CAPACITY: 12 MM |
| IP degree of protection | IP66 CONFORMING TO IEC 60529IP67IP69IP69K |
| Assembly style | FOR CUSTOMER ASSEMBLY |
| Number of horizontal rows | 1 |
| Number of vertical rows | 1 |
| Product weight | 0.136 KG |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 PA AT 55 °C, DISTANCE : 0.1 M |
| Mounting of block | REAR MOUNTINGFRONT MOUNTING |
| electrical composition code | MR1SF1SF2SR2PR1MF1MF2PF1PF2SR1 |
| Main group | 1 CUT-OUT |
| Group of product | STANDARD GREY |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | CLASS II CONFORMING TO IEC 60536 |
| NEMA degree of protection | NEMA 13NEMA 4X |
| IK degree of protection | IK03 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Standards | IEC 60947-5-5IEC 60947-5-4CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-1JIS C8201-5-1IEC 60947-1UL 508JIS C8201-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.500 CM |
| Package 1 Width | 7.000 CM |
| Package 1 Length | 7.000 CM |
| Package 1 Weight | 114.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 60 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 7.391 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 480 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 69.404 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.8851773688 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0175474301 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0008203757 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0256805453 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
Overview
| Range | Harmony |
|---|---|
| Product or Component Type | empty control station |
| Range of product | HARMONY XALD |
| Product or component type | EMPTY CONTROL STATION |
| Device short name | XALD |
| Product destination | FOR XB5 Ø 22 MM CONTROL AND SIGNALLING UNITS |
| Number of cut-out | 1 CUT-OUT |
| Colour of base of enclosure | LIGHT GREY (RAL 7035) |
| Colour of cover | DARK GREY (RAL 7016) |
| Material | POLYCARBONATE |
| Cable entry | 1 KNOCK-OUT FOR CABLE ENTRY, CLAMPING CAPACITY: 14 MM2 KNOCK-OUTS FOR PG 13 CABLE GLAND AND ISO M20, CLAMPING CAPACITY: 12 MM |
| IP degree of protection | IP66 CONFORMING TO IEC 60529IP67IP69IP69K |
| Assembly style | FOR CUSTOMER ASSEMBLY |
| Number of horizontal rows | 1 |
| Number of vertical rows | 1 |
| Product weight | 0.136 KG |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 PA AT 55 °C, DISTANCE : 0.1 M |
| Mounting of block | REAR MOUNTINGFRONT MOUNTING |
| electrical composition code | MR1SF1SF2SR2PR1MF1MF2PF1PF2SR1 |
| Main group | 1 CUT-OUT |
| Group of product | STANDARD GREY |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | CLASS II CONFORMING TO IEC 60536 |
| NEMA degree of protection | NEMA 13NEMA 4X |
| IK degree of protection | IK03 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Standards | IEC 60947-5-5IEC 60947-5-4CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-1JIS C8201-5-1IEC 60947-1UL 508JIS C8201-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.500 CM |
| Package 1 Width | 7.000 CM |
| Package 1 Length | 7.000 CM |
| Package 1 Weight | 114.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 60 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 7.391 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 480 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 69.404 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.8851773688 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0175474301 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0008203757 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0256805453 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |