ILLUMINATED PUSH / PUSH H
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
ILLUMINATED PUSH / PUSH H
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | ILLUMINATED PUSH / PUSH H |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY XB4 |
| Product or component type | HEAD FOR ILLUMINATED PUSH-BUTTON |
| Product compatibility | UNIVERSAL LED |
| Device short name | ZB4 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Head type | STANDARD |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | PUSH-PUSH |
| Operator profile | WHITE FLUSH, UNMARKED |
| Cap/operator or lens colour | WHITE |
| CAD overall width | 29 MM |
| CAD overall height | 29 MM |
| CAD overall depth | 30 MM |
| Product weight | 0.026 KG |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 PA AT 55 °C, DISTANCE : 0.1 M |
| Mechanical durability | 500000 CYCLES |
| Electrical composition code | M5 FOR |
| Device presentation | BASIC ELEMENT |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Electrical shock protection class | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP66 CONFORMING TO IEC 60529IP67IP69IP69K |
| Enclosure Type | UL TYPE 4X/13 |
| IK degree of protection | IK06 CONFORMING TO IEC 50102 |
| Standards | JIS C8201-5-1IEC 60947-1UL 508IEC 60947-5-4IEC 60947-5-5IEC 60947-5-1CSA C22.2 NO 14JIS C8201-1 |
| Product certifications | CSALROS (Lloyds register of shipping)BVUL listedDNV |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.500 CM |
| Package 1 Width | 3.400 CM |
| Package 1 Length | 5.400 CM |
| Package 1 Weight | 27.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 150 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 4.544 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2032026316 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0043189474 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0039694737 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0449815789 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 14 % |
| Average percentage of recycled metal content | 21 % |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | ILLUMINATED PUSH / PUSH H |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY XB4 |
| Product or component type | HEAD FOR ILLUMINATED PUSH-BUTTON |
| Product compatibility | UNIVERSAL LED |
| Device short name | ZB4 |
| Bezel material | CHROMIUM PLATED METAL |
| Head type | STANDARD |
| Mounting diameter | 22.5 MM |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Shape of signaling unit head | ROUND |
| Type of operator | PUSH-PUSH |
| Operator profile | WHITE FLUSH, UNMARKED |
| Cap/operator or lens colour | WHITE |
| CAD overall width | 29 MM |
| CAD overall height | 29 MM |
| CAD overall depth | 30 MM |
| Product weight | 0.026 KG |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 PA AT 55 °C, DISTANCE : 0.1 M |
| Mechanical durability | 500000 CYCLES |
| Electrical composition code | M5 FOR |
| Device presentation | BASIC ELEMENT |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Electrical shock protection class | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | CLASS I CONFORMING TO IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP66 CONFORMING TO IEC 60529IP67IP69IP69K |
| Enclosure Type | UL TYPE 4X/13 |
| IK degree of protection | IK06 CONFORMING TO IEC 50102 |
| Standards | JIS C8201-5-1IEC 60947-1UL 508IEC 60947-5-4IEC 60947-5-5IEC 60947-5-1CSA C22.2 NO 14JIS C8201-1 |
| Product certifications | CSALROS (Lloyds register of shipping)BVUL listedDNV |
| Vibration resistance | 5 GN (F= 2…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN (DURATION = 18 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-2750 GN (DURATION = 11 MS) FOR HALF SINE WAVE ACCELERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.500 CM |
| Package 1 Width | 3.400 CM |
| Package 1 Length | 5.400 CM |
| Package 1 Weight | 27.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 150 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 4.544 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2032026316 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0043189474 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0039694737 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0449815789 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 14 % |
| Average percentage of recycled metal content | 21 % |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |