Biometric Switch, 1 Momentary, Cable 2 M
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Biometric Switch, 1 Momentary, Cable 2 M
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | Biometric Switch, 1 Momentary, Cable 2 M |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Product or component type | BIOMETRIC SWITCH |
| Product specific application | INDUSTRIAL MACHINESMATERIALS HANDLING |
| Device short name | XB5S |
| Bezel material | DARK GREY PLASTIC |
| Mounting diameter | 22 MM |
| Output type | PNP |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| IP degree of protection | IP20 (REAR FACE) CONFORMING TO IEC 60529IP65 (FRONT FACE) CONFORMING TO IEC 60529 |
| Type of operator | MOMENTARY |
| Operator profile | FINGERPRINT READER |
| Connections - terminals | 1 PRE-WIRED CABLE, 3 X 0.34 MM² |
| Memory usage | 200 USERS WITH UP TO 2 FINGERPRINTS PER USER |
| Enclosure material | POLYAMIDE PA66 |
| Cable insulation material | PVR |
| Operating position | FLAT SURFACE INSTALLATIONHORIZONTAL POSITIONVERTICAL SURFACE INSTALLATION |
| Function of module | MONOSTABLE |
| Product weight | 0.17 KG |
| Marking | CE |
| Local signalling | 1 LED (GREEN) FOR OUTPUT STATE INDICATOR1 LED (ORANGE) FOR ADMINISTRATOR'S REGISTRATION MODE1 LED (ORANGE) FOR OPERATOR'S REGISTRATION MODE1 LED (RED) FOR ERROR1 LED (RED) FOR RESET |
| Short-circuit protection | 250 MA EXTERNAL FUSE TYPE GG |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Electrical connection | FREE WIRE ENDS WITH 3 WIRES OF 2 M |
| Supply voltage limits | 20…30 V DC |
| Protection type | OVERLOAD PROTECTIONSHORT-CIRCUITREVERSE POLARITY |
| Maximum switching current | 200 MA |
| [Ures] residual voltage | 1 V CLOSED STATE |
| Maximum delay first up | 3 S + 0.5 MS PER USER REGISTERED |
| Maximum delay recovery | 1.5 S |
| Maximum delay response | 1.5 S |
| Range of product | HARMONY XB5S |
| Ambient air temperature for storage | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…50 °C |
| NEMA degree of protection | NEMA 12 |
| Standards | IEC 61000-6-4IEC 61000-6-2 |
| Product certifications | ULCSA |
| Vibration resistance | +/- 3 MM (F= 5…9 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-61 GN (F= 9…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 GN 11 MS CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.500 CM |
| Package 1 Width | 9.500 CM |
| Package 1 Length | 18.500 CM |
| Package 1 Weight | 205.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 24 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.306 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Product Repair Index - DAM Document ID | XB4BS8442-ENVREPAIR-A-EN (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 61 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4.187932291666666 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.02223015625 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.08968385416666667 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 56.089044 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 56 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.168246875 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Product Name | Biometric Switch, 1 Momentary, Cable 2 M |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Product or component type | BIOMETRIC SWITCH |
| Product specific application | INDUSTRIAL MACHINESMATERIALS HANDLING |
| Device short name | XB5S |
| Bezel material | DARK GREY PLASTIC |
| Mounting diameter | 22 MM |
| Output type | PNP |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| IP degree of protection | IP20 (REAR FACE) CONFORMING TO IEC 60529IP65 (FRONT FACE) CONFORMING TO IEC 60529 |
| Type of operator | MOMENTARY |
| Operator profile | FINGERPRINT READER |
| Connections - terminals | 1 PRE-WIRED CABLE, 3 X 0.34 MM² |
| Memory usage | 200 USERS WITH UP TO 2 FINGERPRINTS PER USER |
| Enclosure material | POLYAMIDE PA66 |
| Cable insulation material | PVR |
| Operating position | FLAT SURFACE INSTALLATIONHORIZONTAL POSITIONVERTICAL SURFACE INSTALLATION |
| Function of module | MONOSTABLE |
| Product weight | 0.17 KG |
| Marking | CE |
| Local signalling | 1 LED (GREEN) FOR OUTPUT STATE INDICATOR1 LED (ORANGE) FOR ADMINISTRATOR'S REGISTRATION MODE1 LED (ORANGE) FOR OPERATOR'S REGISTRATION MODE1 LED (RED) FOR ERROR1 LED (RED) FOR RESET |
| Short-circuit protection | 250 MA EXTERNAL FUSE TYPE GG |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Electrical connection | FREE WIRE ENDS WITH 3 WIRES OF 2 M |
| Supply voltage limits | 20…30 V DC |
| Protection type | OVERLOAD PROTECTIONSHORT-CIRCUITREVERSE POLARITY |
| Maximum switching current | 200 MA |
| [Ures] residual voltage | 1 V CLOSED STATE |
| Maximum delay first up | 3 S + 0.5 MS PER USER REGISTERED |
| Maximum delay recovery | 1.5 S |
| Maximum delay response | 1.5 S |
| Range of product | HARMONY XB5S |
| Ambient air temperature for storage | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -5…50 °C |
| NEMA degree of protection | NEMA 12 |
| Standards | IEC 61000-6-4IEC 61000-6-2 |
| Product certifications | ULCSA |
| Vibration resistance | +/- 3 MM (F= 5…9 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-61 GN (F= 9…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 GN 11 MS CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.500 CM |
| Package 1 Width | 9.500 CM |
| Package 1 Length | 18.500 CM |
| Package 1 Weight | 205.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 24 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 5.306 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Product Repair Index - DAM Document ID | XB4BS8442-ENVREPAIR-A-EN (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 61 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4.187932291666666 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.02223015625 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.08968385416666667 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 56.089044 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 56 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.168246875 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |