ROUND HEAD FOR PUSHBUT TO N SPRING RETUR
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
ROUND HEAD FOR PUSHBUT TO N SPRING RETUR
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | ROUND HEAD FOR PUSHBUT TO N SPRING RETUR |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY XAC |
| Product or component type | HEAD FOR PUSH-BUTTON |
| Component name | XACA |
| Marking | UNMARKED |
| Operator additional information | BOOTED |
| Cap/operator or lens colour | WHITE |
| Product compatibility | XACA.. |
| Mounting location | FRONT OF ENCLOSURE |
| Sale per indivisible quantity | 10 |
| Standards | CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-1IEC 60204-32UL 508 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 15 GN (F= 10…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Overvoltage category | CLASS II CONFORMING TO IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Product weight | 0.01 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.000 CM |
| Package 1 Width | 11.000 CM |
| Package 1 Length | 5.000 CM |
| Package 1 Weight | 9.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 3.000 CM |
| Package 2 Width | 11.000 CM |
| Package 2 Length | 10.000 CM |
| Package 2 Weight | 95.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 700 |
| Package 3 Height | 30.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 7.110 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 32 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.048031857 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0020292929 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0000483629 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0087622378 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | ROUND HEAD FOR PUSHBUT TO N SPRING RETUR |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY XAC |
| Product or component type | HEAD FOR PUSH-BUTTON |
| Component name | XACA |
| Marking | UNMARKED |
| Operator additional information | BOOTED |
| Cap/operator or lens colour | WHITE |
| Product compatibility | XACA.. |
| Mounting location | FRONT OF ENCLOSURE |
| Sale per indivisible quantity | 10 |
| Standards | CSA C22.2 NO 14IEC 60947-5-1IEC 60204-32UL 508 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 15 GN (F= 10…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Overvoltage category | CLASS II CONFORMING TO IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Product weight | 0.01 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.000 CM |
| Package 1 Width | 11.000 CM |
| Package 1 Length | 5.000 CM |
| Package 1 Weight | 9.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 3.000 CM |
| Package 2 Width | 11.000 CM |
| Package 2 Length | 10.000 CM |
| Package 2 Weight | 95.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 700 |
| Package 3 Height | 30.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 7.110 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 32 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.048031857 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0020292929 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0000483629 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0087622378 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |