PENDANT STATION XACA 6 PUSH BUT TO NS
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Pendant control station, plastic, yellow 6 push buttons
PENDANT STATION XACA 6 PUSH BUT TO NS
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
This Harmony XAC, pendant station is ideal to control single speed hoisting applications. This pistol grip shaped pendant control station is ideal for direct control with heavy work gloves of mechanical handling applications such as overhead cranes, tower cranes, fixed hoists and beam hoists. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65, making it ideal for operation in harsh environments. It has a solid rubber grommet junction with cable, for maximum water tightness. Its ergonomic pistol grip allows single handed control of your hoist and crane.
Overview
| Product Name | PENDANT STATION XACA 6 PUSH BUT TO NS |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | Pendant control station, plastic, yellow 6 push buttons |
| Range of product | HARMONY XAC |
| Product or component type | PENDANT CONTROL STATION |
| Device short name | XACA |
| Control station type | DOUBLE INSULATED |
| Enclosure material | POLYPROPYLENE |
| Electrical circuit type | CONTROL CIRCUIT |
| enclosure type | COMPLETE READY FOR USE |
| Control station application | CONTROL OF SINGLE SPEED HOIST MOTOR |
| Control station composition | 6 PUSH-BUTTONS |
| Control button type | FIRST PUSH-BUTTON 1 NO RAISE, SLOWSECOND PUSH-BUTTON 1 NO LOWER, SLOWFOURTH PUSH-BUTTON 1 NO LEFT, SLOWTHIRD PUSH-BUTTON 1 NO RIGHT, SLOWFIFTH PUSH-BUTTON 1 NO FORWARD SLOWSIXTH PUSH-BUTTON 1 NO REVERSE, SLOW |
| Product compatibility | ZB2BE101 FOR EACH DIRECTION |
| Mechanical interlocking | WITH MECHANICAL INTERLOCKING BETWEEN PAIRS |
| Control station colour | YELLOW |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS, 1 X 0.5...1 X 2.5 MM² WITHOUT CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS, 1 X 0.5...2 X 1.5 MM² WITH CABLE END |
| Standards | CSA C22.2 NO 14UL 508IEC 60947-5-1IEC 60204-32 |
| Product certifications | CCCGOST |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 15 GN (F= 10…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Overvoltage category | CLASS II CONFORMING TO IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Mechanical durability | 1000000 CYCLES |
| Cable entry | RUBBER SLEEVE WITH STEPPED ENTRY 8…26 MM |
| Contact code designation | A600 AC-15, UE = 240 V, IE = 3 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX AA600 AC-15, UE = 600 V, IE = 1.2 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX AQ600 DC-13, UE = 250 V, IE = 0.27 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX AQ600 DC-13, UE = 600 V, IE = 0.1 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (POLLUTION DEGREE 3) |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Maximum resistance across terminals | 25 MOHM |
| Operating force | 10 N PUSH-BUTTON |
| Short-circuit protection | 10 A FUSE PROTECTION BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG |
| Rated operational power in W | 40 W DC-13 FOR 1000000 CYCLES, OPERATING RATE |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Terminal identifier | (11-12)NC(13-14)NO |
| Product weight | 0.86 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.500 CM |
| Package 1 Width | 9.000 CM |
| Package 1 Length | 57.000 CM |
| Package 1 Weight | 895.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S06 |
| Number of Units in Package 2 | 42 |
| Package 2 Height | 75.000 CM |
| Package 2 Width | 60.000 CM |
| Package 2 Length | 80.000 CM |
| Package 2 Weight | 51.136 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5.155982905982905 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.13665384615384615 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.16401709401709402 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.00010874999999999997 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2.4179529914529914 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
This Harmony XAC, pendant station is ideal to control single speed hoisting applications. This pistol grip shaped pendant control station is ideal for direct control with heavy work gloves of mechanical handling applications such as overhead cranes, tower cranes, fixed hoists and beam hoists. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65, making it ideal for operation in harsh environments. It has a solid rubber grommet junction with cable, for maximum water tightness. Its ergonomic pistol grip allows single handed control of your hoist and crane.
Overview
| Product Name | PENDANT STATION XACA 6 PUSH BUT TO NS |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Short Description | Pendant control station, plastic, yellow 6 push buttons |
| Range of product | HARMONY XAC |
| Product or component type | PENDANT CONTROL STATION |
| Device short name | XACA |
| Control station type | DOUBLE INSULATED |
| Enclosure material | POLYPROPYLENE |
| Electrical circuit type | CONTROL CIRCUIT |
| enclosure type | COMPLETE READY FOR USE |
| Control station application | CONTROL OF SINGLE SPEED HOIST MOTOR |
| Control station composition | 6 PUSH-BUTTONS |
| Control button type | FIRST PUSH-BUTTON 1 NO RAISE, SLOWSECOND PUSH-BUTTON 1 NO LOWER, SLOWFOURTH PUSH-BUTTON 1 NO LEFT, SLOWTHIRD PUSH-BUTTON 1 NO RIGHT, SLOWFIFTH PUSH-BUTTON 1 NO FORWARD SLOWSIXTH PUSH-BUTTON 1 NO REVERSE, SLOW |
| Product compatibility | ZB2BE101 FOR EACH DIRECTION |
| Mechanical interlocking | WITH MECHANICAL INTERLOCKING BETWEEN PAIRS |
| Control station colour | YELLOW |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS, 1 X 0.5...1 X 2.5 MM² WITHOUT CABLE ENDSCREW CLAMP TERMINALS, 1 X 0.5...2 X 1.5 MM² WITH CABLE END |
| Standards | CSA C22.2 NO 14UL 508IEC 60947-5-1IEC 60204-32 |
| Product certifications | CCCGOST |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Vibration resistance | 15 GN (F= 10…500 HZ) CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Overvoltage category | CLASS II CONFORMING TO IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Mechanical durability | 1000000 CYCLES |
| Cable entry | RUBBER SLEEVE WITH STEPPED ENTRY 8…26 MM |
| Contact code designation | A600 AC-15, UE = 240 V, IE = 3 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX AA600 AC-15, UE = 600 V, IE = 1.2 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX AQ600 DC-13, UE = 250 V, IE = 0.27 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX AQ600 DC-13, UE = 600 V, IE = 0.1 A CONFORMING TO IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (POLLUTION DEGREE 3) |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV CONFORMING TO IEC 60947-1 |
| Contact operation | SLOW-BREAK |
| Maximum resistance across terminals | 25 MOHM |
| Operating force | 10 N PUSH-BUTTON |
| Short-circuit protection | 10 A FUSE PROTECTION BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG |
| Rated operational power in W | 40 W DC-13 FOR 1000000 CYCLES, OPERATING RATE |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Terminal identifier | (11-12)NC(13-14)NO |
| Product weight | 0.86 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.500 CM |
| Package 1 Width | 9.000 CM |
| Package 1 Length | 57.000 CM |
| Package 1 Weight | 895.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S06 |
| Number of Units in Package 2 | 42 |
| Package 2 Height | 75.000 CM |
| Package 2 Width | 60.000 CM |
| Package 2 Length | 80.000 CM |
| Package 2 Weight | 51.136 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 8 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5.155982905982905 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.13665384615384615 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.16401709401709402 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.00010874999999999997 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2.4179529914529914 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |