Wiser-Smart Doorbell
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Wiser-Smart Doorbell
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Key Features
Installation- Install the Smart Doorbell with one bell push, to start the incoming video call and improve your home’s security.
- Talk and listen to your visitors with a clear voice and video through your phone.
- It enables you to answer a doorbell from anywhere.
- It is connected to the Wi-Fi network and integrated on your mobile.
- It monitors your main entrance 24X7.
- Night vision: Infrared LEDs allow you to view& record footage, even in dim lighting. You can record the footage and receive alerts when motion is detected: motion sensors let you know when someone is at your door. It supports full HD resolution for recording and viewing.
- You can record the footage and receive alerts when motion is detected: motion sensors let you know when someone is at your door. It supports full HD resolution for recording and viewing.
- Download the “Wiser for India” app to view footage and receive alerts on your mobile device to keep an eye on your home and speak with visitors remotely.
- It requires zero subscription cost on storing your data, 32 GB storage included with your smart doorbell to store Images & recordings.
Overview
| Product Name | Wiser-Smart Doorbell |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | WISER |
| Product name | SMART CONTROLLER |
| Device short name | IH |
| Product or component type | DOOR BELL |
| Device application | SAFETY AND ALARM SYSTEM |
| Concentrator compatibility | WISER HUB GENERATION 1 |
| Mobile App name | WISER BY SE |
| Type of installation | INDOOR/OUTDOOR |
| Colour tint | BLACK |
| [Us] rated supply voltage | 110...240 V AC |
| Communication network type | WIRELESS ZIGBEE (2.4 GHZ), 2.5 MW AT < 50 M |
| Local signalling | 1 1 LED |
| Operating distance | 30 M |
| Communication port protocol | WIRELESS |
| Control type | 1 PUSH-BUTTON |
| Device mounting | SURFACE |
| Material | ABS (ACRYLONITRILE BUTADIENE-STYRENE) |
| Width | 62 MM |
| Height | 130 MM |
| Depth | 31 MM |
| IP degree of protection | IP64 |
| Ambient air temperature for operation | -30…50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -30…50 °C |
| Relative humidity | 8…80 % |
| Environmental characteristic | FIRE RETARDANT |
| Product certifications | RoHS |
| Standards | IEC 60669-1IEC 60669-2-5EN 300 220 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 9.05 CM |
| Package 1 Width | 17.0 CM |
| Package 1 Length | 16.55 CM |
| Package 1 Weight | 450.0 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 24 |
| Package 2 Height | 40.0 CM |
| Package 2 Width | 40.0 CM |
| Package 2 Length | 58.0 CM |
| Package 2 Weight | 10.8 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 14 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 613 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5.216484872873173 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.18603362335661244 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0033429586097184784 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 606.8756872507164 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 607 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.998331557399358 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Documents
Reviews
Description
Key Features
Installation- Install the Smart Doorbell with one bell push, to start the incoming video call and improve your home’s security.
- Talk and listen to your visitors with a clear voice and video through your phone.
- It enables you to answer a doorbell from anywhere.
- It is connected to the Wi-Fi network and integrated on your mobile.
- It monitors your main entrance 24X7.
- Night vision: Infrared LEDs allow you to view& record footage, even in dim lighting. You can record the footage and receive alerts when motion is detected: motion sensors let you know when someone is at your door. It supports full HD resolution for recording and viewing.
- You can record the footage and receive alerts when motion is detected: motion sensors let you know when someone is at your door. It supports full HD resolution for recording and viewing.
- Download the “Wiser for India” app to view footage and receive alerts on your mobile device to keep an eye on your home and speak with visitors remotely.
- It requires zero subscription cost on storing your data, 32 GB storage included with your smart doorbell to store Images & recordings.
Overview
| Product Name | Wiser-Smart Doorbell |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | WISER |
| Product name | SMART CONTROLLER |
| Device short name | IH |
| Product or component type | DOOR BELL |
| Device application | SAFETY AND ALARM SYSTEM |
| Concentrator compatibility | WISER HUB GENERATION 1 |
| Mobile App name | WISER BY SE |
| Type of installation | INDOOR/OUTDOOR |
| Colour tint | BLACK |
| [Us] rated supply voltage | 110...240 V AC |
| Communication network type | WIRELESS ZIGBEE (2.4 GHZ), 2.5 MW AT < 50 M |
| Local signalling | 1 1 LED |
| Operating distance | 30 M |
| Communication port protocol | WIRELESS |
| Control type | 1 PUSH-BUTTON |
| Device mounting | SURFACE |
| Material | ABS (ACRYLONITRILE BUTADIENE-STYRENE) |
| Width | 62 MM |
| Height | 130 MM |
| Depth | 31 MM |
| IP degree of protection | IP64 |
| Ambient air temperature for operation | -30…50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -30…50 °C |
| Relative humidity | 8…80 % |
| Environmental characteristic | FIRE RETARDANT |
| Product certifications | RoHS |
| Standards | IEC 60669-1IEC 60669-2-5EN 300 220 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 9.05 CM |
| Package 1 Width | 17.0 CM |
| Package 1 Length | 16.55 CM |
| Package 1 Weight | 450.0 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 24 |
| Package 2 Height | 40.0 CM |
| Package 2 Width | 40.0 CM |
| Package 2 Length | 58.0 CM |
| Package 2 Weight | 10.8 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 14 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 613 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5.216484872873173 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.18603362335661244 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0033429586097184784 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 606.8756872507164 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 607 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.998331557399358 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |