Unica Pure-2.1A 5V Usb Charger, 2 Module, Grey
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Unica Pure-2.1A 5V Usb Charger, 2 Module, Grey
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Incorporate elements of nature with the Biophilic design trends by adding natural lighting and ventilation to your interiors. The use of natural material and textures allows you to combine a sense of both, complexity and order, just like the Unica Pure range of switches that enables nature to seamlessly enter your homes. These switches bring in the roughness of minerals and the beauty of crystal transparency giving you a nurturing space that is designed around you.
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | Unica Pure-2.1A 5V Usb Charger, 2 Module, Grey |
|---|---|
| Current Rating | 2.1A |
| Category | Sockets |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | UNICA PURE |
| Product or component type | USB CHARGER |
| Device presentation | MECHANISM |
| Type of USB power supply | USB TYPE A + A |
| Colour tint | GREY (RAL 7016) |
| Type of packing | FLOW-PACK |
| Quantity per set | 1 |
| Number of terminals | 2 2 SCREW TERMINALS |
| Main colour tint | GREY |
| [Ue] rated operational voltage | 100...240 V |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Device mounting | FLUSH |
| Output current | 2.1 A |
| Surface finish | SATIN |
| Number of modules | 2 MODULES |
| fixing mode | SNAP-IN |
| Material | PC: FRONT COVERPA6: BASE COVER |
| Wire stripping length | 10 MM |
| Height | 45 MM |
| Width | 45 MM |
| Depth | 38.5 MM |
| Product weight | 0.049 KG |
| Ambient air temperature for operation | -10…45 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Standards | IEC 60950-1IS 13252 |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.84 CM |
| Package 1 Width | 4.5 CM |
| Package 1 Length | 4.5 CM |
| Package 1 Weight | 51 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 5.9 CM |
| Package 2 Width | 10.4 CM |
| Package 2 Length | 23.2 CM |
| Package 2 Weight | 510 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| Recyclability potential, in % | 17 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.0017513629893238442 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000658220640569395 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.00000167350177935943 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 81.54894409937887 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 82 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0000140779359430605 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Documents
Reviews
Description
Incorporate elements of nature with the Biophilic design trends by adding natural lighting and ventilation to your interiors. The use of natural material and textures allows you to combine a sense of both, complexity and order, just like the Unica Pure range of switches that enables nature to seamlessly enter your homes. These switches bring in the roughness of minerals and the beauty of crystal transparency giving you a nurturing space that is designed around you.
Country of Origin: India
Overview
| Product Name | Unica Pure-2.1A 5V Usb Charger, 2 Module, Grey |
|---|---|
| Current Rating | 2.1A |
| Category | Sockets |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | UNICA PURE |
| Product or component type | USB CHARGER |
| Device presentation | MECHANISM |
| Type of USB power supply | USB TYPE A + A |
| Colour tint | GREY (RAL 7016) |
| Type of packing | FLOW-PACK |
| Quantity per set | 1 |
| Number of terminals | 2 2 SCREW TERMINALS |
| Main colour tint | GREY |
| [Ue] rated operational voltage | 100...240 V |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Device mounting | FLUSH |
| Output current | 2.1 A |
| Surface finish | SATIN |
| Number of modules | 2 MODULES |
| fixing mode | SNAP-IN |
| Material | PC: FRONT COVERPA6: BASE COVER |
| Wire stripping length | 10 MM |
| Height | 45 MM |
| Width | 45 MM |
| Depth | 38.5 MM |
| Product weight | 0.049 KG |
| Ambient air temperature for operation | -10…45 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Standards | IEC 60950-1IS 13252 |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.84 CM |
| Package 1 Width | 4.5 CM |
| Package 1 Length | 4.5 CM |
| Package 1 Weight | 51 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 5.9 CM |
| Package 2 Width | 10.4 CM |
| Package 2 Length | 23.2 CM |
| Package 2 Weight | 510 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Product contains halogen above thresholds |
| PVC free | Yes |
| Recyclability potential, in % | 17 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.0017513629893238442 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000658220640569395 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.00000167350177935943 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 81.54894409937887 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 82 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0000140779359430605 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |