Tower Light - RAG - 24V - LED - W. Buzzer - Direct tube mounting
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Tower Light - RAG - 24V - LED - W. Buzzer - Direct tube mounting
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Tower Light - RAG - 24V - LED - W. Buzzer - Direct tube mounting
Country of Origin: Indonesia
Overview
| Product Name | Tower Light - RAG - 24V - LED - W. Buzzer - Direct tube mounting |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Net Weight | 0.4KG |
| Rated Supply voltage | 24 V AC/DC |
| Mounting Diameter | 60mm |
| Category | Monolithic Tower Light |
| Range of product | HARMONY XVG |
| Product or component type | COMPLETE PRE-WIRED MONOLITHIC TOWER LIGHT |
| Beacon or indicator bank unit type | 3 ILLUMINATED UNITS |
| Material | PC (UL94 V-2): GLOBEABS (UL94HB): TUBE BODYALUMINIUM: TUBE |
| Mounting diameter | 60 MM |
| Component name | XVG |
| Device mounting | DIRECT TUBE MOUNTING |
| Light source | LED STEADY REDLED STEADY GREENLED STEADY AMBER |
| Light block color | RED/ORANGE/GREEN |
| Indicator bank base type | BASE WITH INTEGRATED BUZZER |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC |
| Cable cross section | 0.33 MM² |
| Discrete output type | PNP AND NPN |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 0.5 KV |
| Current consumption | 180 MA |
| Noise level | 85 DB |
| Power consumption in W | 4.1 W |
| Fundamental frequency | 2.64 KHZ |
| Product weight | 0.4 KG |
| Product certifications | CEEAC |
| Ambient air temperature for storage | -35…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -10…50 °C |
| IP degree of protection | IP23 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.3 CM |
| Package 1 Width | 14.2 CM |
| Package 1 Length | 55.3 CM |
| Package 1 Weight | 590.0 G |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 30 CM |
| Package 2 Width | 40 CM |
| Package 2 Length | 60 CM |
| Package 2 Weight | 3.94 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 30 |
| Package 3 Height | 72 CM |
| Package 3 Width | 60 CM |
| Package 3 Length | 80 CM |
| Package 3 Weight | 26 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 9 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 38 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6.2634752521 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2060273992 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1723354009 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 30.4040625 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 30 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.194489219 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Tower Light - RAG - 24V - LED - W. Buzzer - Direct tube mounting
Country of Origin: Indonesia
Overview
| Product Name | Tower Light - RAG - 24V - LED - W. Buzzer - Direct tube mounting |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Net Weight | 0.4KG |
| Rated Supply voltage | 24 V AC/DC |
| Mounting Diameter | 60mm |
| Category | Monolithic Tower Light |
| Range of product | HARMONY XVG |
| Product or component type | COMPLETE PRE-WIRED MONOLITHIC TOWER LIGHT |
| Beacon or indicator bank unit type | 3 ILLUMINATED UNITS |
| Material | PC (UL94 V-2): GLOBEABS (UL94HB): TUBE BODYALUMINIUM: TUBE |
| Mounting diameter | 60 MM |
| Component name | XVG |
| Device mounting | DIRECT TUBE MOUNTING |
| Light source | LED STEADY REDLED STEADY GREENLED STEADY AMBER |
| Light block color | RED/ORANGE/GREEN |
| Indicator bank base type | BASE WITH INTEGRATED BUZZER |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC |
| Cable cross section | 0.33 MM² |
| Discrete output type | PNP AND NPN |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 0.5 KV |
| Current consumption | 180 MA |
| Noise level | 85 DB |
| Power consumption in W | 4.1 W |
| Fundamental frequency | 2.64 KHZ |
| Product weight | 0.4 KG |
| Product certifications | CEEAC |
| Ambient air temperature for storage | -35…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -10…50 °C |
| IP degree of protection | IP23 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.3 CM |
| Package 1 Width | 14.2 CM |
| Package 1 Length | 55.3 CM |
| Package 1 Weight | 590.0 G |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 30 CM |
| Package 2 Width | 40 CM |
| Package 2 Length | 60 CM |
| Package 2 Weight | 3.94 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 30 |
| Package 3 Height | 72 CM |
| Package 3 Width | 60 CM |
| Package 3 Length | 80 CM |
| Package 3 Weight | 26 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 9 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 38 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6.2634752521 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2060273992 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1723354009 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 30.4040625 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 30 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.194489219 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |