Opale- TV SOCKET
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Opale- TV SOCKET
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | Opale- TV SOCKET |
|---|---|
| Category | Switches |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | OPALE |
| Product or component type | TV SOCKET |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Cable shielding type | UTP |
| Data socket type | BNC COAXIAL |
| Colour tint | COKE GREY |
| Type of packing | FLOW-PACK |
| Quantity per set | 10 |
| Device mounting | FLUSH |
| Socket number | 1 |
| Communication network category | 6 |
| Connections - terminals | IDC |
| Cable stiffness | RIGID |
| Material | PC: FRONT COVER |
| Path attenuation | TV: 1.5 DB |
| Fixing mode | CLAWS |
| Height | 48 MM |
| Width | 21 MM |
| Depth | 15.8 MM |
| Colour tint | WHITE |
| Standards | CE |
| TV connector | MALE IEC 9.52 MM |
| Number of modules | 1 |
| IP degree of protection | IP20 |
| IK degree of protection | IK01 |
| resistance to chemical agents | RESISTANT TO ALCOHOL (70 %)RESISTANT TO ALCOHOL (96 %)RESISTANT TO A-LACTIC ACIDRESISTANT TO DILUTED QUATERNARY AMMONIUMRESISTANT TO DILUTED BLEACHRESISTANT TO DILUTED AMMONIARESISTANT TO SOAPY WATERRESISTANT TO CRYSTAL CLEANERRESISTANT TO HYDROGEN PEROXIDE 10 VOLUMESRESISTANT TO HEXANE |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 CM |
| Package 1 Width | 2.5 CM |
| Package 1 Length | 5.5 CM |
| Package 1 Weight | 13.8 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 48 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.07401204255319149 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.002207412765957447 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0030136851063829787 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.06833 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.035573659574468085 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | Opale- TV SOCKET |
|---|---|
| Category | Switches |
| Tax Class | GST-18 |
| Range | OPALE |
| Product or component type | TV SOCKET |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Cable shielding type | UTP |
| Data socket type | BNC COAXIAL |
| Colour tint | COKE GREY |
| Type of packing | FLOW-PACK |
| Quantity per set | 10 |
| Device mounting | FLUSH |
| Socket number | 1 |
| Communication network category | 6 |
| Connections - terminals | IDC |
| Cable stiffness | RIGID |
| Material | PC: FRONT COVER |
| Path attenuation | TV: 1.5 DB |
| Fixing mode | CLAWS |
| Height | 48 MM |
| Width | 21 MM |
| Depth | 15.8 MM |
| Colour tint | WHITE |
| Standards | CE |
| TV connector | MALE IEC 9.52 MM |
| Number of modules | 1 |
| IP degree of protection | IP20 |
| IK degree of protection | IK01 |
| resistance to chemical agents | RESISTANT TO ALCOHOL (70 %)RESISTANT TO ALCOHOL (96 %)RESISTANT TO A-LACTIC ACIDRESISTANT TO DILUTED QUATERNARY AMMONIUMRESISTANT TO DILUTED BLEACHRESISTANT TO DILUTED AMMONIARESISTANT TO SOAPY WATERRESISTANT TO CRYSTAL CLEANERRESISTANT TO HYDROGEN PEROXIDE 10 VOLUMESRESISTANT TO HEXANE |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…55 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 CM |
| Package 1 Width | 2.5 CM |
| Package 1 Length | 5.5 CM |
| Package 1 Weight | 13.8 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 48 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.07401204255319149 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.002207412765957447 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0030136851063829787 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.06833 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.035573659574468085 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |